Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, które każdy musi wiedzieć o prezydencji [FILM]

Mateusz Pilarczyk
Ważnym punktem naszej prezydencji będzie również Partnerstwo Wschodnie - minister Radosław Sikorski jest głównym orędownikiem tej idei na forum Unii Europejskiej.
Ważnym punktem naszej prezydencji będzie również Partnerstwo Wschodnie - minister Radosław Sikorski jest głównym orędownikiem tej idei na forum Unii Europejskiej. archiwum
1 lipca Polska przejmie po raz pierwszy prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Co to znaczy i dlaczego tak się tym przejmujemy.

1. Prezydencja? A co to właściwie jest?

Prezydencja to przewodnictwo państwa w jednej z unijnych instytucji jaką jest Rada Unii Europejskiej. Sformułowanie, że Polska przewodniczy Unii jest skrótem myślowym, bo UE poza radą to wiele instytucji takich jak Parlament Europejski czy Komisja Europejska. W takim razie czym będą się zajmować Polacy przez najbliższe kilka miesięcy?

- Rada UE obraduje w dziesięciu składach tematycznych. Poszczególni ministrowie z krajów prezydencji przewodniczą tym składom. Nasza rola sprowadza się do realizowania listy spraw i planów UE w ramach Rady - tłumaczy prof. Zbigniew Czachór, kierownik Pracowni Badań nad Integracją Europejską na UAM. - Będziemy też odpowiadać za przygotowanie posiedzeń i prowadzenie negocjacji.

2. Ile trwa prezydencja i ile kosztuje?

Prawie 430 mln zł wynosi budżet prezydencji. Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa.
Teoretycznie nasze pięć minut w Europie będzie trwało pół roku. Ale czasu jest mniej, bo odpadnie wakacyjny sierpień i dwa świąteczne tygodnie grudnia.

W czasie niepełnego półrocza nasz kraj odwiedzi ponad 30 tys. delegatów. Na potrzeby 350 spotkań wysokiego szczebla zarezerwowano 15 tys. miejsc hotelowych. Dla ich obsługi przeszkolono 1200 urzędników korpusu prezydencji, a spośród 2,8 tys. aplikacji wybrano 80 oficerów łącznikowych.

3.Dlaczego teraz my staniemy na czele?

Odpowiedź jest prosta - bo jesteśmy członkiem Unii. Każdy kraj to czeka, kolejność jest ustalana. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim wyłania się tzw. tria prezydencji. Polska przejmując po Węgrach przewodnictwo, rozpoczyna drugie w historii trio, do którego należy również Dania i Cypr. Pół roku temu to Węgry objęły prezydencję

Zobacz też: Prezydent, marszałek i wojewoda o prezydencji w UE

4.Nie tylko Bruksela -Warszawa. Poznań także?

Polska zdecydowała się na tzw. model zdecentralizowany prezydencji, więc część spotkań odbędzie się w siedmiu miastach, wśród których jest Poznań. Wielkopolska na gości poczeka jednak do listopada. W Poznaniu odbędzie się m.in. forum organizacji pozarządowych Partnerstwa Wschodniego.

- Według mojej opinii jest to o wiele ważniejsze wydarzenie, niż warszawski szczyt, na którym będą tylko politycy. Do Poznania zjadą się ludzie, którzy oddolnie pracują na rzecz demokracji w takich krajach jak Armenia, Azerbejdżan, czy Ukraina - ocenia prof. Czachór.

W Poznaniu odbędzie się też V Europejski Szczyt Równości, spotkanie ministrów ds. administracji elektronicznej, konferencje zdrowotne oraz dyskusja na wysokim szczeblu o rozwoju Europy, kształcie Polityki Spójności 2013+ oraz jej wymiarze terytorialnym.

5. Co prezydencja przyniesie Polsce?

Profitów wynikających z udanej prezydencji nie można przeliczyć na złote czy euro. Główną korzyścią jest zainteresowanie Polską.

- Sukces prezydencji to najlepsza promocja Polski i okazja do stworzenia pozytywnego jej wizerunku w świecie - to słowa Mikołaja Dowgielewicza, pełnomocnika rządu ds. polskiej prezydencji w UE. Jeśli nie będzie blamażu, to udowodnimy, że nasze aspiracje, aby być jednym z państw nadających rytm Unii nie są na wyrost.

6.Jakie są polskie priorytety prezydencji?

Kraj rozpoczynający prezydencję, określa swoje priorytety. Jednakże większość spraw, jakimi przyjdzie się nam zająć, wynika z bieżącego funkcjonowania UE. Ponadto, ze względu na dynamikę sytuacji międzynarodowej rzadko kiedy udaje się zrealizować wszystkie priorytety.

Polska stawia sobie za cel negocjacje o przyszłym budżecie UE. Chcemy też być rzecznikiem dalszego rozszerzenia UE poprzez podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i traktatu akcesyjnego z Chorwacją.

Ważnym punktem naszej prezydencji będzie również Partnerstwo Wschodnie. Gorącym orędownikiem tej idei jest minister Radosław Sikorski. Z punktu widzenia naszego kraju ważne będzie dogrywanie reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Zobacz też: Guenter Verheugen w Poznaniu

7.Kiedy odtrąbimy sukces prezydencji?

- O sukcesie prezydencji mówi się wówczas, gdy państwu ją sprawującemu uda się zrealizować postawione cele, pogodzić interesy narodowe, ponadnarodowe i innych uczestników procesu decyzyjnego Unii - definiuje Barbara Sośnicka z Departamentu Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie UE MSZ.

W praktyce najważniejsze jest, aby sprawnie prowadzić administrację w ramach Rady UE. Tego oczekuje się od państwa prezydencji.

8.A wybory? Czyli eksport polskiego "piekiełka"

- W żadnym kraju, który dotychczas sprawował prezydencję, wybory nie pomogły w jej przebiegu - zwraca uwagę prof. Zbigniew Czachór.
Co zrobić, aby mimo walki politycznej w kraju przewodnictwo się udało?
- Ministrowie i urzędnicy państwowi muszą uczestniczyć w ważnych dla nas spotkaniach Unii Europejskiej, a nie brać udział w kampanii wyborczej - zaznacza naukowiec.
Czy nam uda się nie zaplątać prezydencji w wyborczą szarpaninę? Tego nikt nie wie.

9.Na co przede wszystkim mogą liczyć Polacy?

Po pierwsze, na natłok informacji dotyczących Unii i prezydencji, a co za tym idzie, zapoznanie się ze sprawami unijnymi, których świadomość w Polsce jest nadal mała.

W trakcie pół roku odbędzie się też 400 wydarzeń kulturalnych skierowanych nie tylko do oficjeli, ale i zwykłych obywateli poczynając od warszawskiego koncertu inaugurującego prezydencję.

10.Co za logo? Czyli strzałki w górę

Państwa na czas prezydencji wybierają swojej logo. Kolorowe strzałki w górę z flagą Polski - to ma być znak rozpoznawczy naszego kraju. Skojarzenie ze znakiem Solidarności jest jak najbardziej trafne, bo grafiki wyszły spod rąk tego samego artysty, którym jest Jerzy Janiszewski.

- Polska znana jest z tego, że jest do przodu, że jest energetyczna, że umiemy wygrywać, że nie boimy się nowych wyzwań - tłumaczył symbolikę loga premier Donald Tusk. Strzałki mają też symbolizować trzymające się za ręce postaci i przekazywać hasła spójności, otwartości, wspólnotowości i rozwoju.

Polska w Unii Europejskiej
- Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.
- Spośród 27 państw członkowskich zajmujemy ósme miejsce pod względem gospodarki.
- Z 38 mln obywateli jesteśmy szóstym krajem UE pod względem ludności, a cała Unia liczy ponad 500 mln obywateli.
- W trakcie siedmiu lat członkostwa Polska stała się ważnym graczem UE i pretenduje do roli lidera Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki członkostwu uzyskaliśmy fundusze na liczne projekty infrastrukturalne, o czym przypominają tabliczki z flagą Unii przy drogach i budynkach. Nasi politycy przebijają się do unijnych gremiów decyzyjnych.
- Dziś przewodniczącym Parlamentu Europejskiego jest Jerzy Buzek, a ważna teka komisarza ds. budżetu jest w rękach Janusza Lewandowskiego. Z kolei marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak jest wiceszefem Komitetu Regionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski