Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Collegium Altum ma dwadzieścia lat [ZDJECIA ARCHIWALNE]

Filip Czekała
Budowa Collegium Altum rozpoczęła się  w 1976 roku i trwała aż 15 lat.
Budowa Collegium Altum rozpoczęła się w 1976 roku i trwała aż 15 lat. archiwum
Mija dwadzieścia lat od otwarcia Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Górujący nad miastem czerwony budynek z wielkim masztem antenowym, stojący u zbiegu ulic Kościuszki i Powstańców Wielkopolski, stał się w tym okresie symbolem Poznania.

Przypadająca w sobotę dwudziesta rocznica oficjalnego otwarcia gmachu jest nieco myląca - jego budowa rozpoczęła się już w 1976 r. i trwała aż 15 lat. Co ciekawe, w dniu otwarcia, 24 września 1991 r., obiekt nadal był niedokończony. Robiono jednak wszystko, by w nowym roku akademickim budynek mógł służyć studentom. Oddano więc do użytku 20-piętrową bryłę gmachu, zaś prace w trzykondygnacyjnej części niskiej trwały jeszcze przez kolejne trzy lata.

Czytaj także:
Bez widoku z ratusza
Poznań: Biznesowa Andersia wyrasta z podziemi

Na oficjalne otwarcie najwyższego wówczas budynku w Poznaniu przybyły władze miasta, władze uczelni oraz architekci: Zygmunt Skupniewicz, Witold Milewski i Lech Sternal. Ci ostatni otrzymali przyznane im przez senat medale "Zasłużony dla rozwoju uczelni". Obiekt poświęcił ówczesny arcybiskup metropolita poznański Jerzy Stroba.

- Budynku nie można porównywać z tymi powstającymi dzisiaj. To były inne czasy, mieliśmy choćby kłopoty z materiałami potrzebnymi do budowy. Wieżowiec dobrze wpisał się w krajobraz miasta i uważam, że należy go oceniać pozytywnie - mówi Witold Milewski.

W sumie budynek ma 107,5 metra wysokości, z czego 25 metrów stanowi maszt antenowy na jego szczycie. Mimo że od jego otwarcia powstały w Poznaniu wyższe obiekty, wieżowiec UE dzięki położeniu, nadal stanowi najwyższy punkt w mieście.

Początkowo miał on być przeznaczony dla biblioteki. Plany uległy jednak zmianie i w dniu otwarcia w budynku mieściły się m.in. studium języków obcych, Szkoła Biznesu i Centrum Dokumentacji Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Na osiemnastym piętrze urządzono taras widokowy, który przez dziesięć lat stanowił obowiązkowy punkt zwiedzających Poznań wycieczek. Po pewnym czasie, na szczycie budynku zawisnął największy wtedy na świecie ekran reklamowy o powierzchni 193 mkw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski