AME w Futsalu: Otwarcie w auli UAM i porażka studentów UE w debiutanckim występie!

Gości z 14 krajów przywitał prezes AZS Poznań, Tomasz Szponder (z prawej)
Gości z 14 krajów przywitał prezes AZS Poznań, Tomasz Szponder (z prawej) Fot. Archiwum AZS Poznań
W auli UAM w Poznaniu odbyła się w sobotę ceremonia otwarcia Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu.

– Poznań na pewno Was nie zawiedzie – powiedział w trakcie uroczystości Adam Roczek, przewodniczący EUSA (Europejska Federacja Sportu Akademickiego).

Wieczór rozpoczął się od wykonania hymnu Polski i Gaudeamus Igitur, hymnu EUSA. Następnie Tomasz Szponder przywitał przybyłych gości. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji mistrzostw.

Przysięgę w imieniu zawodników złożył student Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kostaniak, a sędziów Ozlen Turson.
W Akademickich ME bierze udział 29 drużyn z 14 krajów (22 męskie i 7 damskich). Polskę reprezentują trzy zespoły ze stolicy Wielkopolski: kobieca i męska reprezentacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz męska Uniwersytetu Ekonomicznego. Akademickie ME to cykl sportowych imprez przeznaczonych dla drużyn akademickich z całej Europy. Pierwsza edycja tych zawodów odbyła się w 2001 roku. Obecnie AME rozgrywane są w 19 konkurencjach. EUSA została założona w 1999 r. i skupia 45 europejskich, narodowych, studenckich organizacji sportowych. EUSA organizuje Akademickie Mistrzostwa Europy i Europejskie Igrzyska Studenckie.

W niedzielę zaprezentowała się pierwsza z drużyn gospodarzy. Niestety zawodnicy Uniwersytetu Ekonomicznego przegrali z rywalami z Uniwersytetu ze Splitu 0:2 (0:0). – Gdybyśmy strzelili bramkę, mecz mógłby się zakończyć innym wynikiem. Mogliśmy wyjść wyżej w obronie. Generalnie oceniam, że przeciwnik był w naszym zasięgu, ale nie udało się go pokonać – powiedział po meczu Bogdan Sękowski, trener UEP.

Piłkarzy UEPpróbował usprawiedliwiać też dyrektor sportowy turnieju, Piotr Kuś. – Był to ich pierwszy mecz w historii w AMP. Jestem pod wrażeniem ich występu. Chłopcy bardzo mi zaimponowali. Musieli jednak zapłacić frycowe – zauważył Kuś.
Pierwsza połowa pojedynku była wyrównana. Obie drużyna miały swoje sytuacje. Jednak po 20 minutach na tablicy widniał wynik 0:0. Cztery minuty po przerwie bramkę dla Chorwatów na 1:0 zdobył Ivan Gotovac. Podopieczni Bogdana Sękowskiego ruszyli do odrabiania strat, ale niestety nic im to nie dało. W ostatniej minucie Chorwaci podwyższyli na 2:0.

Kolejny pojedynek w grupie futsaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego rozegrają z Hitit University z Turcji. W poniedziałek do rywalizacji przystąpią pozostali polscy reprezentanci w AME. Futsalistki UAM Poznań zmierzą się z  rywalkami z Polytechnic Institute of Santerem z Portugalii (hala UAM, godz. 16). Natomiast futsaliści UAM Poznań zagrają z Ben Gurion University z Izraela (hala UAM, godz. 18). Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

Wyniki pierwszego dnia turnieju:
mężczyźni: Ben Gurion University (ISR) – Uni Paris Sorbonne (FRA) 1:4, Uni of Split (CRO) – Poznan Uni (POL) 2:0, UnI of Munster (GER) – Hitit Uni (TUR) 7:2, Waterford IT (IRL) – Uni of Coimbra (POR) 2:10, Sumy State Uni (UKR) – VERN (CRO) 1:7, Norway SE (NOR) – Istanbul TU (TUR) 3:3, Siberian Uni (RUS) – Uni of Evry (FRA) 1:1; kobiety: Santarem PI (POR) – Leuven Uni (BEL) 5:2, Ege Uni (TUR) – Trondheim BS (NOR) 6:1, Rouen Uni (FRA) – Munster Uni (GER) 3:2