Muzeum Broni Pancernej nękane donosami

Muzeum Broni Pancernej nękane donosami

Krzysztof M. Kaźmierczak

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ma unikalne zbiory pojazdów opancerzonych.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ma unikalne zbiory pojazdów opancerzonych.

Unikalna na skalę kraju poznańska placówka muzealna stała się celem oskarżeń o działania niezgodne z prawem. Instytucje wojskowe, urzędy państwowe i organy ścigania od kilku miesięcy otrzymują pisma sugerujące rzekome nieprawidłowości dotyczące Muzeum Broni Pancernej. Wielka papierowa bitwa firmowana jest przez prywatne Muzeum Eksploracji.
Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ma unikalne zbiory pojazdów opancerzonych.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu ma unikalne zbiory pojazdów opancerzonych.

Czytaj także:
Białobrzegi: Wydobyli ciągnik z czasów wojny
Unikalny transporter wjechał do muzeum. Film


Poznańskie muzeum mieszczące się przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ma zbiory pojazdów pancernych, które pod względem liczebności przebija tylko Muzeum Wojska Polskiego.
Na dodatek większość z czołgów to nie tylko martwe eksponaty, dzięki wysiłkom pasjonatów związanych z MBP są one bowiem zdolne do samodzielnej jazdy. Wpisy gości odwiedzających placówkę są wręcz entuzjastyczne. Ale są osoby, którym taki stan rzeczy przeszkadza.

Zobacz zdjęcia Militarne eksponaty

Czytaj także:
Gostyń: "Strefa Militarna 2011" [ZDJĘCIA]


- Zaczęło się pozornie niewinnie, od negatywnych wpisów internetowych. Sugerowano pod naszym adresem jakieś bezprawne działania, posądzano o czerpanie prywatnych korzyści. Potem do tego doszło nękanie pismami o rzekomych nieprawidłowościach. Ostatnio coraz więcej czasu zajmuje mi tłumaczenie się z wymyślonych przestępstw. To jakiś absurd. Przecież my to wszystko robimy nie dla siebie. To nasza fascynacja, hobby któremu poświęcamy masę czasu - mówi oburzony major Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej.

Pisma wysyłane są m.in. do komendanta CSWL, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Żandarmerii Wojskowej, i prokuratury wojskowej. Dotyczą rzekomych nieprawidłowości związanych z pozyskiwaniem eksponatów militarnych, ich renowacją oraz udostępnieniem zbiorów. Kwestionowany w nich jest m.in. fakt, że renowacja odbywa się siłami wolontariuszy, za prywatne fundusze miłośników militariów.

- Proszę w żaden sposób nie łączyć tych spraw z Muzeum Eksploracji i mną - powiedział nam Piotr Lewandowski, który jest autorem pism.

Trudno jednak nie łączyć doniesień z prywatnym muzeum skoro pisma opatrzone są jego nazwą i logo, a podpisujący używa stempla "Muzeum Eksploracji". Co więcej, informacje o działaniach prywatnego muzeum przedstawiane są publicznie na stronach dla miłośników militariów i Facebooku.
Autor pism twierdzi, że kieruje się dobrem polskich zabytków militarnych oraz reprezentuje ich miłośników. Ale z założonego przez niego forum nie wynika, by miał wielu zwolenników.

- Nie mogę zrozumieć motywów kierujących oskarżeniami. Takie działania przynoszą gigantyczną, wręcz niepowetowaną szkodę całemu środowisku polskich miłośników militariów i pasjonatów historii - ocenia Izabela Kwiecińska, redaktor naczelna miesięcznika historycznego "Odkrywca".

Ostatni atak na Muzeum Broni Pancernej dotyczy jego najcenniejszego, unikalnego eksponatu niemieckiego działa samobieżnego Stug IV (są tylko dwa takie pojazdy w Europie). Jego wrak wyciągnięto z rzeki Rgilewki koło Grzegorzewa. Według Lewandowskiego zabytkowy pojazd został wtedy zniszczony m. in. wypalono w jego nadbudowie dziury i urwano haki holownicze. Doniesienie o zniszczeniu dotyczy także wydobytego w tym roku w gm. Pyzdry niemieckiego transportera kołowo-gąsienicowego Sd.Kfz.6.

- Nieudolnie przeprowadzona akcja wydobycia wyczerpuje znamiona przestępstwa. Trwa już w w tej sprawie śledztwo - powiedział nam Piotr Lewandowski odsyłając do prokuratury.

- Oskarżenia o zniszczenie tych pojazdów przekraczające granicę zdrowego rozsądku. Stug jest w idealnym stanie, został wspaniale odrestaurowany, przywrócono mu nawet właściwości jezdne. To ozdoba naszego muzeum, jest on powszechnie wskazywany jako wzorcowy przykład przywracania życia zabytkom. Gruntowną rekonstrukcję przechodzi obecnie też transporter Sd.Kfz.6 - mówi mjr Ogrodniczuk. - Działania dotyczące wydobycia prowadziliśmy całkowicie zgodnie z prawem. Mieliśmy wymagane przepisami zgody. Wszystko mamy drobiazgowo udokumentowane - dodaje pokazując obszerne zbiory dokumentów związanych z oboma rzekomo zniszczonymi pojazdami pancernymi.

- Wiem, że Stug IV jest w świetnym stanie, ale nie mamy innego wyjścia. Otrzymaliśmy doniesienie od Muzeum Eksploracji więc zgodnie z procedurami musimy sprawę wyjaśnić - powiedział nam pułkownik Jacek Jatczak z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Poznaniu.

- Za Stuga należy się wyróżnienie, a nie kara. Sądzę że ta sprawa skończy się jak wszystkie inne podobne doniesienia: umorzeniem. Ale pozostanie zła atmosfera związana z podejrzeniami, która szkodzi środowisku hobbystów - uważa Izabela Kwiecińska.

Poznańskie muzeum nie jest jedyną instytucją związaną z działalnością historyczną, która stała się celem doniesień o rzekomych nieprawidłowościach. Jak ustaliliśmy, oskarżani rozważają obecnie podjęcie kroków prawnych w stosunku do autora pism.

Komentarze (37)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
MBP Poznań GÓRĄ !!! L i s-ka do lekarza na nogi, na mózg już za późno...

Stug (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 12

Panie Tomaszu ja i moja paczka przyjaciół, podziwia Pana i ludzi którzy swoim poświęceniem, niezłomnością, trudem i bólem uratowali, dali drugie życie tym niezwykłym pojazdom, które mogliśmy...rozwiń całość

Panie Tomaszu ja i moja paczka przyjaciół, podziwia Pana i ludzi którzy swoim poświęceniem, niezłomnością, trudem i bólem uratowali, dali drugie życie tym niezwykłym pojazdom, które mogliśmy oglądać w Pańskim muzeum. Wiem że nie powiem nic nowego, bo pewnie wielu już to Panu mówiło ale , Nie miejcie żadnych kompleksów!!! To co zrobiliście przy tych pojazdach, zrobiliście najlepiej jak się dało i jest to najwyższa klasa ! Nikt nie wierzy w te paskudne, obrzydliwe wręcz pomówienia i oszczerstwa które są przeciwko wam kierowane !!! Skoda tylko że zawsze wpier..olą się tacy chorzy (nie oszukujmy się to musi być choroba, to trzeba leczyć !) ludzie którzy w całym znajdą dziurę i przez których musicie tracić nerwy, czas który mógłby zostać poświęcony na kolejne pancerne cudeńka, przez których człowieka dobija bezsilność na ludzką głupotę. Ale wiedzcie że macie poparcie tysięcy pasjonatów, nie poddawajcie się ludzie normalni w was wierzą i to oni są większością. Jak poczujecie smród to zatykacie nos prawda ? Tak traktujcie takich ludzi pan L i jego gieroji, jak smród od którego trzeba się odciąć i ominąć szerokim łukiem (szkoda tylko że po smrodzie boli głowa i trzeba się tłumaczyć z czegoś czego się nie zrobiło) .

MUZEUM BRONI PANCERNEJ POZNAŃ - JESTEŚY Z WAMI ZAWSZE !!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Piotruś Lewandowski

jazlowiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

jak się wrzuci w translator na rosyjski to wychodzi Pawka Morozow:-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Leeewaaaannddooowskiiiii

WRD:) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

Panie lewandow----ski życzę byś dostał porządnego kopniaka za te plugawe kłamstwa na temat CSWL Poznań, mam nadzieję, że Wojsko Polskie obroni dobre imię oficera, jestem z Wami Pancerniacy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ekolog z koziej wólki

posener (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

następna paczka donosów:
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,10529977,Awantura_o_niemiecki_ciagnik_artyleryjski.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Leszczu nie dorastasz do pięt majorowi

Słoń (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 40 / 19

Pan NIKT próbuje stanąć w szranki z tak zacną i szanowaną osobą jak Tomek. Jeszcze wiele wody w Warcie upłynie zanim ludzie zapomną jaką świnię podłożyłeś wspaniałemu społecznikowi, a drugie tyle...rozwiń całość

Pan NIKT próbuje stanąć w szranki z tak zacną i szanowaną osobą jak Tomek. Jeszcze wiele wody w Warcie upłynie zanim ludzie zapomną jaką świnię podłożyłeś wspaniałemu społecznikowi, a drugie tyle wody zanim ktoś poważny z grona pasjonatów wojskowości poda Ci rękę.
Panie majorze jesteśmy z Tobą, proszę się nie przejmować tym śmiesznym człowiekiem.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dość szkodników !!!!!

Mirek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 29 / 22

Osobiście wierzę że przełożeni majora Ogrodniczuka to ludzie na poziomie i razem z nim uwalą gościa.
Z tego co "ludzie mówią" to ten "pasjonat" Lewandowski niejednej instytucji (muzeum) zalazł za...rozwiń całość

Osobiście wierzę że przełożeni majora Ogrodniczuka to ludzie na poziomie i razem z nim uwalą gościa.
Z tego co "ludzie mówią" to ten "pasjonat" Lewandowski niejednej instytucji (muzeum) zalazł za skórę.
Najgorsze jest to że bawi się za nasze pieniądze (podatki) - prowadzone są dochodzenia, śledztwa itp.
Pozdrawiam wszystkich z Muzeum Broni Pancernej.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Leszczu nie dorastasz do pięt majorowi

okejos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

powiedział bym, ze szybciej Warta popłynie w druga stronę nim mu ktos ręke poda

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
draństwo we wszystkich jezykach świata

spartakus7@op.pl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 42 / 18

....i co?- donosiciel ze swoja ekipa dalej opluwa cala brać zolnierska na oczach Polski bez jakiegokolwiek odzewu ze strony Wojska Polskiego i nie tylko?!!!! ...czy jest aż tak zle w mojej...rozwiń całość

....i co?- donosiciel ze swoja ekipa dalej opluwa cala brać zolnierska na oczach Polski bez jakiegokolwiek odzewu ze strony Wojska Polskiego i nie tylko?!!!! ...czy jest aż tak zle w mojej ojczyżnie?!!! Panowie z wysokimi stopniami-ruszcie sie z foteli-czy honor munduru to juz przeżytek?! Donosiciel prawdopodobnie jest mecenasem-straszne rzeczy- a ja hrabia Rumbampuru z Neapolu i mam stado wolow na Ksiezycu!!!Chlepek chyba pisze z prawej do lewej!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Spoko !

FACK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 48 / 35

Te donosy to jakieś dzieło niedorobionego mecenasa, któremu sił nie starczyło na walkę w otwartej przyłbicy. To pewnie jakiś pojebany WARSawiak. Jeden z tych co karmi się zawiścią. To najpodlejszy...rozwiń całość

Te donosy to jakieś dzieło niedorobionego mecenasa, któremu sił nie starczyło na walkę w otwartej przyłbicy. To pewnie jakiś pojebany WARSawiak. Jeden z tych co karmi się zawiścią. To najpodlejszy typ człowieka, zgoszknialego, zawistnego, donosiciela. Tylko czekać jak postawi krzyż przed muzeum i się przykuje na znak protestu, a potem wszystko opisze w żydowskiej gazecie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kibice do pomocy

okejos (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 51 / 45

a może by tak pana L owinąć szalikiem druzyny piłkarskiej nabardziej znienawidzonej w Poznaniu i postawic po meczu pod stadionem..... problem by się sam rozwiązał .......


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:-)

wielkopolanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

...nic by mu nie zrobili, bo kibice maja wiecej kultury niz takie.......nikt by go nie ruszył ;-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wielki szacunek dla pracy pana majora !!!

Miłośnik militariów (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

Głupich nie sieją , głupi się sami rodzą !!! Niech pan major robi swoje ku uciesze i zadowoleniu wielu , a pana Lewandowskiego zostawi psychiatrom i psychologom . Pozdrowienia i wielu nowych...rozwiń całość

Głupich nie sieją , głupi się sami rodzą !!! Niech pan major robi swoje ku uciesze i zadowoleniu wielu , a pana Lewandowskiego zostawi psychiatrom i psychologom . Pozdrowienia i wielu nowych pojazdów w zbiorach MBP.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pozdrowienia

ciekawscy dalszych odkryc z rodziny wojskowej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 49 / 19

zyczymy z serca dalszych sukcesow w pracy na rzecz rozwoju muzeum!jest potrzebne!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo