Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2012 w kulturze: oglądaj, czytaj, słuchaj i... graj!

Marcin Kostaszuk, Lucjan Strzyga, Bożydar Brakoniecki
Na festiwalu Malta opera "Slow Man" według libretta napisanego przez Johna Maxwella Coetzee, który być może zawita do Poznania osobiście
Na festiwalu Malta opera "Slow Man" według libretta napisanego przez Johna Maxwella Coetzee, który być może zawita do Poznania osobiście Archiwum artysty
Według naszych czytelników Poznański Kongres Kultury był sukcesem roku 2011. Czy w 2012 będą nimi filmy, spektakle i koncerty? Plany? Świetlane, ale ciągle ramowe i raczej życzeniowe niż potwierdzone.

Dla organizatorów wydarzeń kulturalnych w Poznaniu i Wielkopolsce kryzys już się zaczął - z chwilą, gdy samorządowcy zaczęli ciąć wydatki. To dlatego brak w naszym zestawieniu wydarzeń, które można by uznać za bezdyskusyjnie pierwszoplanowe. Z drugiej strony jednak, daje to nam - odbiorcom - szansę zauważenia artystów niszowych.

CZYTAJ TEŻ:
Kultura w Głosie Wielkopolskim
Rok 2012 w kulturze - kalendarium dla Wielkopolski

Muzyczne niewiadome
Nie ma widoków na koncert światowej gwiazdy pokroju Stinga czy Radiohead? Ale będzie M83 - zespół, królujący w większości zestawień najlepszych płyt roku na świecie.

Nie odkryliście jeszcze uroku muzyki etnicznej lub elektronicznej? Będzie okazja na docenianych już nawet za granicą festiwalach Ethno Port Poznań i POZ-Modern. Na pierwszym poznacie niesamowitych Balkan Beat Box, na drugim nowy projekt współtwórcy Cocteau Twins. Era jazzu powraca do Poznania w marcu z gitarzystą Alem Di Meolą, natomiast fani bluesa mogą już szykować się na kwietniowe spotkanie w Johnym Winterem.

Słowo należy się lokalnym wykonawcom, którzy na podbój świata wyruszą z Wielkopolski uzbrojeni w nowe płyty. Na 2012 rok premiery szykują m.in. rockowe Muchy i Luxtorpeda, a także debiutująca folkowa Vidlunnia.

W kraju sezon koncertowy zapowiada się nie najgorzej: od Stinga (15 lutego, Warszawa), przez Michaela Bublé (23 kwietnia, Gdańsk), Roxette (24 lipca, Gdynia) aż do Coldplay (19 września, Warszawa) na Stadionie Narodowym. Festiwale? W dniach 4-7 lipca na Heineken Open'er Festival w Gdyni wystąpią m.in. Björk i The Xx. 27 lipca, w trakcie Impact Festival w Warszawie pojawią się Red Hot Chili Peppers, a na Przystanku Woodstock ostry łomot zapewnią Anthrax i Ministry (2-4 sierpnia , Kostrzyn nad Odrą).

Festiwale: co na Malcie i Transatlantyku?
Zarezerwujmy sobie trochę nadziei na niespodzianki: muzyczne wydarzenia - choć jeszcze bez najgłośniejszych nazwisk - anonsują twórcy rockowego Jarocina, Polskiej Akademii Gitary, a przede wszystkim Malty i Transatlantyka. Zwłaszcza te dwa ostatnie festiwale powinny dać Wielkopolanom oddech po piłkarskiej histerii.

Na Malcie obowiązywać będzie hasło-idiom "Akcje Azjatyckie / Asian Investments", ale najważniejszym wydarzeniem będzie produkowana we współpracy z Operą Poznańską opera "Slow Man" według libretta napisanego przez Johna Maxwella Coetzee z muzyką flamandzkiego kompozytora Nicholasa Lensa, w reżyserii Mai Kleczewskiej i pod dyrekcją Marka Mosia. Nie jest wykluczone, że Coetzee - laureat literackiego Nobla w 2003 roku - przybędzie do Poznania na tę premierę.

Do gry o miano najbardziej inspirującego wydarzenia kulturalnego w stolicy regionu włączył się w ubiegłym roku filmowy Transatlantyk.

- Jak zwykle, zgodnie z naszym credo, opowiadamy o rzeczach ważnych językiem muzyki i filmu. Na świecie powstaje wiele szalenie ciekawych dokumentów które poruszają najbardziej drażliwe i ważkie tematy a jednocześnie są filmami, które świetnie się ogląda na dużym ekranie - zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu Adam Trzopek.

Konkrety? Kontynuowane będą sekcje Rewolucje Arabskie i Wall Street Story Epilog, planowany jest też cykl o Chinach lub o karze śmierci, ale też mniej drastyczna sekcja rowerowa Life Cycle.

Film: premiery kinowe
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się srebrnoekranowa oferta. Zacznijmy od premier polskich: już na początku stycznia do kin wejdzie nowy film Agnieszki Holland "W ciemności", opowiadający o Żydach ukrywających się w lwowskich kanałach podczas hitlerowskiej okupacji.

Lato umilą nam dwa kolejne hity: "Kac Wawa" w reżyserii Łukasza Karwowskiego - polska odpowiedź na słynny "Kac Vegas", w którym wśród bukietu aktorskich gwiazd zobaczymy Sonię Bohosiewicz, Borysa Szyca i Antoniego Pawlickiego - oraz "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" duetu Władysław Pasikowski i Patryk Vega. W nieuchwytnego polskiego szpiega w gnieździe Abwehry wcieli się Tomasz Kot.

Filmową jesień zdominuje "Wałęsa" Andrzeja Wajdy, opowieść o życiu legendarnego elektryka. Do zagrania jego roli reżyser wybrał ozdobionego imponującymi wąsiskami Roberta Więckiewicza, w jego małżonkę Danutę wcieli się Agnieszka Grochowska. Film oparty na scenariuszu Janusza Głowackiego będzie zawierał fragmenty dokumentalne.

A co oferuje w tym roku Hollywood? Na przykład "Piratów!", przygodową opowieść o bandzie pechowych władców mórz wyreżyserowaną przez Petera Lorda. Największego pechowca zagra Hugh Grant (premiera w kwietniu). Maj to renesans "Facetów w czerni" Barry'ego Sonnenfelda, którzy na ekranach goszczą już po raz trzeci oraz pojawienie się "Dyktatora", w którym bawić nas będzie Sacha Baron Cohen. Film nakręcił Larry Charles, a jego idea ma nawiązywać do filmu Charliego Chaplina z 1940 roku.

Czerwiec to moment, kiedy wystawnością wycenioną na 250 milionów dolarów olśni nas "Prometeusz" Ridleya Scotta. Antyczny mit ożywią dla nas m.in. Charlize Theron, Michael Fassbender i Guy Pearce, w letnie upały zaś ochłodzą nas animowana "Epoka lodowcowa 4" (premiera 6 lipca) i zimnokrwisty "Mroczny rycerz powstaje" (27 lipca), ciąg dalszy batmanowskiej epopei. W rolach głównych: Christian Bale, Anne Hathaway i Gary Oldman.

Sezon zwieńczy "Hobbit: Niespodziewana podróż" Petera Jacksona (premiera 28 grudnia), kolejny smakołyk z literackiego portfolio Tolkiena.

PASAŻ KULTURY

Gry z trójką
Jeśli kino jest X muzą , to chyba czas już pomyśleć o XI - grach komputerowych, które uruchamiają kreatywność nie tylko twórców, ale i odbiorców-graczy.

W rok 2012 najbardziej oczekiwane będą miały trójkę w nazwie: będą to "Mass Effect 3" , "Diablo III" oraz "Max Payne 3" oraz trzeci epizod serii "Bioshock" - "Infinite". Z nowych tytułów warto zwrócić uwagę na "The Last Of Us" i "Dishonored". Jest tez duża szansa, że w grudniu 2012 cieszyć się będziemy piątą odsłoną słynnego "Grand Theft Auto".

Literatura
Nie zapominajmy też o literaturze. Rok 2012 przyniesie nam sporo atrakcji. Już w styczniu dostaniemy do rąk biografię Zbigniewa Cybulskiego "Cybulski o sobie" Marioli Pryzwan i "Elkę. Wspomnienia o Elżbiecie Czyżewskiej" Izy Komendołowicz . Na luty krakowski Znak zapowiedział sensacyjny "Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego, a Czarne kusi autobiograficznym "Grochowem" Andrzeja Stasiuka (premiera w lutym).

Prócz tego swoje książki zapowiedzieli w tym roku m.in. Krystyna Kofta ("Ciało niczyje"), Marek Sołtysik ("Mocne ramiona pani Kicz"), Wojciech Albiński ("Soweto - My Love"), Rafał Ziemkiewicz ("Requiem dla samobójcy") i Marcin Wroński ("Skrzydlata trumna"). Głośno też o nowej powieści Jerzego Pilcha, historycznej rozprawie Pawła Śpiewaka i autobiografii Jolanty Kwaśniewskiej.

Z literatury zagranicznej warto poczekać m.in. na "Wywiad z historią" Oriany Fallaci, "Queen. Nieznaną historię" Petera Hince'a , "Listy do młodego pisarza" Maria Vargasa Llosy , "Za wszystko trzeba płacić" Aleksandry Marininy, "Portrety i obserwacje" Trumana Capote'a i "Listy", które wymieniali między sobą Allen Ginsberg i Jack Kerouac.

Teatr
Z zapowiedzi teatralnych również można wybrać sobie coś smakowitego. Koniec stycznia to premiera operowej wersji "Dnia świra" w Teatrze Wielkim, a w Kaliszu "Orkiestry Titanic" Christo Bojczewa w reżyserii Rudolfa Zioło.

W marcu do klasyki wraca Paweł Szkotak - w Teatrze Polskim rozpoczęły się właśnie próby do Hamleta w jego reżyserii. Ten sam teatr anonsuje na maj premierę "Obywatela Piszczyka".

W świecie muzyki klasycznej rok 2012 będzie odbiciem najważniejszego wydarzenia ubiegłorocznego - Konkursu Wieniawskiego. Aż dwukrotnie zobaczymy jego zwyciężczynię Soyoung Yoon (solo 2 kwietnia, zaś 21 października z orkiestrą Amadeus. Na dwa koncertowe dni (10-11 marca) do Poznania wróci też szef jury i wybitny skrzypek Maxim Vengerov.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski