18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Trzęsienie ziemi w Żerkowie

Anna Jarmuż, Andrzej Kurzyński
Prof. Stanisław Lorenc.
Prof. Stanisław Lorenc.
W Żerkowie pod Jarocinem w piątek zatrzęsła się ziemia. Wszystko zaczęło się dokładnie o godzinie 16.37. - Nie były one jednak na tyle silne, aby zaszkodzić budynkom - powiedział nam starszy kapitan Sławomir Brandt, rzecznik prasowy wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej. - Ze względu na położenie gminy Żerków zgłoszenia od mieszkańców docierały do komend PSP w Jarocinie oraz we Wrześni.

Na stronie internetowej Europejskiego Centrum Sejsmologicznego "Euro-Mediterranean" podano, że do trzęsienia doszło na głębokości 10 kilometrów. Ziemia zatrzęsła się 54 kilometry na północny wschód od Kalisza i 15 kilometrów na północ od Jarocina. Trzęsienie miało siłę 4 stopni w 12-stopniowej skali Mercallego. Taka siła oznacza ogólnoodczuwalne wstrząsy i poruszanie się drobnych przedmiotów. Co ciekawe, dzień wcześniej ten sam instytut odnotował lekkie trzęsienie (2,7 w skali Mercallego) w okolicach Polkowic na Dolnym Śląsku.

Rozmowa z prof. Stanisławem Lorencem, geologiem UAM o piątkowym trzęsieniu ziemi w Wielkopolsce.

Co, Pana Profesora zdaniem, mogło być przyczyną piątkowych, nagłych wstrząsów w Wielkopolsce?
Prof. Stanisław Lorenc: - Myślę, że mógł to być wynik odciążeń górotwórczych, związanych z działalnością górnictwa odkrywkowego. Ruchy mogły być reakcją na okoliczne działania eksploatacyjne. To jednak nie jedyna hipoteza. Wstrząsy mogły wywołać ruchy, znajdujących się pod ziemią soli. Pod wpływem wysokiego ciśnienia sole uplastyczniają się, co czasem wywołuje ruchy tektoniczne. Należy także pamiętać, że około 15 tysięcy lat temu na terenach Wielkopolski znajdował się lodowiec. Ruchy izostatyczne mogą wyzwalać się nawet w dużym odstępie czasu.

Czy to możliwe, że wstrząsy niedługo się powtórzą?

Prof. Stanisław Lorenc: - Myślę, że nie. Wielkopolska jest obszarem asejsmicznym. Na tych terenach wstrząsy zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie nie dojdzie do podobnych ruchów tektonicznych.

Czy możemy odczuć skutki wczorajszego zdarzenia?

Prof. Stanisław Lorenc: - Sądzę, że nie. Nie ma się czego obawiać.

Czytaj także:
Kalisz: Zatrzęsła się ziemia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska: Trzęsienie ziemi w Żerkowie - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski