Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm: Posłowie zostali zaprzysiężeni

Paulina Jęczmionka
We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu. Marszałkiem tej pierwszej izby, zgodnie z zapowiedziami, została była minister zdrowia Ewa Kopacz. Wśród jej zastępców z ramienia PSL znalazł się Eugeniusz Grzeszczak - poseł z Konina. O wyborze piątego wicemarszałka zdecydowało dopiero ponowne głosowanie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ewa Kopacz marszałkiem Sejmu. Wybór poprzedziły pytania o... Smoleńsk

Nowi posłowie - po raz pierwszy w historii polskiego parlamentu - wybrali we wtorek na marszałka (drugą osobę w państwie) kobietę. Została nim Ewa Kopacz, pokonując Marka Kuchcińskiego, kandydata PiS.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu nie obyło się jednak bez kontrowersji. Tuż przed głosowaniem była minister zdrowia została bowiem zasypana pytaniami posłów PiS w sprawie katastrofy smoleńskiej. Politycy opozycji zarzucali jej, że kłamała m.in. na temat sekcji zwłok ofiar. Małgorzata Gosiewska w imieniu części rodzin odczytała list, którego autorzy uważają m.in., że Kopacz nie zapewniła równoprawnego udziału Polski w badaniach sądowo-lekarskich.

Problemem dla nowych posłów okazał się wybór wicemarszałków Sejmu. Najpierw posłowie zdecydowali, że Kopacz będzie miała pięciu zastępców - po jednym z każdego (poza nowym, utworzonym przez część posłów PiS) klubu. Jednak podczas głosowania okazało się, że Wanda Nowicka z Ruchu Palikota nie uzyskała wystarczającej liczby głosów. Dopiero po dwóch przerwach i uzupełnieniu porządku obrad, posłowie głosowali ponownie. Tym razem do kandydatury Nowickiej dołączyła jeszcze jedna - Beaty Kempy z nowo powstałego klubu Solidarna Polska. Ostatecznie wicemarszałkiem została jednak Wanda Nowicka.

Wśród pięciu zastępców Ewy Kopacz znalazł się także reprezentant Wielkopolski. Eugeniusz Grzeszczak, poseł PSL z okręgu konińskiego, jako jedyny został wybrany na to stanowisko jednogłośnie. Za opowiedziało się 454 obecnych na sali posłów. Pozostali wicemarszałkowie Sejmu to: Cezary Grabarczyk z PO, Marek Kuchciński z PiS oraz Jerzy Wenderlich z SLD.

Po tym, jak kandydatem Sojuszu został ten ostatni, a nie jak typowano - poznańska posłanka Krystyna Łybacka, Wielkopolska ma szansę na jeszcze tylko jedno znaczące w ławach sejmowych stanowisko. W poniedziałek zarząd Platformy Obywatelskiej jako kandydata na szefa klubu partii wskazał bowiem Rafała Grupińskiego, przewodniczącego wielkopolskiej PO. Wcześniej typowano, że na czele klubu stanie Waldy Dzikowski - jego polityczny przeciwnik i poprzednik na stanowisku szefa partii w Wielkopolsce. Jednak to sam Tusk postawił na Grupińskiego.

- Potwierdzam: już wcześniej rozmawiałem o tym z premierem, więc moja kandydatura nie była zaskoczeniem - mówił w przerwie obrad Sejmu Grupiński. - Jeśli klub mnie wybierze, czeka mnie ciężka praca. Już po pierwszych obradach widać, że Sejm będzie areną burzliwych dyskusji, a liczbowa przewaga PO i PSL jest niewielka.

Posiedzenie klubu PO miało odbyć się we wtorek po obradach Sejmu i Radzie Krajowej PO. Późnym wieczorem nazwisko szefa klubu wciąż nie było znane.
Podobnie, jak wciąż nie jest znany los tzw. ziobrystów - 16 posłów i senatora PiS, którzy stanęli w obronie usuniętych z partii Zbigniewa Ziobry, Tadeusza Cymańskiego i Jacka Kurskiego. Grupa ta utworzyła w Sejmie nowy klub - Solidarna Polska. Wstąpił do niego m.in. Andrzej Dera, poseł z Ostrowa Wlkp.

- Czekamy na to, co zrobi Jarosław Kaczyński - mówi Dera. - Jeśli anuluje decyzję o wykluczeniu trzech europosłów, my zrezygnujemy z nowego klubu. I wszyscy spotkamy się w PiS. Co prawda, trochę poranieni, ale rany kiedyś się zabliźnią. Jeśli decyzja prezesa będzie odwrotna, zaczniemy budować własny program i plan działania.

Członkowie Solidarnej Polski deklarują, że z PiS wychodzić nie chcą. We wtorek, jak wcześniej wyznaczono, większość z nich siedziała w Sejmie pomiędzy kolegami z klubu PiS. Wyjątkiem był m.in. Andrzej Dera, któremu przypadło miejsce w ostatnim (najwyższym) rzędzie po prawej stronie, obok Beaty Kempy i Arkadiusza Mularczyka, którzy również należą do "ziobrystów".

Jakie miejsca przydzielono innym wielkopolskim posłom? Zwyczajowo, w pierwszym rzędzie siedzą liderzy partii. A dalej: im bliżej sejmowej mównicy, tym miejsce uważane jest za bardziej prestiżowe. I tak, dwa wielkopolskie nazwiska znajdujemy już w drugim rzędzie. Po lewej stronie, pomiędzy Ryszardem Kaliszem z SLD a Arturem Dębskim z Ruchu Palikota zasiada bowiem Krystyna Łybacka, posłanka SLD z Poznania. Zaledwie kilka miejsc dalej (bliżej środka) siedzi z kolei Eugeniusz Grzeszczak z PSL. On po swojej prawej ma kolegę z partii - Jana Burego, a po lewej Barbarę Kudrycką - minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Trzeci rząd okazał się dla Wielkopolan bardziej łaskawy. Zasiada w nim sześciu posłów. Na samym końcu lewej strony swoje miejsce ma Leszek Aleksandrzak, szef wielkopolskiego SLD. Nieco bliżej środka, miejsca dla PSL otwiera z kolei Stanisław Kalemba. I on, podobnie jak Łybacka, będzie sąsiadował z debiutantami. Po prawej siedzą bowiem: Anna Grodzka - pierwsza polska, transseksualna posłanka z Ruchu Palikota, a jedno miejsce dalej Robert Biedroń - zdeklarowany poseł-homoseksualista z tej partii. Po lewej stronie Kalemby zasiada natomiast Marek Sawicki, minister rolnictwa. W klubie PO trzeci rząd zajmują m.in. Rafał Grupiński, Adam Szejnfeld i Waldy Dzikowski. A po prawej stronie Sejmu siedzi Adam Hofman z PiS. Wspólnie, obok siebie, posadzono z kolei debiutantów z wielkopolskiej PO. Małgorzata Janyska, Krystyna Poślednia i Killion Munyama siedzą w ostatnim rzędzie.

Posłowie w ławach sejmowych zasiądą ponownie 17 listopada. A już dziś, na wznowionym posiedzeniu Senatu, poznamy jego wicemarszałków. Wśród kandydatów jest Marek Ziółkowski z Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski