Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowy podział obwodów dla gimnazjów. Przetrwają?

Katarzyna Sklepik
Gimnazjum nr 6 na osiedlu Przyjaźni - w którym funkcjonują klasy integracyjne - zostaje, ale musi wprowadzić program naprawczy.
Gimnazjum nr 6 na osiedlu Przyjaźni - w którym funkcjonują klasy integracyjne - zostaje, ale musi wprowadzić program naprawczy. Fot. Archiwum szkoły
Dzisiaj (w środę) dyrektorzy poznańskich gimnazjów z Grunwaldu i Łazarza spotkają się z przedstawicielami wydziału oświaty Urzędu Miasta i zastępcą prezydenta Poznania, by przedyskutować zmiany związane z restrukturyzacją sieci szkół w tych dzielnicach.

W kolejnych dniach rozmowy dotyczyć będą gimnazjów na Jeżycach, Wildzie i Ratajach, a w następnym tygodniu - przedszkoli i młodzieżowych domów kultury.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Gimnazja nr 12 i 65 w Poznaniu dobrze uczą
Gimnazja Poznań: Zmiany będą bolesne, ale są konieczne
Awantura o likwidowane szkoły
Rodzice zaniepokojeni losem SP 60
Gimnazjum nr 24 walczy o swoją szkołę
Poznań zlikwiduje szkoły

- Podczas tych spotkań staramy się znaleźć konkretne rozwiązania dotyczące zmian w obwodach przypisanych do szkół. Zwłaszcza że podział, który w tej chwili obowiązuje, pochodzi z lat 90. i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości - mówi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania.

Wczoraj - na pierwszy ogień - poszły gimnazja z dzielnicy Stare Miasto. Na pierwszym spotkaniu roboczym omawiano sytuację Gimnazjum nr 1 (ulica Cegielskiego), które zostanie przeniesione do mieszczącego się niedaleko Zespołu Szkół Odzieżowych. Obie placówki już się porozumiały.

- "Jedynce" zostanie część obwodu, który miała do tej pory, a pozostałą część podzielimy między Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 3 - tłumaczy Sławomir Hinc.

Zdaniem dyrektorów szkół to dobre rozwiązanie, tym bardziej że część uczniów z obwodu "jedynki" od lat wybiera - mieszczącą się przy alei Niepodległości -"trójkę". Dlaczego?

- Do obwodu Gimnazjum nr 1 należy na przykład ulica Świętego Wojciecha, którą od mojej szkoły dzieli kilkaset metrów - mówi Zbigniew Burkietowicz, dyrektor Gimnazjum nr 3. - Dlatego większość uczniów wybiera moją szkołę, bo jest bliżej.

Drugie wczorajsze spotkanie było trudniejsze. Okazało się, że walczące o przetrwanie Gimnazjum nr 10 (mieszczące się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5) jednak będzie skierowane do likwidacji. Podobnie jak Gimnazjum nr 8 mieszczące się na osiedlu Wichrowe Wzgórze, do którego miasto chce przenieść Gimnazjum nr 9 (z os. Kosmonautów).

- Gimnazja nr 6 i nr 7 muszą przedstawić programy naprawcze, które jak najszybciej powinny być w nich wdrożone - mówi Andrzej Tomczak, dyrektor wydziału oświaty UMP.
Spokojne może być Gimnazjum nr 5 (os. Pod Lipami), które będzie bezobwodową szkołą sportową. Z rekolei Gimnazjum nr 4 zmniejszy swój obwód do ulicy Przełajowej i terenów do rzeki Warty.
- Nam to absolutnie wystarczy - przyznaje Jerzy Małecki, dyrektor Gimnazjum nr 4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski