Pietras odejdzie?

  Pietras odejdzie?

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Burza w poznańskim Teatrze Wielkim. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dyrektor Sławomir Pietras na wczorajszym spotkaniu z załogą zapowiedział, że odda się do dyspozycji Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Pracownicy prosili także Marka Woźniaka a o "interwencję w celu ratowania teatru". To właśnie urzędowi marszłkowskiemu podlega Teatr Wielki
  Konflikt narastał od kilku miesięcy. Związkowcy a także artyści twierdzą, że od dawna negocjowali z dyrektorem w sprawie działań, jakich trzeba dokonać, aby zachęcić publiczność do odwiedzania teatru i polepszyć kondycję najbardziej reprezentacyjnej poznańskiej sceny.
  - W repertuarze za dużo jest premier, na których frekwencja jest minimalna. Przykładem jest na przykład"Żydówka" Jacquesa Halevy'ego czy "Henryk VI na łowach" Kurpińskiego.
  Lubiane przez publiczność opery, takie jak "Tosca" Pucciniego, grane są rzadziej - mówi anonimowo jeden z pracowników Teatru Wielkiego i odsyła do przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Teatru Wielkiego Mariusza Dziedziniewicza. Niestety, nie udało nam się z nim wczoraj skontaktować.
  Znamy jednak źródła konfliktu. Załogę boli fakt złego wykorzystania potencjału artystycznego teatru. Wielu cenionych muzyków odchodzi z orkiestry, a na ich miejsce przychodzą studenci Akademii Muzycznej. Dyskusje na te i inne tematy nie przyniosły satysfakcjonujących załogę decyzji, stąd wspomniane pismo, które w środę załoga Teatru Wielkiego wystosowała do marszałka Marka Woźniaka.
  - Nie wiem, czy takie pismo dotarło do pana marszałka, ale wie on o konflikcie i w przyszłym tygodniu spotka się ze związkowcami i dyrektorem - powiedziała nam wczoraj wieczorem Krystyna Czajka, rzecznik marszałka.
  - Do poniedziałku nie udzielę komentarza w tej sprawie - ucina Sławomir Pietras. Dowiedzieliśmy się jedynie, że to w poniedziałek ma dojść do jego spotkania z marszałkiem. Czy jej efektem będzie rezygnacja z ze stanowiska?

  Zawodowy dyrektor oper

  Sławomir Pietras urodził się 28 listopada 1943 roku w Będzinie. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jeszcze na studiach rozpoczął działalność popularyzatorską w dziedzinie muzyki. Był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Opery. Śmiało można powiedzieć, że z zawodu jest dyrektorem teatrów
  operowych, ale był także wicedyrektorem Estrady Poznańskiej. Również w Poznaniu współtworzył Polski Teatr Tańca. Kierował kolejno teatrami we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i od 1995 roku w Poznaniu. Za jego kadencji zrealizowano wiele cenionych premier. W 2002 roku Sławomir Pietras był kandydatem na prezydenta Poznania popieranym przez SLD.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo