Poznań: Będzie teatr Łejery

Poznań: Będzie teatr Łejery

Filip Czekała

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Przetarg na budowę ośrodka edukacji teatralnej przy Zespole Szkół nr 4 Łejery został zakończony. Jego rozstrzygnięcie było czterokrotnie przesuwane, ostatecznie spośród kilku złożonych ofert dokonano wyboru wykonawcy, z którym do końca lipca zostanie podpisana umowa. Obecnie trwa weryfikacja oferty i dopinanie szczegółów realizowanego projektu. Budynek w stanie surowym powinien stanąć w przeciągu 14 miesięcy od podpisania umowy.
Ośrodek powstanie w przyszłym roku. Wizualizacja obiektu od strony ul. Za Cytadelą

Ośrodek powstanie w przyszłym roku. Wizualizacja obiektu od strony ul. Za Cytadelą ©wizualizacja Studio ADS

- Miasto przygotowuje bryłę budynku i odpowiada za jego wygląd zewnętrzny. Wyposażenie obiektu leżeć będzie po stronie Centrum Sztuki Dziecka oraz Zespołu Szkół nr 4 Łejery - tłumaczy Grzegorz Buchert, kierownik działu inwestycji i spraw majątkowych Wydziału Oświaty. - Nasz wydział nie realizował wcześniej inwestycji tego typu, więc na pewno będziemy się nim chwalić - dodaje.

CZYTAJ TEŻ:
TEATR ŁEJERÓW ROZBŁYSNĄŁ GWIAZDAMI

Po zawarciu umowy wykonawca będzie mógł od razu rozpocząć prace budowlane.

- Liczę, że budowa ruszy jak najszybciej i część prac uda się wykonać jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Będzie bowiem ona mieć spory wpływ na funkcjonowanie szkoły - mówi Grażyna Daniel, dyrektorka Zespołu Szkół nr 4 Łejery.

Podczas budowy zlikwidowana zostanie część pomieszczeń znajdujących się po południowej stronie szkoły.

- Będziemy musieli przenieść między innymi jedną z sal klasowych, sekretariat i mój pokój. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że konieczna jest likwidacja klasy w momencie, gdy nie mamy jeszcze do dyspozycji innego pomieszczenia. Liczę, że prace uda się tak skoordynować, by w jak najmniejszym stopniu utrudniała normalne działanie szkoły - dodaje dyrektorka.

W nowym obiekcie mieścić się będzie sala widowiskowa na 250 miejsc, z możliwością otwarcia sceny na wewnętrzne patio - czyli scenę letnią, sale prób, galeria i magazyny. Ponadto mieścić się tam będą dodatkowe pomieszczenia szkolne - powstanie nowa biblioteka, sala informatyczna oraz stołówka. - Od samego początku Łejery i Centrum Sztuki Dziecka brały udział w dyskusjach z projektantami. Jest to unikalny obiekt i jego wykonanie będzie skomplikowane. Koncepcja jest jednak bardzo dobrze opracowana i na pewno będziemy kontrolować wykonawców, by na tym etapie realizacji nie popełniono jakiś błędów - zastrzega Jerzy Moszkowicz, dyrektor CSD.

Ze względu na ograniczone środki zrezygnowano z budowy dachu nad patio i widowni na dachu. Projekt jest jednak tak skonstruowany, że zakłada rozbudowę obiektu o te elementy w przyszłości.

- Od początku braliśmy pod uwagę to, że te moduły mogą zostać przesunięte do kolejnego etapu budowy. Mamy jednak gwarancje, że powstanie konstrukcja na tyle mocna, że będzie można w każdej chwili ją rozbudować - wyjaśnia dyrektor Grażyna Daniel.

Teatr każdego poznaniaka


Ośrodek edukacji teatralnej powstanie na poznańskiej Cytadeli przy Zespole Szkół nr 4 Łejery
Projekt przygotował Przemysław Borkowicz ze Studia ADS, autor m.in. koncepcji Starego Browaru
W ośrodku odbywać się będą spektakle przygotowywane przez Łejery i Centrum Sztuki Dziecka
Koszty budowy pokryje miasto Poznań (ok. 4,5 mln zł)

Za wyposażenie obiektu odpowiedzialne będzie CSD i Zespół Szkół nr 4 Łejery Swój udział może mieć także każdy poznaniak, poprzez przekazanie 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia Łejery.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo