Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muppety i Rzeź - premiery filmowe tygodnia: 20.1 - 26.1 [FILMY]

Jacek Sobczyński
Kadr z "Muppetów"
Kadr z "Muppetów"
To będzie jedno z największych wydarzeń miesiąca. Od piątku na ekranach poznańskich kin zobaczymy nowy film Romana Polańskiego "Rzeź".

"Rzeź"
Francja, komediodramat, 2011
reż. Roman Polański
wyst. Kate Winslet, Jodie Foster

Zaczęło się od tego, że jeden chłopiec uderzył drugiego w twarz. Na tyle mocno, że do akcji wkroczyli rodzice poszkodowanego. W ich domu dochodzi do konfrontacji z matką i ojcem agresora. Obie rodziny pochodzą ze sfer inteligenckich, więc spór początkowo toczy się z udziałem kulturalnego oręża. Ale wystarczy kilka iskier, by jego uczestnicy zdjęli humanistyczne maski i zaatakowali siebie nawzajem z zapalczywością dzikiej zwierzyny.

To pierwsza komedia w ponad 50-letniej karierze Romana Polańskiego. Polski twórca posłużył się dramatem Yasminy Rezy "Bóg mordu". Efektem jest satyra na wygodnych mieszczan z lubością skrywających swoje prawdziwe oblicza za parawanem serii masek i gestów. Nakręcona w bardzo allenowskim duchu komedia podbiła krytyków ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji, którzy głośno typowali "Rzeź" jako kandydata do głównej nagrody. Ostatecznie Polański musiał obejść się smakiem.

Pomimo tego, że akcja "Rzezi" dzieje się w Nowym Jorku, całość została nakręcona ubiegłej zimy w Paryżu. Powód jest oczywiście znany - Roman Polański nie mógł pojawić się na terenie Stanów Zjednoczonych. Na ekranie oprócz bawiących się w początkowej i finałowej scenie dzieci (jednym z nich jest syn Polańskiego i Emmanuelle Seigner, Elvis) zobaczymy tylko czwórkę aktorów: Kate Winslet, Jodie Foster, Christophe Waltza i Johna C. Reilly’a. Co ciekawe, tylko ten ostatni nie ma w swoim dorobku Oscara. Jak widać, Polański role rozdaje za umiejętności, nie za nazwiska.

Prawdopodobnie "Rzeź" będzie kolejnym filmem Romana Polańskiego, który nie odniesie sukcesu finansowego za Oceanem, zostanie za to w pełni zauważony przez widzów europejskich. Tak działo się z praktycznie wszystkimi obrazami reżysera, wliczając obsypanego Oscarami "Pianistę". Aura wiszącego nad Polańskim skandalu obyczajowego jest dla amerykańskiego widza wciąż zbyt silna.

"Muppety"
USA, familijny, 2011
reż. James Bobin
wyst. Jason Segel, Amy Adams

Muppety też ludzie - chciałoby się rzec przed pełnometrażową wersją ich przygód, którą już od piątku możemy oglądać na ekranach kin. Przyrównujemy ich do ludzi, ponieważ maskotkom też zdarza się poluźnić więzy z starymi znajomymi i po prostu nieco się rozejść. Ale teraz, w obliczu upadku pewnej bardzo ważnej instytucji, należy zewrzeć szyki. Teatr Muppetów jest bowiem w zagrożeniu!

Podczas wakacji Walter - największy fan Muppetów na świecie - oraz jego towarzysze: Gary i Amy odkrywają, że nikczemny milioner Tex ma wobec Muppetów pewien plan. Tex chce zburzyć słynny Teatr Muppetów, bo tuż pod nim znajduje się ropa naftowa. A na niej milioner chce jeszcze powiększyć swoje dochody.

Pomysłów na ocalenie teatru jest kilka. Po dłuższym czasie Walter i jego przyjaciele decydują się na wystawienie w nim największej sztuki w historii. Razem angażują słynnego Ker-mita, by ten pomógł poinformować inne Muppety o zaistniałej sytuacji. Niestety, drogi części maskotek bardzo się rozeszły.

Nie byłoby Muppetów bez legendarnej Ulicy Sezamkowej. To właśnie dla tego programu lalkarz Jim Henson stworzył w latach 60. grupę wesołych marionetek. Z czasem Muppety dorobiły się własnego programu w amerykańskiej telewizji, nadawanego od 1976 roku "The Muppet Show". Muppety pojawiały się także na ekranach kinowych ("Wielka wyprawa Muppetów") i gościnnie w wielu programach telewizyjnych.

"Sztos 2"
Polska, komedia sensacyjna, 2011
reż. Olaf Lubaszenko
wyst. Borys Szyc, Cezary Pazura

Swobodna kontynuacja "Sztosu" Olafa Lubaszenki, jednego z największych kinowych przebojów w 1997 roku.

Podobnie, jak w części pierwszej także i tu głównymi bohaterami są sympatyczni kasiarze. Tym razem grupa cwaniaczków szykuje się do wywinięcia przekrętu stulecia. W grę wchodzi duże ryzyko i jeszcze większe pieniądze. Do bohaterów, znanych z poprzedniej części "Sztosu" dołącza niejaki Janek (Borys Szyc). Całość rozgrywa się w latach 80. przy muzyce ówczesnych najpopularniejszych kapel.

- Choć historia dzieje się w latach 80., opowiadana jest z przymrużeniem oka. Myślę, że będzie to fajne dla młodych, którym ten okres nie będzie się kojarzył z czarno-białymi zdjęciami archiwalnymi, ale z kolorowymi chłopakami - mówił w jednym z wywiadów aktor i producent "Sztosu 2" Cezary Pazura. Podobnie jak w pierwszej części, reżyserujący obraz Olaf Lubaszenko chce nawiązać do starego, nieco zapomnianego już mitu "romantycznego" rabusia, niekoniecznie odwołującego się do przemocy, ale wyzwalającego w widzach spore pokłady śmiechu. A takich "słodkich drani" ma być w "Sztosie 2" całkiem sporo. Jedną z gwiazd będzie dawno niewidziany na dużych ekranach Bogusław Linda.

- Był moim idolem w czasach liceum. Chciałem, żeby za mną też tak szaleli fani - mówił Borys Szyc.

"Underworld. Przebudzenie"
USA, science fiction, 2011
reż. Mans Marlind, Bjorn Stein
wyst. Kate Beckinsale, Stephen Rea

Czwarta część (i pierwsza, nakręcona w technice 3D) słynnej sagi science fiction o wampirach. W przedstawicielkę zębatej rasy po raz kolejny wcieli się angielska aktorka Kate Beckinsale.

Wampirzyca Selene budzi się po wielu latach śpiączki. Zaraz po przebudzeniu dowiaduje się, że ma 14-letnią córkę, hybrydę Lykana (najwięksi wrogowie wampirów) z krwiopijcą. Tymczasem ludzie zdążyli już wypowiedzieć wojnę obu rasom. Selene budzi się w wielkim laboratorium, gdzie naukowcy pracują nad wynalezieniem szczepionki przeciwko wirusom, które przyczyniły się do powstania wampirów i Lykanów. Teraz wampirzyca szuka schronu dla siebie i własnego dziecka.

"Oslo, 31 sierpnia"
Norwegia, dramat, 2011
reż. Joachim Trier
wyst. Anders Danielsen Lie, Marin Crepin

Kolejny film Joachima Triera, reżysera świetnie przyjętego kilka lat temu w polskich kinach filmu "Reprise. Od początku, raz jeszcze".

Anders to zdolny i przystojny 30-latek, który dopiero niedawno wyszedł z narkotykowego odwyku. Ale w ramach programu dla uzależnionych może pojechać do miasta i postarać się o znalezienie pracy. Mężczyzna jedzie, ale zamiast znaleźć pracę, odwiedza stare kąty. To wywołuje w nim poczucie bólu związanego z upływaniem czasu i przeświadczenia, że zmarnował życie. I swoje, i bliskich, przyjaznych mu osób.

"Code Blue"
Dania, dramat, 2011
reż. Urszula Antoniak
wyst. Biende Moor, Lars Eidinger

Hipnotyczna, trudna produkcja polskiej reżyserki Urszuli Antoniak była jedną z najgłośniejszych premier ubiegłorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty. Teraz "Code Blue" trafia wreszcie do normalnej dystrybucji kinowej.

Marina jest pielęgniarką, pracującą w szpitalu przy umierających pacjentach. Lata pracy uodporniły ją na codzienne obcowanie ze śmiercią. Ale samotność zbudowała w niej niewidoczny pancerz, chroniący ją przed kontaktami z innymi ludźmi. Któregoś dnia Marina widzi brutalny gwałt, którego świadkiem jest też jej sąsiad.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski