W Sobocie zostały już tylko cztery tenisistki

TS
Martina Borecka
Martina Borecka Tomasz Sikorski
Borecka - Cetkovska i Ostapenko - Bertens w półfinałach tenisowego turnieju Powiat Poznański Open. W zaciętym finale gry deblowej duet z Holandii okazał się lepszy od pary łotewsko-szwedzkiej.

Turniej Powiat Poznański Open, z pulą nagród 75 tysięcy dolarów, wkracza w decydującą fazę. W piątym dniu imprezy rozgrywanej na kortach w Sobocie poznaliśmy wszystkie półfinalistki. Wydarzeniem dnia był pojedynek Nicole Vaidisovej z rewelacyjną kwalifikantką Martiną Bo-recką. Była siódma rakieta świata i półfinalistka Australian Open oraz French Open rozpoczęła mecz w kapitalnym stylu, oddając rywalce w pierwszej partii tylko jednego gema.

W drugim secie Vaidisova prowadziła już 4:1 i wydawało się, że jest po meczu. Wtedy jednak coś się zacięło w jej grze. Zaczęła seryjnie popełniać błędy, niszczyła ze złości rakiety i ...traciła kolejne punkty. Trzecia odsłona to już była egzekucja. - Nie wiem, co się tutaj wydarzyło. W pierwszej partii grałam źle, a później niewiele lepiej. Tyle tylko, że rywalka zaczęła grać jeszcze gorzej ode mnie - mówiła po spotkaniu Borecka, dla której awans do półfinału w Sobocie to największy sukces w karierze.

W półfinale Czeszka zmierzy się z kolejną swoją bardziej znaną rodaczką, bo we wcześniejszym meczu Petra Cetkovska pokonała Richel Hogenkamp. Była 25. zawodniczka rankingu WTA w starciu z Holenderką udowodniła, że nie za każdym razem trzeba uderzać piłkę z całej siły, żeby wygrywać kolejne akcje. - Miałam w tym meczu jednak małe problemy. Po przegranym drugim secie musiałam na chwilę zejść do szatni, uspokoić się, żeby ponownie zagrać na swoim normalnym poziomie - powiedziała Cetkovska.

Drugą parę półfinałową tworzyć będą Jelena Ostapenko i Kiki Bertens. Ta pierwsza w dwóch setach ograła Ons Jabeur z Tunezji. - To nie był jednak łatwy mecz. Końcowy wynik nie oddaje tego, co się działo na korcie - powiedziała 18-letnia tenisistka z Łotwy, która w ubiegłym roku wygrała turniej juniorski na Wimbledonie. Co ciekawe, po drugiej stronie siatki także grała triumfatorka imprezy zaliczanej do Wielkiego Szlema. Jabeur w 2011 roku była bowiem najlepsza w młodzieżowym French Open.

Nieco dłużej trwała rywalizacja Bertens z Barborą Krejcikovą. Rozstawiona z "dwójką" Holenderka przegrała pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych była już zdecydowanie lepsza od rywalki, którą z trybun dopingowała jej trenerka, Jana Novotna. - W pierwszym secie nie mogłam odnaleźć właściwego rytmu gry, ale w następnych partiach zagrałam już swój tenis - stwierdziła Bertens. Teraz czeka ją starcie z Ostapenko, której wielu fachowców odwiedzających Sobotę wróży dużą karierę.

- To młoda, ale bardzo ambitna i grająca ofensywny tenis zawodniczka. Spodziewam się trudnego pojedynku - przyznała Holenderka, która kilka godzin później miała okazję zagrać przeciwko Łotyszce tyle tylko, że w finale gry deblowej. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszła Hogen-kamp, która razem z Bertens po wyjątkowo zaciętym meczu pokonały Ostapenko i Cornelię Lister ze Szwecji.

W weekend na kortach w Sobocie odbędą się półfinały i finał. Plan gier i wszystkie informacje na stronie: www.powiatpoznanski.open. Wstęp na turniej w Centrum Tenisowym Sobota jest wolny. Organizatorzy zapewniają darmowy transport, ponieważ każdego dnia na trasie pętla Sobieskiego - Suchy Las - Sobota - Rokietnica kursuje specjalna linia autobusowa.

Wyniki PPO - 1/4 finału: Jelena Ostapenko (Łotwa, 4) - Ons Jabeur (Tunecja, 6) 6:3, 6:4; Kiki Bertens (Holandia, 2) - Barbora Krejcikova (Czechy, 8) 3:6, 6:1, 6:1; Petra Cetkovska (Czechy) - Richel Hogenkamp (Holandia, 3) 6:4, 1:6, 6:2; Martina Borecka (Czechy) - Nicole Vaidisova (Czechy) 1:6, 7:6 (7-1), 6:1; finał gry deblowej: Kiki Bertens, Richel Hogenkamp (Holandia, 4) - Cornelia Lister (Szwecja), Jelena Ostapenko (Łotwa) 7:6 (7-2), 6:4.