Świadczenia dla niepełnosprawnych

Świadczenia dla niepełnosprawnych

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Świadczenia dla niepełnosprawnych. Kiedy i komu przysługuje zasiłek rodzinny lub dodatki do niego? Na jaki czas przyznawane jest świadczenie pielęgnacyjne? Na te i inne pytania odpowiada Elżbieta Brzezińska z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Świadczenia dla niepełnosprawnych
Dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. Czy w związku z tym przysługują mi jakieś świadczenia dla niepełnosprawnych,na przykład dodatki do zasiłku rodzinnego?
- Tak. Przysługuje pani dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka. Dodatek przysługuje do ukończenia 16 roku życia, jeżeli dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, a powyżej 16 roku życia do ukończenia 24 roku życia, jeżeli ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Dodatek wynosi miesięcznie 60 zł do ukończenia przez dziecko 5 lat, a powyżej 5 roku życia 80 zł.


CZYTAJ TAKŻE


Nie dostałam zasiłku rodzinnego, bo przekroczyłam kryterium dochodowe. Obecnie jedno z moich dzieci ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy zmienia to coś w moim kryterium dochodowym?

- Tak. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł, natomiast gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności jest to kwota 583 zł.


Dostaję dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u. Czy mogę również ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego?
- Nie, ponieważ zasiłek nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.


Mam świadczenie pielęgnacyjne na dziecko. Czy mogę podjąć prace na pół etatu?

- Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest osobom, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia, żeby opiekować się osobą niepełnosprawną. Pobierający świadczenie nie może więc podejmować żadnego zatrudnienia.


Na jaki czas przyznawane jest świadczenie pielęgnacyjne?
- Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane tylko na pewien czas. Wówczas prawo do świadczenia ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo