Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Spróbuj smaków Suwalszczyzny

ELKA
W czwartek, o godz. 18.30 zapachnie w Poznaniu smakołykami z okolic Suwałk i Augustowa. Stanie się tak za sprawą pierwszego w tym roku spotkania członków Slow Food Wielkopolska, na które zaproszono specjalnych gości - Convivium Vigrensis czyli Slowfoodowicze z Wigier.

Czytaj także:
Warsztaty kucharskie w Chalinie. Tradycja i slow foods [ZDJĘCIA]

Przywiozą ze sobą to co mają najlepszego bochny na zakwasie z pieca chlebowego, zagrodowe sery z posmakiem macierzanki, aromatyczną gicz suszoną, skrzypiący biały ser z kroplą, wykwintnego oleju rzepakowego z zimnego tłoczenia… A to tylko początek barwnej podróży po odległym regionie utkanym z lasów i jezior.

Na dalekiej Suwalszczyźnie, w polskiej krainie zimna, mieszkają producenci zwykłych - z pozoru - produktów o niezwykłych smakach tak mówią o sobie członkowie Slow Food Vigrensis.

- Uczestnicy spotkania będą smakować, wąchać, dotykać, patrzeć i słuchać. Zaangażujemy wszystkie zmysły. Będzie bardzo slow. Będziemy zarażać życiem jakie prowadzimy - powolnym, ze smakiem i pasją, przekażemy energię bijącą od naszych wytwórców, opowiemy o nich i o nas samych. Dopiero wtedy będziecie mogli poczuć pełny wachlarz smaku i być może zechcecie przesunąć swój horyzont dalej, w nieznane - mówi Michał Jerzy Grnyo, lider Convivium Vigrensis SlowFood Polska.

Spotkanie odbędzie się w Stołówce Szkoły Podstawowej nr 71 w Poznaniu (róg Bukowskiej i Przybyszewskiego), wejście od strony boiska (czyli od Przybyszewskiego).

- Miejsce to jest nieprzypadkowe ponieważ jednym z istotnych zadań jakie przed sobą stawiamy w tym roku jest uruchomienie szkolnej stołówki slow foodowej. To nasz pierwszy krok w tym kierunku - mówi lider Convivium Wielkopolska, Marek Gąsiorowski.

Koszt udziału w Spotkaniu ze smakiem, płatny w momencie wejścia, wynosi dla członków Slow Food (wg. aktualnej karty członkowskiej) - 20 zł, dla pozostałych gości - 25zł. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu degustowanych produktów.

- Miejmy nadzieję, że niespiesznie, acz dokładnie i w pełni, uda nam się odświeżyć i utrwalić smaki i tradycje kulinarne Suwalszczyzny, aby to, co przez wieki zostało wypracowane w naszym zakątku świata, nie zostało zapomniane - mówi o działalności swego Convivium Michał Jerzy Grnyo.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski