Głos Wielkopolski » Wiadomości » Piłka ręczna: Zwyciężyć Niemców, a potem czekać na... cud

Piłka ręczna: Zwyciężyć Niemców, a potem czekać na... cud

Data dodania: 2012-01-25 11:04:40 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2012-01-25 11:12:20

Głos Wielkopolski

Jacek Pałuba

PrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Piłka ręczna: Zwyciężyć Niemców, a potem czekać na... cud

Bogdan Wenta (© Marko Drabnjakovic/AP)

Postawa polskich piłkarzy ręcznych w ostatnim pojedynku z Macedonią podczas 10. mistrzostw Europy w Serbii, pozostawiła wielki niesmak wśród kibiców. Biało-czerwoni zawiedli na całej linii i po porażce 25:27 znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę stracili szanse na walkę w półfinale, choć jak wielu podkreśla, teoretycznie jest jeszcze możliwe miejsce w pierwszej czwórce imprezy.

Rzeczywiście cuda w sporcie się zdarzają. Doświadczyli tego także podopieczni trenera Bogdana Wenty, choćby podczas mistrzostw świata w 2009 roku, kiedy po rzucie Artura Siódmiaka pokonali Norwegów 31:30 i z dorobkiem sześciu punktów awansowali do półfinału (zdobyli potem brązowy medal).

CZYTAJ TEŻ:
Piłka ręczna
ME w piłce ręcznej
Piłka ręczna: Katastrofa z Macedonią - półfinał ME nie dla nas


Z pomocą niebios biało-czerwoni osiągnęli również remis 29:29 w pojedynku ze Szwecją kilka dni temu, przegrywając do przerwy 9:20.
∨ Czytaj dalej
Czy także w środę nad graczami Wenty będą czuwały niebiosa?
Jedno nie ulega wątpliwości - od 2000 roku, a więc w sześciu kolejnych turniejach mistrzostw Starego Kontynentu nie zdarzyło się, aby zespół wchodzący do półfinału miał na swoim koncie pięć punktów. Do awansu było potrzebnych przynajmniej sześć punktów. Zauważmy więc, że nawet jeśli Polacy pokonają Niemców, będą mieli tylko pięć "oczek".

Oczywiście nie należy odbierać nadziei biało-czerwonym w środowym pojedynku z odwiecznym rywalem. Mimo wszystkich słabości naszej drużyny w serbskim turnieju, naszą ekipę na pewno stać na sukces z Niemcami.

- Niemcy to silny fizycznie zespół, dobrze przygotowany, złożony z zawodników grających w mocnej Bundeslidze. Ale my musimy szukać swojej szansy. W tej chwili na papierze i z układu tabeli wynika, że to oni są lepsi. Trudno ocenić, jak podziałała na nich porażka z Duńczykami. Czy ich podłamała, czy może poukładała im w głowie. Dla nas taka sytuacja to już niemal chleb powszedni. Trzeba się podnieść na nogi i w środę powalczyć. My trenerzy już wiemy jak będzie wyglądał ten pojedynek. To są pewne "rytuały".

Gdy się oglądało tyle spotkań, to nawet wiadomo, jak przeciwnik będzie reagował na pewne sytuacje. Tak samo oni wiedzą, jak my zareagujemy. Tak to się odbywa. Kwestia w tym, jak będą realizowane zadania indywidualne. Cóż, musimy walczyć, ale najgorsze jest to, że będziemy otwierali ten dzień. Oby to nie była środa cudów - mówił we wtorek Bogdan Wenta, trener reprezentacji Polski.

Można założyć, że biało-czerwoni zrobią naprawdę wszystko, aby wygrać z Niemcami. I to nie tylko myśląc jeszcze o półfinale, ale przede wszystkim o jak najwyższej pozycji w tabeli drugiej rundy ME. Polacy mogą przecież jeszcze powalczyć o awans do olimpijskich kwalifikacji (co jest możliwe).

Niestety, nasi zawodnicy muszą jeszcze liczyć na korzystne rezultaty w dwóch pozostałych meczach: Dania - Szwecja oraz Serbia - Macedonia. Duńczycy równie dobrze mogą wygrać, jak i przegrać ze Szwedami. A czy gospodarze oddadzą punkty Macedończykom? Do tej pory Serbowie nie przegrali w tym turnieju, więc dlaczego mieliby ulec europejskiemu średniakowi.

Dzisiaj Polacy powinni życzyć zdobycia tytułu mistrza Europy Hiszpanom, Chorwatom lub Duńczykom (te drużyny były na miejscach 2-7 w mistrzostwach świata 2011). Jeśli jedna z tych drużyn wywalczy "złoto", wtedy zwolni jedno miejsce w kwalifikacjach olimpijskich dla biało-czerwonych (ósme miejsce w MŚ 2011). Na razie w półfinale ME są praktycznie Hiszpanie. Niewiele brakuje też do tego Chorwatom.

Na razie więc kibicujmy Polakom w meczu z Niemcami i czekajmy na inne rozstrzygnięcia.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? j.paluba@glos.com

Komentarze

przejdź na forum

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Rozrywka

Głos Wielkopolski

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Głos Wielkopolski", wtorek 22.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Kontakt: infolinia 800-171- 801, 61 8606026, 61 8606029, 61 8606030, 61 8606032 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16

email:prenumerata@glos.com

Zamów prenumeratę

Reklama:

Biuro Reklamy Filia Poznań

ul. Grunwaldzka 19
60-782 Poznań
tel. 61 869-4196, 61 869-4267
fax. 61-869-4190

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Polska Głos Wielkopolski

ul. Grunwaldzka 19,
60-782 Poznań,
tel. 61 86-94-100,
fax 61 860-61-15,
e-mail: redakcja@glos.com

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Sonda

Czy zamierzasz bawić się w strefie kibica podczas Euro 2012?

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie GłosWielkopolski.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.