Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: Poznań pamiętał! [ZDJĘCIA]

KARC
71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: Poznań pamiętał!
71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: Poznań pamiętał! Maciej Urbanowski
Punktualnie o godz. 17 w Poznaniu rozległ się dźwięk syren mających przypomnieć o wybuchu Powstania Warszawskiego. Poznaniacy oddali cześć uczestnikom tamtych wydarzeń przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy al. Niepodległości.

Zaraz po zamilknięciu syren przy dźwięku werbla wciągnięto biało czerwoną flagę na maszt.

Przed pomnikiem zebrało się blisko 200 osób: kombatantów, żołnierzy, przedstawicieli władz i służb miejskich, radnych i parlamentarzystów.

Jako pierwszy przemawiał płk Jan Górski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przypomniał, że walka w powstaniu była walką na śmierć i życie. W powstaniu zginęło 18 tys. żołnierzy AK.

- Walczyła cała Warszawa. Zginęło blisko 200 tys. mieszkańców miasta. Z tego kilkadziesiąt mieszkańców Woli zginęło wprost wymordowanych przez Niemców. Była to jedna z największych zbrodni wojennych, którą można porównać do zbrodni katyńskiej – mówił.

Zastępca prezydenta Poznania przypomniał z kolei o udziale Wielkopolan w powstaniu. Źródła historyczne mówią o ok. 800 takich osobach.

- Nieraz były to całe rodziny np. rodzina Drwęskich. Wszystkich walczących połączyła gotowość do podjęcia heroicznej walki. Powstanie Warszawskie uzmysłowiło na świecie, jak wiele Polacy są gotowi poświęcić w walce o niepodległość – mówił Mariusz Wiśniewski.

W uroczystości brała udział także delegacja Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu. - Podtrzymujemy wiedzę i pamięć o celach wielkich zrywów u uczniów – mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor ZSH. - Patronką naszej auli jest Ewa Korczyńska, legendarna kurierka zagraniczna Odcinka Południe w Dziale Łączności Zagranicznej Komendy Głównej AK „Zagroda”, która w czasie swej ponad czteroletniej służby kurierskiej wielokrotnie przekraczała granicę na trasie Warszawa – Budapeszt, przeprowadzając ludzi, przenosząc pocztę, pieniądze, radiostacje, i broń. Do niej należało przeprowadzanie emisariuszy udających się do polskiego rządu na uchodźstwie, a także wyższych oficerów skierowanych do pracy konspiracyjnej w okupowanej Polsce. Została odznaczona Krzyżem Walecznych przez komendanta głównego ZWZ Stefana Grot – Roweckiego. Nasi uczniowie wiedzą, że Ewa Korczyńska pełniła w powstaniu warszawskim funkcje kierownika służby porządkowej Wojskowej Służby Kobiet w Obwodzie XII AK Zgrupowania „Żywiciel”, że była ranna w wyniku walk, a także że na Starówce zginął jej brat Witold.

Po przemowach oficjeli odczytano apel pamięci, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem.

O godz. 20.30 pod pomnikiem zapalone zostaną jeszcze znicze oraz nastąpi oddanie hołdu poległym w powstaniu.

Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Poznaniu zakończą się niedzielną mszą święta. Odprawiona ona zostanie o godz. 10 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry.

Co roku, 1 sierpnia o godz. 17, w polskich miastach wyją syreny:

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski