Małolaty kupują alkohol na dowód!

  Małolaty kupują alkohol na dowód!

  Filip Czekała

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznańscy nastolatkowie bardzo często próbują stać się dorosłymi poprzez wyrobienie tymczasowego dowodu osobistego. Dokument wykorzystywany jest między innymi do kupna alkoholu. Ale nie tylko. - Wiele razy wpuszczano mnie dzięki temu dokumentowi do klubów, do których wstęp mają tylko dorośli - mówi Karolina.
  - Koledze bez przeszkód sprzedawali papierosy i piwo, jak tylko pokazywał taki dowodzik. Nikt nie patrzy na datę urodzenia, dowód to dowód - dodaje Adam.
  Dowód tymczasowy ma taki sam kształt i kolor oraz wszystkie elementy normalnego dokumentu. Nigdzie nie znajdziemy informacji, że jest wydany osobie małoletniej.

  - Istotnie, wyglądem dowód tymczasowy niczym nie różni się od normalnego. Jedyna różnica to termin ważności; dokument tymczasowy jest ważny tylko pięć lat, podczas gdy normalny - dziesięć - przyznaje Małgorzata Fraum z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania.
  Anonimowo policjanci przyznają nam, że jest to spory kłopot i zwracają uwagę na to, że wcześniej zawsze były widoczne różnice między tymczasowymi dowodami osobistymi a tymi dla dorosłych. Oficjalnie nikt nie chce tego przyznać.

  - Sprzedawcy przechodzą odpowiednie szkolenia i potrafią sprawdzić, czy sprzedają alkohol lub papierosy osobie pełnoletniej - mówi Dariusz Majewski z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
  - Zawsze sprawdzamy datę urodzenia - zapewnia Paulina Gostyńska z marketu Piotr i Paweł. To jednak jest wyjątek, bo w większości sklepów, w których nasz małoletni próbował kupić alkohol na tymczasowy dowód, zrobił to bez większego kłopotu.

  - Kto w sklepie monopolowym czy w kiosku z "fajkami" czyta dowód, szukając na nim daty urodzenia czy peselu? - pyta retorycznie Marcin.
  O sprawie poinformowaliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zespół prowadzący prace nad projektem przepisów dotyczących nowego dokumentu PL-ID ma wziąć nasze sugestie pod uwagę.
  Do czasu zmian radzimy rodzicom - schowajcie dziecku dowód.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo