18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepan Cofta: Rzucenie palenia to sposób na zdrowe płuca

Mateusz Ludewicz
Dr Szczepan Cofta
Dr Szczepan Cofta
Rozmowa z dr. Szczepanem Coftą, naczelnym lekarzem Szpitala Przemienienia Pańskiego UM, o skutkach palenia

17 listopada to Dzień Rzucania Palenia. Ciągle są osoby, które trzeba przekonywać do rozstania się z papierosem?
Szczepan Cofta: Niestety, wielu Polaków jest uzależnionych od tytoniu i żadne racjonale argumenty do nich nie docierają. Dla nas lekarzy papierosy to jedno z największych wyzwań.

Okazuje się bowiem, że rzucanie palenia to najtańsza i najskuteczniejsza na świecie procedura medyczna.

Wystarczy, że papierosy znikają z naszego życia, a problemy pacjentów cierpiących na choroby płuc i serca zmniejszają się nawet o połowę. Ciągle jednak około 1/3 polskiego społeczeństwa pali.

Są jednak tacy, którym udało się rozstać z nałogiem.
Szczepan Cofta:Oczywiście. Spada przede wszystkim liczba palących mężczyzn. W Polsce żyje już ponad milion byłych palaczy. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest łatwe. Tylko jedna na dziesięć prób kończy się sukcesem.

Czy tzw. ustawa tytoniowa, która weszła w życie w zeszłym roku, pomaga walczyć z paleniem papierosów w Polsce?
Szczepan Cofta:Trudniej jest dzisiaj zapalić papierosa w kawiarni czy restauracji. Nie oznacza to jednak, że nałogowi palacze zrywają z nałogiem, bo zmniejszyła się liczba miejsc, gdzie czują się całkowicie swobodnie.

O rzuceniu palenia decyduje wiele czynników, najważniejsza jest jednak motywacja. Kluczowy jest sam moment podjęcia decyzji. Jeżeli będzie on poparty silnym wsparciem rodziny, a palacz będzie na tyle dojrzały, aby z nałogiem skończyć, to w takim przypadku rzucenie palenia będzie o wiele prostsze.

Najtrudniej do rzucenia palenia jest przekonać długoletnich palaczy. Jakie argumenty mogą im pomóc skończyć ze swoim nałogiem?
Szczepan Cofta:Ważny jest aspekt ekonomiczny, palacz w ciągu swojego życia przepalić może dom jednorodzinny.

Ważny jest też aspekt społeczny, leczenie chorób płuc i serca pochłania pieniądze, które można przeznaczyć na inne cele medyczne.

Najważniejszy jest jednak aspekt zdrowotny. Rak płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to typowe schorzenia dotykające palaczy.

Rak płuc jest śmiertelny, czy POChP jest równie groźna?
Szczepan Cofta:POCh to choroba mało znana, choruje na nią jednak nawet 10 procent naszego dorosłego społeczeństwa. Jest to choroba przewlekła, atakująca nałogowych palaczy najczęściej po 50. roku życia.

Często chory nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu; przewlekle kaszle, ale dopiero wówczas, kiedy jest zmuszony do niewielkiego wysiłku fizycznego, odczuwa duszność. Wtedy, co potwierdzamy w spirometrii, jest już chory na POChP.

Czy POChP można wyleczyć?
Szczepan Cofta:Niestety, jest to choroba postępująca. Lekarze mogą tylko łagodzić jej objawy i jej przebieg. Jedynym sposobem modyfikacji naturalnego przebiegu choroby jest rzucenie palenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski