MŚ juniorów w kajakarstwie: Trzech poznaniaków wróciło z Portugalii z medalami!

Jakub Michalski (AZS AWF Poznań) i Sławomir Witczak (Energetyk Poznań) wywalczyli srebrne krążki w wyścigu K2 na 500 m Fot. Archiwum You Tube
Na Mistrzostwach Świata Juniorów i U23 w portugalskim Montemor-O-Velho poznańscy kajakarze zdobyli medale. O Złoty medal w C2 na 1000 m juniorów wywalczyli 17-letni Jakub Rutkowski (Warta Poznań) i o rok starszy Marcel Hołdak (KKS Nowa Sól).

Z kolei srebrny krążek w osadzie K2 na 1000 m juniorów przypadł w udziale Jakubowi Michalskiemu z AZS AWF Poznań i Sławomirowi Witczakowi z Energetyka Poznań.

Blisko podium była też następczyni utytułowanej Marty Walczykiewicz, Katarzyna Kołodziejczyk (KTW Kalisz), która wspólnie z koleżankami z reprezentacji wywalczyła czwarte miejsce w wyścigu K4 na 500 m. Kołodziejczyk przed rokiem w Szeged na tym samym dystansie i w tej samej osadzie stanęła na najwyższym stopniu podium. W swoim dorobku ma też wicemistrzostwo Europy juniorek w olimpijskiej konkurencji K2 500 m. Ma zaledwie 17 lat, więc w MŚ juniorów będzie jeszcze mogła startować za rok.

Partner złotego medalisty MŚ w kanadyjkowej dwójce, Jakuba Rutkowskiego, w jednym z wywiadów opowiadał o specyfice używania na wodzie jednego wiosła i o tym, że bez pracy nie ma kołaczy...

– Niektórzy mówią, że to wbrew prawom fizyki, by zawodnik wiosłował tylko z jednej strony, a łódka płynęła prosto. Wszystko jest jednak kwestią treningu. Poza technicznymi niuansami, kajaki i kanadyjki są bardzo podobne. Stawiają ogromne wymagania, nie znoszą lenistwa, premiują wyłącznie za systematyczność – tłumaczył Hołdak.

Jego zdaniem nawet najbardziej utalentowany zawodnik nie może opuścić się w nauce. – Ulg w szkole nie mam, a mimo to jestem czwórkowym uczniem. Mogę liczyć jedynie na zwolnienie z wuefu, by zdążyć na trening. Po siedmiu lekcjach biegnę na przystań, gdzie spędzam trzy godziny – dodał Hołdak.