Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze w Wielkopolsce: Nawałnice znów nadchodzą. Co trzeba wiedzieć?

Monika Kaczyńska, Anna Zielonka
Skutki burz bywają kosztowne. Podpowiadamy, jak się chronić, co można ubezpieczyć oraz jak i od kogo domagać się odszkodowania za poniesione straty.

Będzie niebezpiecznie. W nocy z soboty na niedzielę nad Wielkopolską przejdą kolejne burze.

- Ogłosiliśmy drugi stopień zagrożenia dla Wielkopolski - mówi Grażyna Dąbrowska, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Oprócz wiatrów w porywach osiągających prędkość do 115 kilometrów na godzinę oznacza to także silne opady - od 30 do lokalnie nawet 60 mm.

Jak wyjaśnia Grażyna Dąbrowska burze to skutek zderzenia gorącej i polarno-morskiej masy powietrza. Nad Wielkopolską dojdzie do niego w tym tygodniu już po raz drugi. Można więc spodziewać się połamanych drzew, uszkodzeń budynków czy linii energetycznych.

Zobacz też: Burza w Poznaniu: Brak prądu, połamane drzewa, zalane przejście podziemne [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

- Na szczęście ten front będzie się przesuwał dość szybko - mówi. - W ciągu mniej więcej sześciu godzin przemieści się dalej na wschód. Same burze zaś będą trwały lokalnie po kilkanaście minut - dodaje.

Nie zmienia to faktu, że wiatr o takiej sile może łamać drzewa, a nawet wyrywać te słabiej zakorzenione, a także powodować uszkodzenia budynków. Najbardziej narażone są kominy, ozdobne elementy elewacji itp. Ulewne deszcze sprawiają, że ulice zmieniają się w rwące potoki a podtopienia piwnic w niżej położonych budynkach nie należą do rzadkości.

Może się jednak okazać, że mimo zabezpieczeń strat i zniszczeń spowodowanych nawałnicą nie uda się uniknąć. Dzisiaj informujemy, od kogo możemy dochodzić rekompensaty.

1.Co można ubezpieczyć od gradu?

Czy można ubezpieczyć dom, samochód, ogród i uprawy?
Oczywiście, że tak. Z powodu gradu zniszczeniu ulegają domy, niegarażowane samochody oraz uprawy rolnicze. Warto podejść do sprawy kompleksowo.

- Zawieramy w tym momencie trzy umowy: umowę ubezpieczenia domu, samochodu i upraw, gdzie takie ryzyko jak gradobicie czy nawałnice jest zawarte - mówi Olga Ochman, agent ubezpieczeniowy.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje obecnie właśnie ubezpieczenie w formie all risks, czyli od wszystkich ryzyk. Począwszy od kradzieży, a skończywszy na negatywnych skutkach nawałnic. Może i opcja ta jest droższa od innych, ale chroni od wszelkich przypadków, jakie mogą nas spotkać. Szczegółowa informacja o tym, jakie ryzyka są objęte
odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń oraz jak są definiowane, jest zawarta w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

2. Odszkodowanie za poniesione straty
Od kogo mogę domagać się odszkodowania za zniszczenia spowodowane spadającymi dachówkami lub konarami?
Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną upadku dachówki czy gałęzi na nasze mienie. W polisie ubezpieczeniowej zawierana jest umowa odpowiedzialności cywilnej. W tym momencie taką odpowiedzialność powinien ponieść właściciel budynku, który spowodował uszkodzenie. Wtedy z jego polisy ubezpieczeniowej dostajemy odszkodowanie.

Załóżmy, że nasz dom stoi przy ulicy, wzdłuż której rosną drzewa, ale nie znajdują się one na naszej posesji. Jeśli drzewo jest zadbane i odpowiednio przycięte, a mimo to, siła żywiołu spowoduje, że przewróci się na nasz samochód, to wina nie leży wówczas po stronie zarządcy drogi. Jeśli jednak drzewo było spróchniałe i wcześniej miało zostać wycięte, to wtedy nasz ubezpieczyciel najprawdopodobniej zwróci się do ubezpieczającego zarządcę drogi, aby wypłacił odszkodowanie.

3.Zalane mieszkanie
Czy w procesie cywilnym mogę domagać się odszkodowania od właściciela kamienicy za szkody spowodowane burzą - zniszczone mieszkanie czy samochód?
- Można się domagać takiego odszkodowania. Właściciel kamienicy odpowiada za takie zdarzenia na zasadzie ryzyka i od tego ryzyka powinien się ubezpieczyć. Musi pamiętać o tym, aby wybrać właściwy zakres ubezpieczenia. Jeśli takiego ubezpieczenia nie ma, odpowiedzialność finansowa za nasze straty spoczywa tylko i wyłącznie na właścicielu kamienicy. Jeśli poniesiemy straty, możemy oczekiwać, że właściciel je zrekompensuje - mówi radca prawny Robert Dakowski z kancelarii "Con-sillium".

4.Złamane drzewo na naszej posesji
Co mam zrobić, jeśli w moim ogrodzie złamało się drzewo?
Tu zasada jest prosta. Twój ogród - twój problem. Inaczej jest, gdy złamane przez wichurę drzewo zagraża życiu, wtedy pomogą ci strażacy. Jeśli drzewo się przewróciło, ale nikomu w związku z tym nie grozi niebezpieczeństwo, to interwencja strażaków jest zbędna.

Zobacz też: Gwałtowne burze nad Polską: Jakie szkody wyrządziły? [ZDJĘCIA]

Ułamane części usunąć trzeba samodzielnie. Zdarza się jednak, że mieszkańcy nie są w stanie stwierdzić, że ułamane drzewo w ich ogrodzie stanowi jakieś zagrożenie. Wtedy wezwana na miejsce straż pożarna oceni sytuację i jeśli będzie taka konieczność, zainterweniuje. Trzeba też pamiętać, że bez dodatkowych formalności można usunąć jedynie złamane fragmenty drzew. Jeśli chcemy ściąć całe drzewo na swojej posesji, a nie jest to drzewo owocowe, potrzebna jest zgoda urzędu miasta lub gminy.

5.Kogo zawiadomić o zniszczeniach?
Zastanawiacie się, gdzie zgłosić informację o konarach, które zwisają z połamanych drzew w parkach czy przy ulicach?
Jeśli istnieje zagrożenie, że nadłamany konar lub drzewo może spaść na przechodniów, zawiadamiamy straż pożarną. We wszystkich innych przypadkach o nadłamanym drzewie trzeba poinformować właściciela terenu, na którym takie konary się znajdują. Jeśli to miasto lub gmina - informujemy wtedy urząd, a konkretnie wydział ochrony środowiska.
W przypadku prywatnych posesji informujemy właściciela. Jeśli natomiast mamy do czynienia z terenem wspólnoty mieszkaniowej - właściwym adresem będzie jej zarządca. Jeśli takie zagrożenie zaobserwujemy w lesie państwowym, musimy zgłosić to do miejscowego nadleśnictwa.

6.Burza i elektronika
Jak uchronić sprzęt elektroniczny przed skutkami burzy?
Samo wyłączenie sprzętu zwykle jest skuteczne. Jednak, aby mieć całkowitą pewność, że np. uderzenie pioruna w linię energetyczną nie zniszczy sprzętu, najlepiej wyłączyć lub - w zależności od typu instalacji elektrycznej - wykręcić jeszcze bezpieczniki.

Pozostaje jeszcze kwestia, z którą w trakcie burzy mierzy się niemal każdy z nas. Telefon komórkowy - co z nim zrobić?
Całkowitą pewność, że z telefonem nic się nie stanie, daje jego wyłączenie. Z reguły jednak wystarczy z niego po prostu w czasie burzy, zwłaszcza na otwartej przestrzeni nie korzystać.

7.Odszkodowanie za zniszczony sprzęt RTV
Czy można domagać się odszkodowania za zniszczony podczas burzy sprzęt RTV?
- Odpowiedzialność za zniszczony w czasie burzy sprzęt RTV może być dwojaka - po pierwsze, jeśli na skutek burzy doszło doprzepięcia na linii energetycznej i to spowodowało uszkodzenie telewizora czy komputera, możemy wysuwać roszczenia w stosunku do dostawcy energii - informuje Robert Dakowski. - Drugim potencjalnym adresatem jest właściciel budynku. Występując z roszczeniami, musimy się jednak liczyć z tym, że będziemy musieli udowodnić, że po naszej stronie wszystko było w porządku - to znaczy instalacja elektryczna była całkowicie sprawna i przeszła wszystkie konieczne przeglądy techniczne.

8.Burza w samochodzie
Czy chroniąc się przed burzą w samochodzie, jesteśmy bezpieczni?
Według specjalistów, uderzenie pioruna w samochód nie stanowi zagrożenia dla osób znajdujących się w pojeździe. Samochód więc może stanowić bezpieczne schronienie przed burzą podwarunkiem, że nim nie jedziemy i nie narażamy się na spadające konary drzew.

Chroniąc się w samochodzie w czasie wyładowań atmosferycznych, nie należy dotykać jego metalowych części. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na to, by pojazd nie był zaparkowany pod drzewem. Spadające konary mogą go uszkodzić i zagrozić osobom wewnątrz.

9. Ubezpieczenie przed zalaniem
Zalane mieszkanie po burzy - czy możemy się ubezpieczyć?
Ochronę przed ryzykiem zalania mieszkania po burzy (i innych jej skutków) przewiduje większość polis ubezpieczeniowych od ognia i zdarzeń losowych. Ryzyka objęte ochroną są zawarte wOgólnych Warunkach Ubezpieczenia. Nie ma jednak możliwości ubezpieczenia się od samego zalania w razie burzy.

- Zalanie jest jedną z opcji przewidzianych w ubezpieczeniu od zdarzeń losowych. Jest to niedroga rzecz, która jest warta wykupienia. Zalanie po burzy może powstać nie tylko od samego deszczu, ale na przykład po silnym wietrze, gdy zostanie zerwany dach - tłumaczy Joanna Andrzejewska z agencji ubezpieczeniowej Koncept. - Przywietrze o sile 17 m/s odpowiedzialność za szkody bierze na siebie już ubezpieczyciel - dodaje.

Prognozy przewidują, że w Wielkopolsce w weekend wystąpią wiatry o sile od 25 m/s.

Koszt ubezpieczenia zależy głównie od tego, jaki wariant wybierzemy. Możemy ubezpieczyć nie tylko wnętrze mieszkania, ale również jego mury. Ceny zaczynają się od 100 złotych wzwyż.
10. Samochód uszkodzony przez grad
Czy można naprawić uszkodzony przez grad samochód?
Uszkodzenia samochodu po gradobiciu można całkiem łatwo naprawić. Poradzi sobie z nimi większość warsztatów blacharskich, do których skierujemy się z naszym problemem. Inna sprawa to koszty. Te zależą od skali zniszczeń, jakich dokonał grad. Ryzyko uszkodzenia przez grad obejmują niektóre polisy autocasco (najczęściej te typu all risk). Wtedy koszty napraw pokryje ubezpieczyciel. W przeciwnym razie będzie trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni.

11.Kiedy przysługuje rządowa zapomoga?
Kiedy przysługuje mi rządowa bezzwrotna zapomoga w wysokości 6 tys. zł?
Jeśli wojewoda ogłosi stan klęski żywiołowej, poszkodowane osoby mogą starać się o takie świadczenia. Finansowe zapomogi pochodzą z budżetu państwa. Wypłacane są przez daną gminę, po uprzednim złożeniu wniosku przez poszkodowanych. O tym, jak duże środki zostaną przyznane, decyduje komisja, w której znajdują się m.in. gminni pracownicy socjalni i eksperci z zewnątrz. Odwiedzają oni mieszkania i gospodarstwa, które ucierpiały w wyniku nawałnic i klęsk żywiołowych. Następnie przeprowadzają wywiady środowiskowe z mieszkańcami, na podstawie których oszacowane są straty i w zależności od nich wypłacane są zapomogi - w kwocie do 6 tys. zł.

Warto podkreślić, że zapomogi nie mają charakteru odszkodowania. Są to świadczenia z zakresu pomocy społecznej, które mają pomóc w przezwyciężeniu najcięższej sytuacji życiowej. Środki wypłacane są zatem m.in. na odmalowanie ścian czy w przypadku, gdy doszło do zalania piwnic i domów. Zapomogi mogą być również wypłacane na zakup niezbędnych artykułów spożywczych, gdy mieszkańcy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

12.Gdy samochód zepsuje się na zalanej ulicy
Co zrobić po awarii samochodu spowodowanej próbą przejazdu przez zalaną po burzy ulicę? Kto jest w takiej sytuacji odpowiedzialny?

Specjalista z agencji ubezpieczeniowej Allianz informuje, że należy w takiej sytuacji zatrzymać samochód i ocenić jego stan techniczny.

Zobacz też: Burza w Poznaniu: Po nawałnicy jak po bitwie [ZDJĘCIA]

Jeśli samochód uległ dużej awarii i nie można kontynuować jazdy, należy wezwać lawetę i oddać auto do naprawy. W takiej sytuacji odpowiedzialny może być kierowca pojazdu, nie dostosowując prędkości do warunków pogodowych.

Należy unikać przejazdu przez wodę, której głębokość spowoduje, że dojdzie do zanurzenia w niej progów auta. Jeśli jednak musimy przejechać przez taką kałużę, warto przedtem na kilka minut wyłączyć silnik, w celu ochłodzenia układu wydechowego oraz tarcz i klocków hamulcowych.Jeśli w drodze były dziury, kierowca może dochodzić odszkodowania od jej właściciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski