Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden z największych żłóbków w Europie już gotowy [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Jest już gotowy jeden z największych w Europie ruchomych żłóbków, który znajduje się w kościele ojców Franciszkanów w Poznaniu
Jest już gotowy jeden z największych w Europie ruchomych żłóbków, który znajduje się w kościele ojców Franciszkanów w Poznaniu Fot. Waldemar Wylegalski
Jest już gotowy jeden z największych w Europie ruchomych żłóbków, który znajduje się w kościele ojców Franciszkanów na placu Bernardyńskim w Poznaniu. Uroczyste odsłonięcie nastąpi podczas pasterki w Wigilię, a oglądać go będzie można do 2 lutego.

Jego wielkość jest imponująca. Ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości, 16, 5 metrów wysokości. Żłóbek zajmuje powierzchnię ponad 4600 m3. Sam stelaż waży około 4 ton. Jest w nim 200 figur z czego najmniejsza owieczka ma 20 cm, a największa figura św. Józefa 180 cm. Montaż zajmuje ponad miesiąc.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Wielkopolskie szopki w Muzeum Narodowym
Poznań: Rekordowa szopka u franciszkanów. Film
Żłóbki w tym roku mogą zaskoczyć poznaniaków - zobacz film

Co roku też ojcowie Franciszkanie przygotowują niespodziankę - nowe elementy, ale do ostatniej chwili nie zdradzają szczegółów. Trzeba się dobrze przypatrzeć podczas pasterki.

Makieta tradycyjnie będzie prezentować scenę narodzenia Jezusa. W żłóbku znajdują się również figury proroków Starego Testamentu, którzy zbliżając się do Dzieciątka, wygłaszają proroctwa o nadchodzącym Mesjaszu.

Historia żłóbków sięga czasów św. Franciszka i roku 1223, kiedy to w Greccio zbudował pierwszy w historii Kościoła i od tego czasu stało się to tradycją franciszkańską. Wiadomo, że niektóre z poznańskich figur pochodzą z lat 50. Pierwszy żłóbek został uwieczniony na fotografii w 1954 roku, ale wiadomo, że historia jest dużo bogatsza.

Okazuje się, że coraz więcej polskich żłóbków kandyduje do miana największych. Kończy się budowa największej żywej szopki w Beskidach. Strumieńskie Betlejem zajmuje ok. 1 ha. Znajdują się tam cztery stajnie, scena, woliera oraz dwa duże wybiegi dla zwierząt. Największy budynek wysoki na pięć metrów liczy 18 metrów długości i 7 szerokości. W żywej szopce znajdują się figury Świętej Rodziny naturalnej wielkości. W niedziele zastępują je przebrani za Józefa i Maryję parafianie, którym towarzyszą dzieci.

W stajniach zamieszkały: alpaka, osioł, konie, kucyki, daniele, sarny, wielbłądy i mnóstwa ptaków (kur, gęsi, pawi, bażantów, kaczek), a także zebry oraz krowy szkockie.
Co ciekawe umieszczono tam także element górniczy - wagon z węglem. W Strumieniu bowiem znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium patronki górników, św. Barbary.

O prymat walczą także Franciszkanie z katowickich Panewnik. Tamtejszy żłóbek zajmuje większą powierzchnię niż ten w Poznaniu - cały ołtarz główny i oba ołtarze boczne. W zeszłym roku miał 18 m wysokości i 32 m szerokości, czyli była większy niż ten na Placu Bernardyńskim.
Jedno jednak przemawia za prymatem poznańskiego żłóbka - jest największym ruchomym żłóbkiem nie tylko w Polsce, ale też Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski