Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Już jesienią zwiedzimy Fort II?

Filip Czekała
Zakończyły się prace porządkowe w pomieszczeniach Fortu II wynajętych przez Stowarzyszenie "Lepszy Świat". Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do zakończenia wakacji powinna zostać uruchomiona trasa turystyczna po obiekcie dawnej Twierdzy Poznań. Docelowo na jego terenie ma mieścić się centrum społeczno-kulturalne.

- W ostatnim czasie wywiezione zostały przez zarządcę obiektu (MPGM) beczki z niebezpiecznymi substancjami, które pozostały po dawnych zakładach, które tu funkcjonowały. Teraz skupiamy się na zakładaniu instalacji i czekamy na odbiór techniczny pomieszczeń - mówi Marcin Janasik ze Stowarzyszenia "Lepszy Świat".

Czytaj także:
Poznań: Przewodnicy pokażą tajemniczy Fort III [ZDJĘCIA]
Fort II może stać się turystyczną i wizytówką

Od kilkunastu dni nad porządkiem na forcie czuwa całodniowa Straż Forteczna. Musiała ona zostać powołana, bowiem gdy obiekt nie był pod stałą obserwacją, stawał się atrakcją dla złomiarzy, którzy skradli elementy kraty fortecznej. Pomoc w kwestii zabezpieczenia fortów obiecał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który dostarczy stowarzyszeniu materiały potrzebne do postawienia ogrodzenia.

- Chciałbym, żeby płot stanął do końca lata, jednak nie zależy to od nas. Miasto nam jednak cały czas pomaga i jesteśmy za to bardzo wdzięczni - dodaje M. Janasik. - Cały czas szukamy także wolontariuszy i darczyńców, którzy pomogliby nam przy pracach na forcie oraz wspomogli finansowo.
Osoby chcące pomóc, mogą się skontaktować, wysyłając e-maila na adres: [email protected] lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 602 225 366. Im będzie takich osób więcej, tym szybciej będzie można uruchomić trasę turystyczną. Ma ona obejmować teren całego fortu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć budynek od zewnątrz oraz wejść do części pomieszczeń. W forcie nie zachowało się jednak wiele wyposażenia - po II wojnie światowej mieściły się bowiem tu zakłady i magazyny. Znajdowała się tu m.in. hurtownia ryb, zakład utylizacji jarzeniówek, przedsiębiorstwo handlujące skórami czy wojskowa stołówka. W części pomieszczeń do dziś pozostały niebezpieczne materiały, których wywiezienie jest konieczne, by móc wpuścić tam turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski