Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o likwidowane szkoły

Bogna Kisiel
Zespół Szkół na os. Łokietka
Zespół Szkół na os. Łokietka Piotr Jasiczek/archiwum
Jesteśmy wstrząśnięci, zbulwersowani. Protestujemy przeciwko likwidacji naszej szkoły! Sami przyjedźcie i zobaczcie. To dobra placówka.

To najczęściej pojawiające się stwierdzenia oburzonych nauczycieli, rodziców, a także radnych osiedlowych po opublikowaniu półtora tygodnia temu w "Głosie" projektu zmian w sieci poznańskich szkół.

ZOBACZ TEŻ PROTEST W KROTOSZYNIE:

CZYTAJ:
Poznań zlikwiduje szkoły

Co to za propozycje? Likwidację pięciu-sześciu gimnazjów (nr: 6, 25, 32, 42, 62) oraz Zespołu Szkół Chemicznych. Przekształcenie Gimnazjum nr 53 w gimnazjum sportowe, a nr 58 przy ul. Małoszyńskiej w gimnazjum dwujęzyczne.

Połączenie: Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół Odzieżowych; Gimnazjum nr 44 i Zespołu Szkół Mechanicznych, Gimnazjum nr 57 i Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych, Gimnazjum nr 24 i XIV LO. Rozważa się też przekazanie SP nr 21 oraz Zespołu Szkół na os. Łokietka stowarzyszeniu czy np. fundacji.

To jednak temat drażliwy i wywołujący wiele emocji, czego przykładem jest ubiegłotygodniowe spotkanie w sprawie problemów, dotyczących północnej części Poznania.

Dyskusja zakończyła się awanturą o ZSO nr 5 na Łokietka. Dostało się radnym, którzy byli obecni na spotkaniu. Bo m.in. nauczycielom nie podoba się ta propozycja, choć szkoła ma kiepskie wyniki, mało uczniów, a rodzice chętniej oddają swoje pociechy do pobliskiej szkoły przy ul. Boranta.

Radna Joanna Frankiewicz, która jest członkiem zespołu roboczego, zajmującego się zmianami w sieci szkół uspokaja, że projekt wydziału oświaty jest to propozycja do dyskusji. I nic nie jest przesądzone.
- Radni już teraz zgłaszają inne rozwiązania - dodaje J. Frankiewicz.

Nauczyciele z Gimnazjum nr 42 twierdzą, że ich szkoła nie zasługuje na likwidację. W liście do redakcji napisali m.in. "Jesteśmy azylem dla wszystkich uczniów w jakiś sposób odrzuconych, pokrzywdzonych i wyrzuconych z innych szkół, które nie posiadały odpowiednich instrumentów, aby takim dzieciom pomóc. Często jest to dla nich ostatnia szansa ukończenia gimnazjum".

Swojej szkoły bronią też rodzice uczniów Gimnazjum nr 6 czy Gimnazjum nr 44, które ma być połączone z ZSM.

- Obawy były duże, gdy łączyliśmy gimnazjum i liceum w ZSO nr 15 na os. Chrobrego - przypomina Przemysław Foligowski, szef komisji oświaty Rady Miasta. - Dziś to liceum jest lepsze niż kiedyś, a i gimnazjum całkiem przyzwoite.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski