Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Przeszczepy rogówki wkrótce w Poznaniu

Danuta Pawlicka
Przeszczepy rogówki oka będą mogły być przeprowadzane w Poznaniu już za kilka miesięcy
Przeszczepy rogówki oka będą mogły być przeprowadzane w Poznaniu już za kilka miesięcy Grzegorz Dembiński
Wielkopolanie nie będą już musieli szukać poza regionem specjalistów przeszczepiających rogówki oka, bo takie operacje będą wykonywać poznańscy okuliści.

Szkolenia i kompletowanie niezbędnego, kosztownego oprzyrządowania do transplantacji rogówki oka w Szpitalu Przemienienia Pańskiego są na ukończeniu.

CZYTAJ TEŻ:
Transplantacje ratują życie i trzeba to powtarzać
Chirurdzy rekonstruują twarze chorych na nowotwór
Film o prof. Siemionow - pierwszy klaps w II LO

Termin rozpoczęcia takich zabiegów jest już liczony w miesiącach. - Poznań był ostatnim dużym ośrodkiem uniwersyteckim, w którym nie przeszczepia się rogówek, więc dobrze się stało, że to się zmieni - mówi dr hab. Andrzej Grzybowski, wojewódzki konsultant do spraw okulistyki.

Szacuje się, że w Polsce z powodu chorób rogówki prowadzących do ślepoty cierpi około 40 tys. osób. W najbardziej renomowanych ośrodkach czeka się na zabieg nawet kilka lat.

Tymczasem wiele osób nie ma rozpoznanej choroby i godzi się z utratą widzenia, nie mając pojęcia, że ich wzrok można znacznie poprawić lub uratować. Rogówka, która okala przednią część oka, gdy jest przezroczysta, a więc zdrowa, pełni rolę ośrodka optycznego. Od niej zależy ostrość widzenia. Kiedy z różnych powodów mętnieje, albo zmienia się jej kształt, przestaje pełnić swoją funkcję. Tak się może zdarzyć na skutek oparzeń, urazów mechanicznych, czy chorób genetycznych.

- Do przeszczepów rogówki nasz sześcioosobowy zespół przygotowuje się od roku i jeżeli dzisiaj czegokolwiek się obawiamy, to kwestii związanych z kontraktem z NFZ - mówi lek. med. Andrzej Dmitriew, który wraz z liczną grupą poznańskich okulistów, przebywa na kongresie okulistyki w Orlando w USA.

Powód jego obaw jest uzasadniony, ponieważ kliniczna okulistyka już obecnie na swym koncie ma poważne finansowe przekroczenia kontraktu. A bez pieniędzy gwarantowanych umową na nowe zadania wszystkie plany mogą upaść!

Tymczasem dzisiaj - mimo że transplantacja dla 75 proc. operowanych oznacza powrót do normalnego życia - wiele osób w podeszłym wieku z możliwości przeszczepu nie korzysta. Po prostu nie mają oni sił, ani możliwości poddania się operacji w Warszawie czy na Śląsku, a potem wyjazdów na kontrole.

Klinika Okulistyczna UM przy ul. Długiej w Poznaniu przygotowuje się do transplantacji rogówki i jednocześnie pobierania tych organów od zmarłych. Znając nasze lęki przed "okaleczaniem zwłok", dr Dmitriew liczy się z tym, że specjalistów czeka również zadanie przygotowania do tego rodzin.

Mało przeszczepów w Polsce
W Polsce na 100 tys. mieszkańców wykonuje się 1 przeszczep rogówki. Na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji - 5, a w USA - 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski