Głos Wielkopolski » Wiadomości » Policja: Liczą słupki zamiast łapać przestępców?

Policja: Liczą słupki zamiast łapać przestępców?

Data dodania: 2011-08-13 10:44:41 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2011-08-13 10:45:18

Głos Wielkopolski

Agnieszka Smogulecka

9KomentarzyPrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Policja: Liczą słupki zamiast łapać przestępców?

Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce: - Statystyka to problem policji w całym kraju (© Fot. Andrzej Szozda)

Nie ma dziedziny w policji, która nie byłaby objęta jakąś formą statystyki. Jeśli nadal policja będzie rozliczana tylko przez pryzmat cyferek, może dochodzić do nieprawidłowości - ostrzega Andrzej Szary, wiceprzewodniczący zarządu głównego i szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce.

W tej sprawie prezydium związku napisało do komendanta pismo, w którym wnioskuje o ograniczenie liczby mierników.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Policja: Związkowcy świętują, ale będą protesty
Ważą się losy policji
Policja: Albo pieniądze, albo będzie protest

Kilka lat temu odbyła się debata na temat policyjnych statystyk.
∨ Czytaj dalej
Okazało się, że przy sporządzaniu kolejnych danych, może dochodzić do nieprawidłowości. Wszystko po to, aby poprawić wyniki danego komisariatu.

Dochodziło nawet do tego, że nie przyjmowano zawiadomienia o przestępstwie, a także podawano błędne terminy wszczęcia danej sprawy. W ten sposób wypełniano liczbowe limity narzucone przez przełożonych. Aby "poprawić" statystykę, w Grójcu w latach 2001-2003 nie przyjmowano zawiadomień o kradzieżach dokumentów czy pieniędzy (zapisywano, że zostały utracone w nieznanych okolicznościach). W 2007 roku policjanci z Zakopanego też nie przyjmowali zawiadomień o przestępstwach.

Podobne podejrzenia pojawiły się w komisariatach w Zielonej Górze oraz Poznaniu, ale prokuratura nie dopatrzyła się w tych przypadkach przestępstw. Zarządzenie w sprawie sprawozdawczości było zmienione, ale z rozmów z policjantami wynika, że nie zmieniło się wiele. Statystyka ciągle rządzi policją.

- Przełożeni muszą oceniać, więc część statystyk ma uzasadnienie - mówi policjant z Poznania. - Ale część rzeczy jest zbędna. Teraz "na topie" jest zabezpieczanie mienia na poczet przyszłych kar, więc liczymy jego wartość, i to w rozbiciu na kategorie przestępstw.

Co miesiąc z komisariatów wysyłane są wyliczenia dotyczące kilkudziesięciu mierników: od liczby policjantów w służbie patrolowej, przez liczbę wystawionych mandatów i przestępców złapanych na gorącym uczynku, po wartość zabezpieczonego mienia.

- Taka sytuacja budzi w nas sprzeciw. Tworzenie statystyk nie jest podstawowym zadaniem policji - grzmią związkowcy. Dlatego prezydium zarządu wielkopolskiego NSZZ Policjantów napisało wniosek o powstrzymanie "praktyk statystycznych" w interesie policji, policjantów oraz Polaków, którzy potrzebują mundurowych na ulicach, a nie przy biurku.

- W ostatnim czasie z jednostek docierają do nas niepokojące informacje dotyczące nakładania na funkcjonariuszy coraz więcej zadań w zakresie prowadzenia różnego typu statystyki - mówi Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce, a jednocześnie wiceprzewodniczący zarządu krajowego w Polsce. Jak zaznacza, mierniki, wskaźniki, progi satysfakcji i analizy to problem policji w całym kraju.

1 2 »

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość), 20.08.11, 20:55:51

a co aktualnie muszą podawać CODZIENNIE DYŻURNI?, PÓŹNIEJ MUSI BYĆ Z TEGO PONOWNIE ZESTAWIENIE MIESIĘCZNE ALE WIĘKSZE O KILKA POZYCJI, CZYLI LICZYMY WSZYSTKO JEżELI MAŁO TO BĘDZIE OPRD:(

odpowiedzi (0)

skomentuj

i w ten sposób w najgorszych dzielnicach, gdzie ludzie między sobą załatwiają swoje sprawy,

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AVE (gość), 20.08.11, 11:22:39

a normalni się boją zgłaszać cokolwiek z obawy o "wjazd na chatę", przechodnie omijają te dzielnice wielkim łukiem - statystycznie jest najbezpieczniej (najmniej zgłoszeń)! a tam gdzie dres, nawet biegacz-sportowiec nie przejdzie 100 metrów bez telefonu starej babci że "podejrzana młodzież się kręci, pewnie kraść będzie" - są największe ilości zgłoszeń i statystyka policyjna leży!

odpowiedzi (0)

skomentuj

megadebilizm 1 z KGP jest niskończony

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bez podpisu (gość), 20.08.11, 00:48:49

pomimo faktu że sam 1 to kurdupel

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeszcze jedno

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Widukind (gość), 16.08.11, 18:45:20

Wg. raportu NIK główną przyczyną wypadków jest wyłącznie tragiczny stan dróg. Zresztą to widać gołym okiem a brednie POlicji są kompromitujące.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie pamiętam gdzie czytałem

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Widukind (gość), 16.08.11, 18:42:16

ale podano że policja odzyskuje tylko ok. 20% skradzionych samochodów. To kompromitacja. Za to policja z uporem maniaka głosi że przyczyny wypadków to wina kierowcy i bredzi coś o niedostosowaniu prędkości do jakichś warunków. A raport NIK jest POrażający : 50 % dróg do natychmiastowego zamknięcia bo są niebezpieczne dla użytkowników ! A chłopcy -radarowcy czają się PO kierzkach z suszarkami , na tych samych niebezpiecznych drogach śmierci, bo budżet POtrzebuje bejmów. POruta i tyle. POlska to dzika kraja.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ściema i tyle

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aleksander (gość), 14.08.11, 13:30:43

Wykrywalność przestępstw 90 %. Propaganda sukcesu już to przerabialiśmy. Rzeczywista wykrywalność pewnie ok.30 %. Policja jest nie opłacana i niedoposażona. Ot cała prawda

odpowiedzi (0)

skomentuj

Szkoda gadać

zgłoś +3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Znawca (gość), 13.08.11, 21:57:36

Śmiesznymi wydają się słowa: ... Komendant wojewódzki nie zleca dodatkowych statystyk. Jeśli potrzebuje danych, analizy przygotowują pracownicy komendy wojewódzkiej - mówi Borowiak... A skąd oni mają aktualne dane? Oczywiście z podległych jednostek, które w rzeczy samej bezpośrednio nie korespondują z Komendantem Wojewódzkiem a jedynie z jednostką zwierzchnią, itd. I tu się koło zamyka.

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 3

Nie: 0

skomentuj

policja

zgłoś +5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ulubieniec (gość), 13.08.11, 16:44:31

Szkoda, że Pan Szary przypomniał sobie dopiero teraz o tym, że jest statystyka a gdzie był do tej pory wchodził bez mydła w d… swoim przełożonym razem z tymi pseudo kolegami D…. i Ż…… To nie są ludzie, którzy dbają o interes policji. W końcu żona ma już posadę i synek też. Co zbliżają się wybory? Panowie związkowi może w końcu wykażecie się pracowitością i opat rolujecie trochę ulice będziecie mieli okazje stanąć oko w oko z bandziorem a nie jeździcie tylko na wycieczki.

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 5

Nie: 0

skomentuj

to normalne

zgłoś +3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ccc (gość), 13.08.11, 13:16:40

To proste: w 2009 policjanci złapali 2 przestępców z art. ... Kodeksu karnego, a w 2010 - 4 = wynik zwiększenie o 100 %. W tym czasie przestępstw było o 300 % więcej... Za cyferki otrzymuje się nagrody i tyle. Tak jest w każdym urzędniczym mysleniu. W policji też. Przecież to też są urzędnicy... Przykra prawda

odpowiedzi (0)

ocena: 100%

Tak: 3

Nie: 0

skomentuj

Rozrywka

Głos Wielkopolski

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Głos Wielkopolski", sobota 26.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Kontakt: infolinia 800-171- 801, 61 8606026, 61 8606029, 61 8606030, 61 8606032 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16

email:prenumerata@glos.com

Zamów prenumeratę

Reklama:

Biuro Reklamy Filia Poznań

ul. Grunwaldzka 19
60-782 Poznań
tel. 61 869-4196, 61 869-4267
fax. 61-869-4190

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Polska Głos Wielkopolski

ul. Grunwaldzka 19,
60-782 Poznań,
tel. 61 86-94-100,
fax 61 860-61-15,
e-mail: redakcja@glos.com

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie GłosWielkopolski.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.