Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykup TBS tylko dla nielicznych?

Beata Marcińczyk
Arkadiusz Stasica, prezes PTBS: - Na wykup mieszkania będzie stać niewiele osób.
Arkadiusz Stasica, prezes PTBS: - Na wykup mieszkania będzie stać niewiele osób. Waldemar Wylegalski
We wrześniu może ruszyć sprzedaż mieszkań towarzystw budownictwa społecznego. PTBS będzie gotowy do roli zarządcy.

Najemcy tbs-ów zawsze liczyli, że kiedyś będą mogli swoje mieszkania wykupić. W wyniku przyjętej właśnie przez parlament noweli ustawy, po jej podpisaniu przez prezydenta RP, już we wrześniu taka procedura mogłaby się rozpocząć. Na razie Zarząd Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie jest zasypywany pytaniami. Okazuje się, że to wcale nie będzie takie łatwe. Przede wszystkim ze względu na koszty.

Czytaj także:
Poznań: Kupisz mieszkanie w TBS
Po połączeniu tbs-ów niektórzy mogą zapłacić wyższy czynsz

O tym, czy mieszkania należące do spółki będą mogły być wykupione, zadecyduje właściciel, czyli miasto. O wykup starać się może najemca, który jest partycypantem. Nie wszyscy najemcy (np. gdy partycypant był osobą trzecią), tę kwestię uregulowali.

- Większości tych najemców, którzy podpisywali umowy na tak zwanych starych zasadach, ze zwrotną partycypacją, już oddaliśmy pieniądze. Są to mieszkańcy osiedla Murawa i budynku przy Naramowickiej oraz osiedla w Lesznie. Sześć-dziesiąt procent z nich zdecydowało się właśnie na taki wariant, a więc teraz nie będą mogli starać się o wykup lokalu na zasadach określonych w zmianie ustawy - mówi Arkadiusz Stasica, prezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W podobnej sytuacji są mieszkańcy osiedla przy ulicy Inflanckiej. W budowie 154 mieszkań partycypowało miasto i najemcy, ale jest ich tylko ośmiu.

- Sprzedaż byłaby zupełnie nieopłacalna dla właściciela. Aby zbyć nawet jeden lokal, należy wykonać pełen zakres czynności, konieczny do przygotowania sprzedaży. Dla określenia właściwego stosunku powierzchni mieszkań do powierzchni całkowitej nieruchomości niezbędne jest określenie powierzchni użytkowej każdego lokalu w danym budynku wraz z pomieszczeniami przynależnymi - tłumaczy A. Stasica.- Pomiarów tych nie da się wykonać etapami, trzeba je przeprowadzić już w trakcie ustanawiania samodzielności pierwszego lokalu.
Sprzedawane też nie będą tbs-y dla seniorów przy ulicy Grabowej, gdzie są trzy bloki, i przy ulicy Drewlańskiej 10.

Pozostałe mogą przejść na własność najemców. W najlepszej do tego sytuacji są mieszkańcy osiedla przy ulicy Szyperskiej. PTBS już rozpoczął spłatę kredytu zaciągniętego na jego budowę. Najemcy, którzy będą chcieli wykupić lokal złożą odpowiedni wniosek do spółki. Proces wykupu może trwać nawet pół roku, a w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym znacznie dłużej.

- Zainteresowanych może być wielu. Jednak na podstawie składanych co dwa lata informacji o dochodach rodzin, możemy wnioskować, że niewielu z nich faktycznie z tego prawa skorzysta - dodaje prezes PTBS.

Wartość lokalu liczona będzie według stawek rynkowych, każdy lokal zostanie wyceniony przez rzeczoznawcę majątkowego. W Poznaniu średnio za metr kwadratowy zapłacić trzeba około 5,5 tys. zł.

Od wyliczonej wartości odjąć należy zwaloryzowaną partycypację, która stanowiła 25-30 proc. wartości mieszkania, gdy lokatorzy je najmowali. A dodać... wszelkie inne koszty związane z przygotowaniem lokalu do sprzedaży. Czy lokatorów na to będzie stać?

- Myślę, że niewielu. Obserwujemy coraz większe zubożenie naszych najemców. Mogą po prostu nie otrzymać kredytów od banków - dodaje Bogna Narożna, wiceprezes PTBS. Jak twierdzą prezesi spółki, jest ona przygotowana do zmiany.

- W przyszłości możemy zarządzać tymi wykupionymi mieszkaniami. Mamy w planach reorganizację struktur, wzmocnienie zespołu wspólnot mieszkaniowych, zatrudnienie dodatkowego specjalisty do spraw sprzedaży, bo przecież nie polega ona tylko na podpisaniu aktu notarialnego. Z uzyskanych środków chcemy budować nowe mieszkania na wynajem - podkreśla Arkadiusz Stasica, którego zdaniem zmiana ustawy została przygotowana "pod publikę", jest tworem przedwyborczym.

- Tak naprawdę nie rozwiązuje problemów ani finansowania budownictwa społecznego, ani nie reguluje wielu aspektów wykupu mieszkań, dalszego funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego. Niczego nie porządkuje, a raczej wprowadza wiele zamieszania, a przecież w przygotowaniu jest kompleksowa ustawa ministerialna - ocenia prezes PTBS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski