Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bambrzy świętowali w Poznaniu po raz dwudziesty [ZDJĘCIA]

Marek Zaradniak
Bambrzy świętują w Poznaniu po raz dwudziesty
Bambrzy świętują w Poznaniu po raz dwudziesty Maciej Urbanowski
Po raz dwudziesty, tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia, rocznicę przybycia do Poznania świętują Bambrzy.

Już po raz 20. swoje święto upamiętniające 296. rocznicę przybycia do Poznania obchodzili w sobotę Bambrzy. Na uroczystość przy figurze Bamberki na Starym Rynku wielu z nich przybyło w tradycyjnych barwnych strojach. Spotkanie rozpoczął krótki koncert Orkiestry Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.

Wkrótce potem na estradzie pojawili się Juliusz Kubel i Jacek Hałasik. Zwrócili uwagę, że choć studzienka Bamberki była przez kilka miesięcy uszkodzona ostatnio udało się ją naprawić. Woda płynie z przerwami, gdyż działa fotokomórka. Musi być oszczędnie po poznańsku.

Jak powiedział prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński, Bambrzy okrągły jubileusz chcieli obchodzić z większą pompą, ale niestety na przeszkodzie stanęły prowadzone na Starym Rynku wykopaliska archeologiczne. Zapowiedział, że jeśli wszystko dobrze pójdzie z wielką pompą, obchodzona będzie za cztery lata trzechsetna rocznica osiedlenia się Bambrów.

Dodał, że coraz większą popularnością cieszy się Muzeum Bambrów Poznańskich. Od początku roku odwiedziło je tylu zwiedzających ilu przez cały ubiegły rok. Przypomniał, że prowadzone jest społecznie i czynne tylko w soboty i w niedziele, ale otwierane jest zawsze wtedy gdy są chętni. Dodał, że Bamberki w swych strojach coraz częściej biorą udział w uroczystościach. Nie tylko w procesjach Bożego Ciała, ale również w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ryszard Skibiński zauważył też, że Bamber dziś już niczym nie różni się od poznaniaka. – Dziś te różnice się zatarły. Aby być Bambrem trzeba być poznaniakiem, robić coś dla tego miasta, kochać je i nie oczekiwać, że ono coś nam da - mówił Ryszard Skibiński.

Juliusz Kubel odczytał kontrakt, na mocy którego Bambrzy przed laty osiedlili się w Poznaniu, a figurę Bamberki udekorowano girlandą. A potem w ogrodzie przy Muzeum Bambrów Poznańskich rozpoczął się festyn. Można było zjeść sznekę z glancem, odbyły się konkurs gwary poznańskiej, wiedzy o sporcie oraz rysunkowy dla dzieci. Grała Orkiestra Miasta Poznania przy MPK. Kto chciał, mógł zwiedzać muzeum.

Co roku podczas uroczystości osobie zasłużonej dla Bambrów wręczano odznakę Złotej Bamberki. W tym roku ma ona inny, symboliczny wymiar. Należy się wszystkim tym, którzy wspierają Bambrów. Podczas uroczystości można było kupić Kalendarz Bamberski na rok 2016.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski