18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt: Wielkopolskie sukcesy i porażki 2011 [WYNIKI]

Paulina Jęczmionka
Wielkopolski sukces i porażka 2011 roku - czytelnicy wybrali najważniejsze wydarzenia mijającego roku
Wielkopolski sukces i porażka 2011 roku - czytelnicy wybrali najważniejsze wydarzenia mijającego roku Fot. Andrzej Szozda
Prawie dwa tygodnie trwał nasz internetowy plebiscyt na "Największy wielkopolski sukces i porażkę 2011 roku". Wspólnie z czytelnikami "Głosu" stworzyliśmy listę 20 propozycji sukcesów i 20 propozycji porażek. Później wszystko było w rękach internautów. Decyzja zapadła! Zdaniem czytelników, wielkopolskim sukcesem roku jest Poznański Kongres Kultury. Za porażkę 2011 roku uznano z kolei fatalną, wielokrotnie wymienianą murawę na Stadionie Miejskim w stolicy Wielkopolski.

Miniony rok upłynął w Wielkopolsce pod znakiem Euro 2012. Nowe inwestycje, remonty, podział rozgrywek - tym żył region. Ale po drodze były te ważne wydarzenia kulturalne i wybory parlamentarne. Oraz sprawy codziennie, jak chociażby wzrosty cen. Wśród minionych wydarzeń sporo rzeczy napawa dumą, ale o równie wielu wolelibyśmy zapomnieć.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
TUTAJ INNE TEKSTY NA TEMAT PLEBISCYTU "NAJWIĘKSZE WIELKOPOLSKIE SUKCESY I PORAŻKI 2011 ROKU"

Z czego możemy się cieszyć? Do sukcesów trzeba zaliczyć otwarcie autostrady A2 do granicy z Niemcami. Radosną nowiną była też decyzja Portugalii o wyborze ośrodka w Opalenicy jako bazy treningowej. Wielkopolska ma również na koncie głośne imprezy kulturalne, jak np. Festiwal Transatlantyk.

Przygotowania do Euro 2012 przyniosły też regionowi wstydliwe porażki. Zaliczyć do nich trzeba np. śledztwo prokuratury w sprawie budowy stadionu w Poznaniu. Zbytnich powodów do dumy nie dali nam też politycy.
- To, że nie mamy ministra świadczy o słabości wielkopolskich polityków "na górze" - uważa dr Krzysztof Bondyra, socjolog UAM. - Potwierdzeniem jest inna porażka - brak pieniędzy na dokończenie obwodnicy Poznania, które posłowie nam obiecywali.

Wśród problemów, z którym przyjdzie się nam zmierzyć w 2012 roku, socjolog wymienia m.in. to, czego przedsmak już mieliśmy: wzrost cen w sklepach, wyższe rachunki, brak pracy.

SUKCESY

Wielkopolskie sukcesy roku, czyli od Poznańskiego Kongresu Kultury do polskiego Nobla

1. Poznański Kongres Kultury: przegląd wojsk czy próba sił?

O tym wydarzeniu mówiło się od ponad roku. Poznański Kongres Kultury miał być zwieńczeniem całorocznej działalności Sztabu Antykryzysowego na Rzecz Poznańskiej Kultury, powstałego niedługo po porażce Poznania w walce o wejście do drugiego etapu konkursu na Europejską Stolicę Kultury 2016. Wśród wielu zadań Kongresu najważniejsze było wspólne opracowanie planu polityki kulturalnej miasta na kilka najbliższych lat. Zdaniem 28 proc. Wielkopolan głosujących w naszym plebiscycie, to był największy sukces roku w regionie.

Bo Sztab Antykryzysowy był do Kongresu świetnie przygotowany. Jego członkowie w kilku dziedzinach rozpisali bardzo szczegółowe propozycje zmian, włącznie z kalendarzem proponowanych rozwiązań. Czy część z nich wejdzie w życie? Jeszcze nie wiadomo. Ale nie to było największym zwycięstwem Kongresu. Dzięki niemu przez trzy dni w jednym miejscu skupiło się właściwie całe miejskie środowisko kulturalne. Co więcej, potrafiło też spokojnie porozmawiać z władzami miasta o tym, co należy w poznańskiej kulturze szybko zmienić i jak najlepiej to zrobić. Do sporów też dochodziło, ale rzadko.

Chwalono przedstawiane na Kongresie rekomendacje, dotyczące funkcjonowania instytucji kultury, chwalono raport o sposobach oceny działalności artystycznej. Nie zabrakło ważnych wystąpień - od zaproszonego gościnnie publicysty Edwina Bendyka, który wyjaśniał wagę twórczego, wspólnego działania, szczególnie łatwego wśród ludzi "pokoleniu Internetu", po reżysera Andrzeja Maleszkę, mówiącego, że model środowiskowy, w którym tkwią poznańscy artyści, jest zgubny. Bo wedle jego wzorców dostrzegany jest twórca, a pomijany widz.

Nie wiadomo, na ile pomysły, przedstawione podczas Poznańskiego Kongresu Kultury wejdą w życie. Ale artyści i animatorzy kultury ze stolicy Wielkopolski pokazali, że mimo spięć i animozji, potrafią zebrać się i porozmawiać ze stojącymi po drugiej stronie barykady władzami miasta. Miejmy nadzieję, że te rozmowy przyniosą same dobre efekty.

2. Reprezentacja Portugalii wybrała ośrodek w Opalenicy.

Cristiano Ronaldo i jego koledzy z reprezentacji Portugalii zamieszkają w podpoznańskiej Opalenicy. Portugalska Federacja Piłkarska zdecydowała, że podczas mistrzostw Euro 2012 ich bazą treningową będzie hotel Remes Sport & SPA. I za luksusowy hotel zapłaci - bagatela - 33,1 tysięcy euro! Rozmowy trwały od dawna, ale tempa nabrały tuż przed losowaniem grup finałowych, które odbyło się 2 grudnia w Kijowie. A zaraz po nim opalenicki obiekt odwiedził Paulo Bento - trener Portugalczyków, który nie krył swojego zachwytu. I kadrze Portugalii wcale nie przeszkadza to, że wszystkie swoje mecze grupowe podczas turnieju rozegra na Ukrainie. Piłkarze do Charkowa i Lwowa będą latać z pobliskiego lotniska Ławica. Gwiazdy światowego futbolu w Opalenicy to wielka gratka dla wielkopolskich kibiców piłki nożnej. Nie będą już musieli jeździć do Madrytu czy Manchesteru, aby zobaczyć najlepszych piłkarzy globu. Wystarczy tylko w czerwcu (według nieoficjalnych informacji portugalscy piłkarze mają wylądować u nas 4 czerwca) wybrać się do Opalenicy. Zwłaszcza że powstanie tu strefa kibica i specjalne punkty informacyjne. Dyrekcja ośrodka już teraz przygotowuje się do przyjazdu dziennikarzy, fotoreporterów i kibiców z całego świata. Dlatego ich priorytetem będzie zapewnienie ochrony. W ośrodku Remes Portugalczycy będą mieli do dyspozycji między innymi sześć pełnowymiarowych boisk, salon odnowy biologicznej i kriokomorę. Jeszcze w przyszłym roku mają powstać szatnie sportowe przy stadionie za hotelem. Dla 9-tysięcznej Opalenicy przyjazd gwiazd światowej piłki to wielkie wydarzenie. Dla 20 proc. głosujących czytelników również.

3. Autostradą A2 od grudnia można dojechać do Świecka!

Huczne i widowiskowe otwarcie 106-kilometrowego odcinka trasy odbyło się ostatniego dnia listopada. A już następnego dnia kierowcy "frunęli" autostradą do granicy z Niemcami. Do maja przejazd jest bezpłatny. Dla 14 proc. uczestników plebiscytu to regionalny sukces roku.

4. Filmowy Festiwal Transatlantyk w stolicy Wielkopolski.

To, że Poznań ma wreszcie wakacyjny festiwal filmowy z prawdziwego zdarzenia za sukces uważa 6 proc. głosujących. Pierwsza edycja kierowanego przez Jana A. P. Kaczmarka Transatlantyku odbyła się w sierpniu. Filmy i koncerty obejrzało 34 tysiące widzów.

5. Konsorcjum marki Poznań promuje to, co najlepsze w mieście.

Ponad 20 wielkich koncernów, takich jak np. MAN, Nivea czy Volkswagen oraz rodzimych przedsiębiorstw, jak Piotr i Paweł czy W. Kruk promuje się wspólnie z Poznaniem. 5 proc. głosujących w plebiscycie uznało, że o takiej reklamie inne polskie miasta mogą tylko pomarzyć!

6. Sukcesy Artioma Rudniewa dumą kibiców Kolejorza.

Gdy rozpoczynaliśmy plebiscyt, Rudniew był po 16 kolejkach ekstraklasy liderem klasyfikacji strzelców z 18 golami i czterema hat-trickami. Postawa Łotysza napawa dumą 4 proc. głosujących w plebiscycie Wielkopolan. Ale dla kibiców to też zmartwienie, bo o snajpera pytają już inne kluby.

7. Czwarta edycja światowego Konkursu Wieniawskiego.

Na tę propozycję również zagłosowało 4 proc. osób. Tegoroczną - czwartą odsłonę najstarszego konkursu skrzypcowego na świecie wygrała skrzypaczka Soyoung Yoon z Korei Płd. Muzycy rywalizowali w Auli UAM. A jury wielokrotnie podkreślało wysoki poziom konkursu.

8. Termy Maltańskie - stolica Wielkopolski ma kompleks basenów.

Otwarto je w październiku. I od razu przyciągnęły tłumy. Bo stolica regionu w końcu może pochwalić się własnym aquaparkiem, a poznaniacy nie muszą jeździć do innych gmin, by poszaleć w wodzie. Termy to największy i najnowocześniejszy kompleks w kraju. Sukces dla 4 proc. głosujących.

9. Kapitan Wrona z leszczyńskiego aeroklubu bohatersko wylądował.

Zdaniem 3 proc. głosujących to on i jego awaryjne lądowanie na Okęciu jest wielkopolskim sukcesem roku. 1 listopada kapitan Tadeusz Wrona z Aeroklubu Leszczyńskiego posadził na lotnisku samolot boeing 767 bez podwozia. Na pokładzie było 231 osób. Nikomu nic się nie stało.

10. Poznańska posłanka PO pełnomocnikiem rządu.

Ważnych posad dla wielkopolskich polityków jest jak na lekarstwo. Dlatego tym bardziej powinna cieszyć nas nominacja dla Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz z PO na pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. I ta informacja ucieszyła 2 procent głosujących w plebiscycie.

11. Jarosław Hampel triumfatorem żużlowych torów.

To jego sukcesy 2 proc. głosujących Wielkopolan uznało za sukces 2011 roku. Hampel w październiku został trzecim żużlowcem świata i wicemistrzem kraju w barwach Unii Leszno. Latem poprowadził Polaków do triumfu w Drużynowym PŚ. W sumie miał lepszy rok od samego T. Golloba.

12. 50 tysięcy pilan podzieliło się z potrzebującymi.

Tyle osób 28 sierpnia przybyło na plac Staszica w Pile, by wziąć udział w koncercie "Podziel się posiłkiem". Emitowaną w Polsacie imprezę obejrzało 7 mln osób. Dobra promocja miasta, zwłaszcza że pilanie darowali potrzebującym 40 ton żywności. Tak też uważa 2 proc. ankietowanych.

13. Wyremontowana ulica Bukowska już otwarta na Euro.

Dwa pasy w każdą stronę, zjazdy, zatoki autobusowe, wiadukt, ekrany akustyczne, ścieżki rowerowe - to nowa, otwarta w sierpniu ulica Bukowska łącząca śródmieście z zachodnią częścią Poznania. I bardzo ważny węzeł komunikacyjny na Euro. Jej otwarcie cieszy 1 proc. głosujących.

14. Wielkopolska policja rozbiła dwa wielkie gangi.

Chodzi o dwie afery: mieszkaniową i gruntową. Choć o winie rozstrzygnie sąd, to brawa dla policji i prokuratury, które stanęły po stronie skrzywdzonych ludzi i postawiły podejrzanym zarzuty olbrzymich oszustw i wyłudzeń. Śledczy, oprócz braw, zdobyli też 1 proc. głosów.

15. Zabytkowe forty w Poznaniu zaczynają pięknieć.

Tę nominację do tytułu sukcesu roku wskazało 1 proc. Wielkopolan. Bo odnowa poznańskich fortyfikacji - trzeciego tego typu systemu w Europie, rzeczywiście trwa. W kończącym się roku otwarto Fort III w Nowym Zoo i Fort II przy ulicy Obodrzyckiej. To nie lada gratka dla poznaniaków i turystów.

16. Z poznańskiej fabryki wyjechał milionowy Caddy.

To wydarzenie świętowało w sierpniu w Poznaniu około 30 tys. osób. Byli to głównie pracownicy fabryki Volkswagena w Antoninku i ich rodziny. Bo okazuje się, że poznańska fabryka, mimo kryzysu w branży, ma się bardzo dobrze. I świetnie radzi sobie na rynku. Tego zdania było 1 proc. uczestników plebiscytu.

17. Rafał Grupiński stanął na czele sejmowego klubu PO.

Czy to jego pięć minut w polityce? Rok temu wygrał z Dzikowskim walkę o przywództwo w wielkopolskiej PO. Teraz - po wyborach - został szefem klubu PO w Sejmie. To element partyjnej układanki, ale i tak brawa za ważną funkcję. Tyle że o sukcesie roku według Wielkopolan nie ma mowy - 0 proc. głosów.

18.Studenci UAM podbili światową olimpiadę.

Zespół Cellardoor stworzył grę "The Book of Elm" - interaktywną książkę dla dzieci, która uczy m.in. ochrony środowiska. Ten projekt czwórki poznańskich studentów UAM wygrał w Nowym Jorku największą na świecie olimpiadę technologiczną Microsoft w kategorii gier. To też sukces ich mentora - dr. T. Gdali.

19. Polski Nobel dla poznańskiego naukowca.

Profesor Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej za badania nad kompozytami węglowymi i ich wykorzystaniem do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii otrzymała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To olbrzymi sukces wielkopolskiej nauki. Ale, zdaniem czytelników, nie sukces roku.

20. Waldy Dzikowski w wyborach podbił Wielkopolskę.

Poseł PO zdobył najwięcej głosów w Wielkopolsce w październikowych wyborach do Sejmu, choć miał trzecie miejsce na liście w Poznaniu. Pokonał m.in. Rafała Grupińskiego, lidera listy i swojego politycznego konkurenta. Ale polityczne sukcesy nie cieszą się uznaniem czytelników.

PORAŻKI

Wielkopolskie porażki roku, czyli od fatalnej murawy na stadionie do konińskich bulwarów


1. Poznański stadion przy ulicy Bułgarskiej z fatalną murawą.

To zdaniem 30 proc. głosujących największa porażka 2011 roku w Wielkopolsce. Euro 2012, którego organizacją Poznań się szczyci, za pasem, a na Stadionie Miejskim trawa wciąż pozostawia wiele do życzenia. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wymieniano ją trzykrotnie. Pierwszy raz w marcu. Powodem było to, że w ciągu pięciu miesięcy od poprzedniego ułożenia, trawa nie zdołała się ukorzenić (w tym czasie sezon piłkarski trwał w najlepsze).
W marcu - tuż przed pierwszą wymianą - trawa zaczęła, co prawda, kiełkować, ale stan płyty był fatalny. Dlatego zarządzające stadionem Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zdecydowały się na wymianę. Nowy trawnik kosztował ok. 300 tys. zł. W sierpniu został jednak ponownie wymieniony. Tym razem było to spowodowane organizacją przy ul. Bułgarskiej zawodów Red Bull X-Fighters. Murawę zdjęto i przeniesiono na boczne boiska treningowe. Za nową zapłacił organizator Red Bulla. I w ramach remontu m.in. wybrano warstwę ziemi, wymieniono system podgrzewania płyty i sprawdzono drenaż boiska. I to nie pomogło. W listopadzie prace trzeba było rozpocząć ponownie. Zdaniem POSiR, to wina firmy układającej murawę. Sprawa trafiła do sądu. Trawa ponoć ma się lepiej... Ale lepiej miało być już wielokrotnie.

2. Nie będzie przedłużenia trasy szybkiego tramwaju na Euro.

Kibice, którzy w czerwcu zjadą do Poznania z całego świata na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, nie będą mogli jeździć trasą PST do Dworca Zachodniego. To zdaniem 13 proc. internautów największy wstyd i porażka naszego regionu. W przetargu, ogłoszonym pod koniec 2010 roku, wykonawcy zażądali więcej niż przewidywał kosztorys przygotowany przez spółkę Infrastruktura Euro Poznań 2012. Miasto szacowało, że wydłużenie "pestki" będzie kosztować około 102 mln zł. Poznański Torpol, który złożył najtańszą ofertę, zażądał o blisko 25 mln złotych więcej. Prezydent Mirosław Kruszyński uznał, że tyle pieniędzy z budżetu wziąć nie można. I podjął decyzję o unieważnieniu przetargu. Trzeba więc było rozpisać nowy, a to automatycznie oznaczało: przedłużenia "pestki" na Euro 2012 nie będzie. Ostatecznie budowa (za 94 mln zł) rozpoczęła się w sierpniu. Trasa ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

3. Kontenery socjalne dla eksmitowanych mieszkańców Poznania.

Władze Poznania zdecydowały, że eksmitowani (niepłacący czynszu i sprawiający problemy) mieszkańcy lokali komunalnych będą umieszczani w tzw. kontenerach. Przeciwnicy boją się powstania dzielnicy biedy. 10 proc. głosujących w plebiscycie uznało, że to wielkopolska porażka roku.

4. Krucjata antygejowska Marka Sieniawskiego.

Urzędnik poznańskiego Urzędu Miasta, a także szef zakładowej Solidarności, napisał w jej biuletynie obraźliwy tekst antygejowski. Za swoje słowa konsekwencji nie poniósł, bo władze miasta nie cenzurują wydawnictw związku. Ale 6 proc. czytelników "Głosu" oceniło to negatywnie.

5. Zabrakło pieniędzy na ratujący życie lek na czerniaka.

Prof. Andrzej Mackiewicz z UM z Poznania od kilkunastu lat prowadził badania nad szczepionką na raka skóry. Dzięki niemu ratował życie 128 pacjentom. Teraz ich zdrowie stanęło pod znakiem zapytania, bo zabrakło pieniędzy na lek. 5 proc. głosujących uznało to za porażkę roku.

6. Zakaz kibicowania wydany przez wojewodę wielkopolskiego.

Ta decyzja również według 5 proc. czytelników była dla regionu porażką. Po burdach kibiców Lecha i Legii na stadionie w Bydgoszczy Piotr Florek zamknął poznański stadion dla kibiców. Decyzja polityczna, bo Warta zagrała w tym czasie na tym samym stadionie przy publiczności.

7. Burdy po finale Pucharu Polski na stadionie w Bydgoszczy.

Legia Warszawa po rzutach karnych pokonała w pucharowym meczu Lecha Poznań. Potem na bydgoskim stadionie doszło do burd. Kibice obu drużyn starli się z policją i zdemolowali stadion Zawiszy. W plebiscycie to wydarzenie do tytułu porażki roku typowało 4 proc. głosujących.

8. Kontrowersyjna reforma oświaty w stolicy Wielkopolski.

Choć w założeniu restrukturyzacja gimnazjów jest słuszna, to - jak zwykle - źle przeprowadzona. Rodzice uczniów i nauczyciele dowiadywali się o planach miasta z mediów, były protesty. Wytypowano szkoły do likwidacji, będą też nowe obwody. Dla 4 proc. czytelników to porażka regionu.

9. Fatalne wyniki matur i testów gimnazjalnych w regionie.

To kolejna, wskazana przez 4 proc. głosujących oświatowa porażka Wielkopolski. Egzaminy oblał co piąty uczeń w regionie. Maturzyści nie poradzili sobie z obowiązkową matematyką. W gimnazjach pojawiły się także braki z języka polskiego i przedmiotów przyrodniczych.

10. "Dymisja" Janusza Rajewskiego z POSiR.

Posadę dyrektora POSiR stracił w lutym. Na tym stanowisku zastąpił go Ryszard Żukowski, szef biura audytu wewnętrznego i kontroli Urzędu Miasta. A Janusz Rajewski "za karę" został... zastępcą dyrektora MPGM. 3 proc. uczestników plebiscytu uznało, że taka "dymisja" to regionalny wstyd.

11. Prawo i Sprawiedliwość oraz jego poseł Tomasz Górski.

Na niego głosowało 3 proc. ankietowanych. Bo poznańskie struktury partii nie dość, że są targane wewnętrznymi konfliktami i odejściami, to jeszcze poseł Górski znów ma kłopoty z prawem. Policja wzięła pod lupę jego ostatnią kampanię wyborczą do Sejmu.

12. CBA wkroczyło na Stadion Miejski w Poznaniu.

Nieoczekiwana wizyta śledczych miała miejsce w czerwcu. Agenci CBA zabezpieczyli dokumentację z pięciu urzędów, podejrzewając, że podczas wartej 700 mln zł inwestycji łamano prawo. Trwa śledztwo prokuratury. Dwa procent głosujących uznało, że to porażka 2011 roku.

13. Hipodrom Wola decyzją sejmiku pójdzie pod młotek.

Radni sejmiku popełnili błąd, zgadzając się na sprzedaż Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego w Poznaniu - tak uznało 2 proc. głosujących. Wartość Hipodromu Wola wyceniono na ok. 30 mln zł. Przeciwnicy tego pomysłu obawiają się, że ucierpi na tym kilkadziesiąt hektarów zieleni.

14. Skandal z dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu.

Również zyskał dwa procent zwolenników. W czerwcu w atmosferze skandalu z funkcji dyrektora teatru odwołano Janusza Wiśniewskiego. Powód? Między innymi zastrzeżenia do wydatków na projekty zagraniczne i fatalna atmosfera wśród pracowników teatru.

15. Zła passa trenera Lecha Poznań Jose Marii Bakero.

Od 14 października do 3 grudnia Lech nie wygrał meczu i nie zdobył bramki w ekstraklasie. Odpowiedzialność za słabe wyniki ponosi głównie trener - uważają kibice. W naszym plebiscycie 1 proc. osób wskazało prowadzenie drużyny przez Baska jako porażkę roku.

16. Grodzisk nie dla piłkarskiej reprezentacji Polski.

Choć PZPN podpisał z Hotelem Groclin w Grodzisku Wlkp. umowę, później się z niej wycofał. Polscy piłkarze podczas Euro 2012 zamieszkają w Warszawie. Ekipa szkoleniowa tłumaczy, że dzięki temu będą bliżej kibiców. Dla 1 proc. głosujących to niepowodzenie regionu.

17. Huczna uroczystość z okazji otwarcia hydrantu w Pile.

Informacja o tej "uroczystości" z udziałem prezydenta i jego zastępcy, 7 lipca była hitem krajowych mediów i portali. Z Piły śmiały się m.in. RMF FM czy "Fakt". Uznano bowiem, że władze Piły przeholowały w "pijarze". W plebiscycie zgodził się z tym 1 proc. głosujących Wielkopolan.

18. Wyborcza porażka wieloletnich posłów PO i SLD.

Stanisław Stec i Wiesław Szczepański z SLD, Dariusz Lipiński i Michał Stuligrosz z PO - to najbardziej znani posłowie, którzy po kilku kadencjach w ławach na Wiejskiej, w październikowych wyborach pożegnali się z Sejmem. To, zdaniem 1 proc. osób, wielkopolska porażka.

19. Poseł Waldy Dzikowski systematycznie traci.

Choć miał najlepszy w Wielkopolsce wynik wyborczy, systematycznie traci w PO poparcie i w partyjnej hierarchii spada w dół. Kolejne stanowiska przechodzą mu koło nosa. O tym, że nie zostanie szefem klubu PO w Sejmie, usłyszał z telewizji. Porażka roku? Zdaniem 1 proc. głosujących tak.

20. Konińskie bulwary nad Wartą bez zarobku.

Sztandarowa, warta 14 mln zł inwestycja Konina. Bulwary miały tętnić życiem. Po otwarciu okazało się, że miasto nie może na nich zarabiać i nieprędko powstaną tam, np. kafejki. Musi wystarczyć spacer. I... internautom to odpowiada. Nie głosowali na tę ,,porażkę".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski