Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zamek Królewski prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła jest już prawie gotowy
Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła jest już prawie gotowy
Jego sylwetka góruje nad Starym Rynkiem w Poznaniu. Rok temu rozpoczęła się budowa, a dzisiaj zamek królewski na Wzgórzu Przemysła stoi już w stanie surowym zamkniętym. Ekipy budowlane cały czas pracują wewnątrz m.in. nad wykończeniami kamieniarskimi.

W piwnicach gmachu górnicy wybudowali już część tunelu prowadzącego przez wzgórze. To ma być część przyszłego łącznika pomiędzy zamkiem, a gmachem głównym Muzeum Narodowego na Al. Marcinkowskiego.

CZYTAJ TEŻ:

POZNAŃ: ZAMEK KRÓLEWSKI NA WZGÓRZU PRZEMYSŁA ROŚNIE W OCZACH

- W tym roku chcemy przygotować koncepcję, dokumentację i projekty łącznika - mówi Aleksander Motała, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Muzeum Narodowego w Poznaniu, które jest inwestorem zamku. - Wówczas możemy wystąpić o pieniądze unijne z transzy na lata 2014-2020.
Jeżeli uda się uzyskać dotację, wtedy ten już dzisiaj przygotowany fragment zostanie odkopany i dokończony. Zwiedzający będą mogli bez wychodzenia na ulicę zwiedzać nie tylko stary i nowy gmach Muzeum Narodowego, ale też Muzeum Sztuk Użytkowych, które mieścić się będzie w zamku i gmachu Raczyńskiego połączone ze sobą przejściem. Powstanie wtedy największa, łączna powierzchnia wystawiennicza w Polsce.

- Wystarczy wyburzyć ściany pomiędzy zamkiem a gmachem Raczyńskiego - mówi dyrektor Aleksander Motała. - Takie rozwiązanie zostało już przewidziane przez budowniczych podczas odbudowy tego budynku zaraz po wojnie. Widać wyraźnie zaznaczone miejsca, gdzie można przebić drzwi.

- Ten widok był dla mnie prawdziwym zaskoczeniem. Nie przypuszczałem, że zamek królewski będzie tak wspaniale się prezentował i tak szybko zostanie wybudowany - zachwycał się Marian Bogucki, czytelnik Głosu Wielkopolskiego. - Dzięki temu, że nie ma mrozów udało się przyspieszyć prace budowlane. Są już wprawione okna, trwają roboty wykończeniowe.

- Jeszcze zostało mnóstwo pracy, szczególnie wewnątrz, niewidocznej dla oka przechodnia - mówi Aleksander Motała. - Trzeba wykonać wszystkie instalacje, prace wykończeniowe kamieniarskie. Została także do wykończenia wieża.

Do maja zostanie przykryta dachem, na co poznaniacy czekają teraz najbardziej. Musi też zostać
wykonany szyb windy, a także wejście wschodnie i zachodnie do budynku, ale na to potrzebne są jeszcze końcowe pozwolenia, na które zamek czeka.
Prawdopodobnie prace budowlane zostaną w całości zakończone w 2013 roku, ale poznaniacy i turyści będą zamek mogli zwiedzać dopiero w 2015.

- Budowa to dopiero początek - tłumaczy dyrektor Motała. - Potem potrzebujemy czasu, by gmach odpowiednio wyposażyć, stworzyć ekspozycję na miarę XXI wieku, nowoczesną i interesująca dla zwiedzających. To potrwa.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski