18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Wieniawskiego: Rozmowa z dyrektorem Andrzejem Wituskim

Marek Zaradniak
Andrzej Wituski, dyrektorem Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego
Andrzej Wituski, dyrektorem Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego Fot. Marek Zakrzewski
Z Andrzejem Wituskim, dyrektorem Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego, rozmawia Marek Zaradniak

Do XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego pozostało jeszcze 40 dni. Czy wszystko jest już zapięte na ostatni guzik?

Andrzej Wituski: - Czterdzieści dni to dużo i mało. Zadowolony jestem z tak zwanych generaliów. One są zapięte na ostatni guzik. Natomiast istnieją jeszcze dziesiątki problemów czekających na rozwiązanie, przy czym nie chodzi tylko o pieniądze. Zakładam, że codziennie czynimy jakiś krok do przodu. Czeka choćby spotkanie z zespołem redakcyjnym "Głosu Konkursowego" czy zapięcie kalendarza spotkań z gośćmi Konkursu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Vengerov jednak zagra na konkursie Wieniawskiego

Przewodniczący jury zdecydował, że nie zadyryguje - jak planował - w IV etapie Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, lecz zagra z nią podczas drugiej gali finałowej 23 października Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena. Skąd ten pomysł?

Andrzej Wituski: - To rezultat rozmów w Gdańsku pomiędzy Maximem Vengerovem a mną. Potrzebowałem na to dużo sił i czasu, bo to także decyzja finansowa, ale tutaj ogromną rolę odegrała życzliwość Filharmonii Poznańskiej, która przecież nie miała tego w planach. Decyzja Vengerova spowodowała, że ten koncert zatytułowaliśmy "A jednak zagra". Gdy zgłosił możliwość zagrania, wówczas trzeba było wyłączyć dyrygowanie, bo jednego z drugim nie da się pogodzić. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi w IV etapie, jak i podczas wspomnianej gali, Marek Pijarowski.

Bilety na poszczególne etapy konkursu będą dostępne od 5 września, a bilety na koncert Vengerova już można kupić. Jakie jest zainteresowanie?

Andrzej Wituski: - Co trzeci telefon do tej pory dotyczył tego, czy Vengerov zagra. Myślę, że o tym jakie jest zainteresowanie będziemy mogli porozmawiać w tydzień od uruchomienia pełnej sprzedaży biletów, ale jestem optymistą.

Na laureatów Konkursu czeka cały wachlarz nagród. Ta główna to 30.000 euro, ale są też i te pozaregulaminowe. Które z nich są najciekawsze?

Andrzej Wituski: - Najważniejsza to opieka Vengerova nad wybranym przez niego skrzypkiem i danie mu odpowiedniej liczby lekcji. Jest tournee po Brazylii z orkiestrą pod batutą Jose Marii Florencio za najlepiej wykonany koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta. Czekają nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego czy Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego za najlepiej wykonany koncert patrona Konkursu. Są wreszcie nagrody publiczności, kapituły krytyków czy jury młodzieżowego. Niezwykle interesująca jest nagroda brytyjskiego lutnika Floriana Leonharda, który postanowił na rok oddać w depozyt pochodzące z jego kolekcji skrzypce zbudowane w 1773 roku przez Giovanniego Battistę Guadagniniego z Turynu. W sumie jest tych nagród 30 i uważam, że i one stanowią o prestiżu tego Konkursu.

W poprzednich latach fundatorzy nagród zgłaszali się nawet w ostatnim momencie. Czy w tym roku też jest taka możliwość?

Andrzej Wituski: - Tak. Do finału wchodzi sześciu kandydatów. Poszukujemy fundatora nagrody dla tego skrzypka, który będzie siódmy. Chciałbym też, aby była nagroda za najlepsze współdziałanie z Orkiestrą Kameralną Agnieszki Duczmal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski