Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zakaz sprzedaży alkoholu na Jeżycach? [FILM]

Filip Czekała
Stanisław Gorzelańczyk chciałby wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu na Jeżycach
Stanisław Gorzelańczyk chciałby wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu na Jeżycach Fot. Marek Zakrzewski
Pijaństwo w bramach, na skwerach i na placach to utrapienie dla mieszkańców Jeżyc. Poznańscy radni rozważają czy możliwe byłoby wprowadzenie prohibicji.

Podobny zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywać będzie na czas Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, który rozpocznie się w czwartek. Czasową prohibicję stara się także wprowadzić Wrocław na terenie Starego Miasta.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poznań: Alkohol pod chmurką? Walczy z tym coraz więcej patroli policji

Kościan: Koniec z piciem na klatach schodowych

- Chcielibyśmy ograniczyć możliwość zakupu taniego alkoholu na części Jeżyc. Grupa uzależnionych od alkoholu osób spożywając takie trunki, narusza ciszę nocną i stanowi niebezpieczeństwo dla innych mieszkańców - tłumaczy Stanisław Gorzelańczyk, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce.
Dlaczego zakaz miałby dotyczyć tylko taniego alkoholu?

- Osoby, które stać na droższe trunki są bardziej zdyscyplinowane i zazwyczaj spożywają je w domach lub w lokalach - wyjaśnia Gorzelańczyk.

Jego zdaniem wprowadzenie zakazu sprzedaży tanich alkoholi w niektórych rejonach Jeżyc spowodowałoby, że pijaństwo by się ukróciło. - Tacy ludzie zmuszeni byliby kupić droższy alkohol, na który zapewne nie byłoby ich stać. Zjawisko to w momencie wprowadzenia takiego zakazu uległoby zmniejszeniu - przekonuje S. Gorzelańczyk.

Problemem są jednak podstawy prawne, na mocy których można byłoby wprowadzić prohibicję. W Kostrzynie nad Odrą na czas XVII Przystanku Woodstock udało się wprowadzić czasowy zakaz sprzedaży alkoholu. Będzie on obowiązywał od północy z 2 na 3 sierpnia do godziny 18 w dniu 7 sierpnia i obejmuje zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów powyżej 4,5 proc. zawartości alkoholu z wyjątkiem piwa.

- Motywowaliśmy to dużą liczbą osób przebywających w tym czasie na terenie naszego miasta. Szacujemy, że przez kilka dni festiwalu przewinie się tu około pół miliona ludzi - tłumaczy Wiesław Biskowski z Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą. Zakaz ten wprowadzono na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przepis ten pozwala na czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na określonych obszarach gminy.

We Wrocławiu uchwałę rady miasta, która miała wprowadzić zakaz sprzedaży między godziną 21 a 6 rano, uchylił wojewoda. - Powołano się w niej na charakter miejsca, a ten przecież nie zmienia się w czasie. Identyczny jest w ciągu dnia jak i w nocy. Ponadto w takim wypadku prohibicja musiałaby dotyczyć zarówno sklepów, jak i lokali gastronomicznych - wyjaśnia Jarosław Perduta, rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przy wykazaniu szczególnego charakteru Jeżyc możliwe byłoby jedynie wprowadzenie całodobowego zakazu sprzedaży alkoholu. - Zależy nam na rozwiązaniu tego problemu. Trzeba zastanowić się jak można inaczej poradzić sobie z nim, ale w zgodzie z przepisami - mówi Krzysztof Skrzypinski, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa.

Tymczasem trwają ustalenia dotyczące jednego z ulubionych miejsc amatorów tanich alkoholi - placu Asnyka.

- Chcemy by był zamykany na noc. Mamy już osobę, która byłaby za to odpowiedzialna i liczymy, że szybko uda się do tego doprowadzić - dodaje K. Skrzypinski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski