Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deficytowe hospicja pójdą do likwidacji

Danuta Pawlicka
Hospicja przynoszą ulgę w cierpieniu, leczą i przedłużają życie najciężej chorym
Hospicja przynoszą ulgę w cierpieniu, leczą i przedłużają życie najciężej chorym W. Wylegalski
Gdyby Szpital Przemienienia Pańskiego nie dokładał do Hospicjum Palium, ośrodek zniknąłby z mapy Poznania. Z tego powodu już zamknięto paliatywne oddziały przy Wielkopolskim Szpitalu Chorób Płuc i w Wojewódzkim Szpitalu w Koninie.

- Niedoszacowanie kosztów opieki paliatywnej trwa od lat, bo fundusz zdrowia nie uwzględnia nowych, kosztownych metod leczniczych - mówi prof. Jacek Łuczak, twórca i dyrektor wzorcowego w skali całego kraju Hospicjum Palium w Poznaniu, które przez cały ten rok prowadziło permanentną wojnę o pieniądze.

Pieniędzy z kontraktu nie starcza na leczenie chorych, których rocznie trafia do hospicjum w Poznaniu ponad 3 tysiące. Lekarstwa, żywienie, sprzątanie i pranie, transport i koszty administracyjne idą w straty szpitala. Kiedyś celem opieki paliatywnej była ulga w cierpieniu. Dzisiaj, tłumaczy prof. J.Łuczak, pacjentów się leczy i przedłuża życie, na przykład stosując kosztowne żywienie pozajelitowe. Jeszcze niedawno chorzy z obrzękiem limfatycznym nie mogli liczyć na taką pomoc, jaką znajdują w poznańskim ośrodku. Pod tym samym adresem powstał pierwszy, i dotąd jedyny w kraju, oddział, gdzie leczy się z doskonałym skutkiem rany przewlekłe i odleżynowe.

- Tymczasem NFZ nie robi żadnego rozgraniczenia i nie uznaje specjalistycznych oddziałów, traktując równo wszystkie hospicyjne ośrodki - tłumaczy dr H. Bogusz z Hospicjum Palium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski