18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Tomczak usłyszał ostateczny wyrok: 12 lat

TR
Jakub Tomczak.
Jakub Tomczak.
Koniec sądowego maratonu Jakuba Tomczaka - dzisiaj Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował, że ostatecznie odbędzie on karę 12 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:
Jakub Tomczak nie będzie odsiadywał dożywocia
Niższy wyrok dla Jakuba Tomczaka
22 lata więzienia dla Jakuba Tomczaka [NOWE FAKTY, FILM]

To pierwszy w Polsce prawomocny wyrok "przełożony" z wyroku zagranicznego sądu - w tym przypadku podwójnego dożywocia orzeczonego przez sąd w angielskim Exeter za pobicie i gwałt.

Kilka miesięcy wcześniej Sąd Okręgowy w Poznaniu zamienił karę podwójnego dożywocia na 10 i 12 lat pozbawienia wolności - to maksymalny wymiar kary w polskim kodeksie karnym za przestępstwa zarzucane Tomczakowi. Poznaniak miał odbyć obie kary po kolei.

Sprawa po zażaleniu złożonym przez jego mecenasów trafiła do Sądu Apelacyjnego, który zasięgnął opinii Sądu Najwyższego.

Ten w sprawie Tomczaka wypowiedział się jednoznacznie: skoro sąd angielski zdecydował, że ma on odbywać obie kary równocześnie, to ta sama zasada powinna również obowiązywać przy odbywaniu kary w Polsce.

Sąd Apelacyjny nie mógł wczoraj zdecydować inaczej: zmniejszył karę z 22 do 12 lat pozbawienia wolności.

Mimo, iż normalnie Jakub Tomczak mógłby starać się o przedterminowe zwolnienie po odbyciu połowy kary, czyli w jego przypadku już za rok, może zrobić to dopiero za cztery lata.

Tak zastrzegł to w swoim wyroku sąd w Exeter i podtrzymał to teraz Sąd Apelacyjny. Nie mogą się z tym zgodzić obrońcy Jakuba Tomczaka, mecenasi Mariusz Paplaczyk i Wojciech Wiza.

- Minimalny okres, po którym Jakub Tomczak może starać się o przedterminowe zwolnienie, również powinien być dostosowany do polskiego prawa - mówi adwokat Wojciech Wiza. - Jeżeli natomiast przyjmujemy angielski wymiar tego okresu, to powinniśmy również przyjąć zasadę obowiązującą w angielskim prawie, dzięki której Jakub mógłby wyjść na wolność po odbyciu połowy kary.

Na ułaskawienie Tomczak nie ma co liczyć. Na przeszkodzie stoi sama procedura ułaskawienia: prezydent przed podjęciem decyzji zasięga opinii sądu, który wydał wyrok.

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał się za niekompetentny, żeby odpowiedzieć prezydentowi: to on nie wydawał wyrok, on go tylko dostosował. Wniosek o ułaskawienie zawisł w prawniczej próżni.

- To jest nieuzasadnione ograniczenie konstytucyjnego prawa do łaski - twierdzi Wojciech Wiza.
Adwokaci będą próbowali zainteresować tym sejmową Komisję Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski