Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: w Szpitalu Chorób Płuc ruszyło Tatrzańskie Centrum Onkologii

Halina Kraczyńska
- Można do nas przyjść bez skierowania - mówi wicedyrektor szpitala Helena Brzozowska
- Można do nas przyjść bez skierowania - mówi wicedyrektor szpitala Helena Brzozowska Halina Kraczyńska
Dotychczas mieszkańcy Zakopanego, u których lekarze podejrzewali raka, musieli jeździć do specjalistów w Krakowie lub w Gliwicach. Teraz specjalistów mają na miejscu. W zakopiańskim Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc na Gładkiem ruszyło Tatrzańskie Centrum Onkologii (TCO). Tu od zdiagnozowania choroby do ewentualnego zabiegu czeka się niecały miesiąc. Centrum zapewnia też leczenie chemioterapią.

Zobacz także: Rabka.Idą protestować koło zakopianki

I pod Tatrami nowotwory, jak mówi Adam Radko, dyrektor zakopiańskiego sanepidu zbierają żniwo. Dominuje rak płuc oraz tarczycy.

- Gmina w ostatnich latach na coroczne badania chorób tarczycy u zakopiańczyków przeznaczała 50 tysięcy złotych - mówi Zofia Martyniak, naczelnik wydziału spraw społecznych i ewidencji w UM.

Helena Brzozowska, wicedyrektor zakopiańskiego Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc na Gładkiem, podkreśla, że rak tarczycy jest na naszym terenie szczególnie groźny. Niewinne guzki wykryte na tarczycy często okazują się nowotworami i to złośliwymi.

Do tej pory mieszkańcy Podhala pomocy onkologów musieli szukać w oddalonym o 100 km Krakowie lub na Śląsku, w Gliwicach. Nie było to takie proste.

Nie tak dawno pisaliśmy o pani Annie z Zakopanego, u której badanie USG wykryło liczne guzki na piersi. Nachodziła się kobieta od gabinetu do gabinetu, zanim dostała skierowanie na podstawowe badanie jakim jest w tym wypadku mammografia.

Teraz TCO, które działa w szpitalu płucnym i co ważne ma kontrakt z NFZ, zapewnia na miejscu nie tylko konsultację specjalistyczną ale i kompleksowe leczenie. Na razie będzie to leczenie nowotworów klatki piersiowej oraz tarczycy. Ale szpital nie wyklucza rozszerzenia działalności onkologicznej.

- Co ważne, można do nas przyjść bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu - podkreśla dyrektor Brzozowska. - Wystarczy zarejestrować się pod numerem telefonu 18 201 50 47. Specjaliści przyjmują codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15.

Onkolog w poradni przeprowadzi badania USG tarczycy, w razie potrzeby wykona biopsję cienkoigłową guzka. A wynik pacjent uzyska w ciągu kilku dni.
Szpital dysponuje też unikatową w Polsce aparaturą do cyfrowej diagnostyki mikroskopowej, która można przeprowadzić przez internet, co stwarza możliwość konsultacji trudniejszych przypadków u najlepszych specjalistów w Polsce i za granicą.

- Zabiegi operacyjne nowotworów płuc i tarczycy także będziemy wykonywać u nas - mówi dyrektor Brzozowska.

Na miejscu jak zajdzie potrzeba pacjent zostanie poddany chemioterapii. W cięższych zaś przypadkach, gdy konieczna będzie radioterapia, trafi do Gliwickiego Centrum Onkologicznego. W tym roku szpital ma dostać mammograf cyfrowy.

Zabłyśnij w naszym konkursie! **Zostań Miss Lata Małopolski 2011! Czekają atrakcyjne nagrody!**

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska