18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skóra - przygotowania na chłody

Milena Kochanowska
Profesjonalny peeling doskonale podziała na naszą skórę jesienią
Profesjonalny peeling doskonale podziała na naszą skórę jesienią
Jak najlepiej przygotować skórę na nadejście chłodów i mrozów radzi Katarzyna Smolak, kosmetolog z Poznania

Jesień to czas na regenerację skóry i przygotowanie jej na nadejście zimy - najchłodniejszej pory roku.

CZYTAJ TEŻ

- Podstawą pielęgnacji skóry jesienią jest zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia - wyjaśnia Katarzyna Smolak, kosmetolog. - Wybierając kosmetyki należy pamiętać, że lekkie nawilżająco-odżywcze preparaty o charakterze emulsyjnym, które znalazły zastosowanie latem już nie wystarczą. Należy sięgnąć po bardziej gęste kremy, chroniące płaszcz wodno-lipidowy naskórka, na bazie olejów oraz tłuszczów. Takie jak wazelina, lanolina, ceramidy, skwalen czy masło shea.
Składniki te tworzą na powierzchni naszej skóry tak zwaną warstwę okluzyjną, która zmniejsza proces parowania wody z naskórka oraz przyspiesza jego regenerację. Zdaniem kosmetologów, warto również stosować preparaty na bazie alg, które zawierają dużą ilość kolagenu. Przed aplikacją preparatów kosmetycznych powinniśmy wykonać peeling w celu złuszczenia zrogowaciałego naskórka i przygotowania skóry do przyjęcia większej ilości substancji odżywczych. Taki zabieg w połączeniu z masażem przyspieszy mikrokrążenie oraz doskonale ujędrni skórę.
Na spierzchnięte i popękane usta należy stosować balsamy do ust na bazie lanoliny, wosku pszczelego czy oleju z nasion konopi bogatego w kwasy omega 3 i omega 6, które zmiękczą i nawilżą skórę.

W czasie chłodów nie możemy także zapomnieć o pielęgnacji dłoni. Przesuszone i często uszkodzone przez promienie słoneczne po lecie, potrzebują szczególnej kuracji odżywczo-nawilżającej. Do przeprowadzenia jej skuteczne są preparaty zawierające dużo olejów roślinnych i miodu. Można je stosować także na popękane pięty, kolana czy łokcie.

Do codziennej pielęgnacji powinno się używać delikatnych mydeł, najlepiej bezbarwnych i bezzapachowych, które nie zawierają składników podrażniających skórę. Najlepiej sprawdzają się mydła produkowane na zimno, bo w trakcie ich wytwarzania powstaje gliceryna, która zatrzymuje wilgoć w skórze i nadaje jej gładkość.

- Nie zapominajmy także o tej porze roku o preparatach wzbogaconych w filtry przeciwsłoneczne, bo promienie przechodzą przez zachmurzone niebo i mogą odbijać się od wody lub śniegu - przestrzega Katarzyna Smolak. - Faktor nie musi być tak wysoki jak latem, wystarczy 20-30.

Pamiętajmy też o piciu dużej ilości wody oraz odpowiedniej diecie. Węglowodany, których zużycie jest większe niż latem dostarczajmy w postaci warzyw i owoców. Jedzmy również produkty bogate w witaminy A, E, C oraz B która poprawi nasze samopoczucie. Zawierają ją między innymi: fasola, mięso wołowe, nabiał, ryby, kiełki oraz orzechy.

Zabiegi, które kosmetolodzy szczególnie zalecają o tej porze roku to wszelkiego rodzaju peelingi, zarówno mechaniczne jak i chemiczne. Na te zabiegi musimy wybrać się do specjalistycznych gabinetów.

Rodzaje peelingów
Do peelingów mechanicznych zaliczamy mikrodermabrazję korundową i diamentową.
Mikrodermabrazja jest nieinwazyjnym nowoczesnym zabiegiem złuszczania naskórka. Najczęściej zalecamy ten zabieg osobom ze skórą wysuszoną słońcem, z przebarwieniami i rozszerzonymi porami. Zabieg daje korzystne efekty w przypadkach małych blizn, plam starczych, zmian na skórze po trądziku. Mikrodermabrazję można również wykonywać raz na miesiąc w celu poprawy kolorytu skóry oraz stymulacji kolagenu. Już po pierwszym zabiegu widać efekty. Skóra jest jaśniejsza, gładsza i bardziej miękka w dotyku. Zmniejsza się liczba widocznych zaskórników, a pory zostają spłycone. W przypadku głębszych zmian, na przykład blizn po trądziku, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Peelingi chemiczne to z kolei mieszanina związków chemicznych o odpowiednim stężeniu i ph, którą nakładamy na skórę w celu złuszczenia naskórka. Do najczęściej stosowanych należą alfa-hydroksykwasy (AHA) potocznie nazywane kwasami owocowymi. Należą do nich między innymi kwas migdałowy czy glikolowy. Wśród beta-hydroksykwasów (BHA) wyróżniamy kwas salicylowy. Stosowane są również: kwas TCA - trójchlorooctowy, pochodna wit. A - retinol, fenol czy rezorcyna. Peelingi te wnikają w głąb skóry wpływając na pracę gruczołów łojowych - hamują ich aktywność i spłycają pory. Ponadto wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny ujędrniając i uelastyczniając skórę, spłycają zmarszczki, drobne blizny, rozjaśniają przebarwienia.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski