Urlop macierzyński i ojcowski

Urlop macierzyński i ojcowski

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Na pytania dotyczące zmian w Kodeksie pracy odpowiada Małgorzata Radziszewska z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Urlop macierzyński i ojcowski
W maju zostałem ojcem. Czy jestem uprawniony do urlopu ojcowskiego?
- Pracownik-ojciec wychowujący dziecko, które nie ma jeszcze 12 miesięcy w tym roku jest uprawniony do tygodniowego urlopu ojcowskiego. Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany, w przyszłym roku jego wymiar wzrośnie do dwóch tygodni. Wniosek o udzielenia urlopu składa się najpóźniej na siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.


Od czerwcu przyjęliśmy na wychowanie 5-letniego chłopca. Czy będę mógł w marcu 2012 r. ubiegać się o udzielenie mi urlopu ojcowskiego i w jakim wymiarze?
- Pracownik-ojciec, który adoptował dziecko, ma prawo w 2012 r.
do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Musi jednak skorzystać z niego w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie oraz wiek dziecka - do 7 roku życia lub do 10, jeżeli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Jeśli postanowienie orzekające o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się z końcem maja, to może pan prosić pracodawcę o udzielenie urlopu ojcowskiego najpóźniej w pierwszym tygodniu maja 2012.


Od lutego 2012 r. będę korzystała z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z racji długiej przerwy w zatrudnieniu chciałabym jednak wrócić częściowo do pracy. Czy jest to możliwe?

- Pracownica, która korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, może łączyć urlop z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który go jej udzielił. Powrót do pracy jest możliwy maksymalnie na pół etatu. Żeby podjąć pracę, należy złożyć pracodawcy pisemny wniosek na co najmniej 7 dni przez rozpoczęciem jej wykonywania. We wniosku trzeba podać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza się łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca musi uwzględnić pani wniosek.


W tym roku urodziłam dziecko. Dwa tygodnie mojego dodatkowego urlopu macierzyńskiego kończą się 2 stycznia 2012 r. Wiem, że od przyszłego roku taki dodatkowy urlop ma wynosić cztery tygodnie. Czy wobec tego będą przysługiwały mi jeszcze kolejne dwa?
- Tak. Może pani złożyć wniosek o udzielenie jeszcze dwóch dodatkowych tygodni. Trzeba go złożyć najpóźniej na 3 dni przed jego rozpoczęciem - w pani przypadku już dzisiaj.


Po urlopie macierzyńskim chciałabym obniżyć sobie wymiar czasu pracy, by być dłużej z dzieckiem. Czy mam do tego prawo?
- Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć u pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do połowy etatu. Pracodawca musi uwzględnić wniosek, który powinien zostać złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. We wniosku trzeba wskazać czas wykonywania pracy w niższym wymiarze.


Czy w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy przysługuje mi ochrona przed zwolnieniem?
- Od momentu złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, aż do powrotu do nieobniżonego wymiaru pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę z pracownikiem tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newsletteraChcesz skontaktować się z autorem informacji? m.kochanowska@glos.com

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo