Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czempiniu będzie wysypisko śmieci dla 17 gmin

Maciej Łosiak
Wewnątrz obiektu trwają ostatnie prace przed piątkowym otwarciem.
Wewnątrz obiektu trwają ostatnie prace przed piątkowym otwarciem. CZO selekt
Dopiewo, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew - to sześć gmin powiatu poznańskiego, z których śmieci od piątku wywożone będą do Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt w Czempiniu.

W sumie do centrum trafiać będą śmieci z 17 gmin Wielkopolski, które powołały związek, by wspólnie prowadzić gospodarkę odpadami. Na terenie województwa działa lub będzie działać 12 takich związków gmin zajmujących się zagospodarowaniem odpadów.

Czytaj także:
Poznań: Nie chcą mieszkać obok wysypiska
Poznań: Nielegalne wysypisko przy rezerwacie

- Powołanie związku, doprowadzenie do porozumienia między samorządami tak wielu gmin, wspólne wypracowanie statutu to była żmudna, wieloletnia praca. Cieszę się, że wreszcie mamy sukces - podkreśla Włodzimierz Pinczak, burmistrz Stęszewa, jeden z założycieli związku międzygminnego.
1 lipca Selekt rozpoczyna działalność. Dobra informacja dla mieszkańców - ceny odbierania śmieci nie zwiększą się, mimo większych kosztów transportu.

Gdy udało się załatwić sprawy formalne, pogodzić interesy wielu gmin tworzących związek, czyli jesienią 2009 roku, ruszyła budowa CZO Selekt. Koszt - 40 milionów zł. Zapłacił za to inwestor wybrany z grona kilku kandydatów. Inwestycja nie obciążyła gminnych budżetów.

Na powierzchni ok. 5 hektarów znajdą się takie urządzenia, jak hala przyjęć, sortownia, kompostownia, warsztat, magazyn odpadów problemowych, myjnia, zbiornik retencyjny na wody opadowe. Dowożone są tu odpady z dużego obszaru. Najdłuższą trasę, 60-kilometrową, pokonują śmieci ze Zbąszynia. Uciążliwości transportowe zostaną zmniejszone po zbudowaniu stacji przeładunkowych.

Obecnie, gdy zakład pracuje na jednej zmianie, zatrudnienie znalazło tam 20 osób. Rocznie mają oni przerabiać 64 tysiące ton odpadów. W przyszłości będzie działać na trzy zmiany.

- W zakładzie odzyskujemy wszystko, co nadaje się do ponownego zużycia. Pozyskujemy surowce wtórne, energetyczne. Część odpadów trafia do kompostowania. To, czego już nie można przerobić, kierowane jest do spalania - tłumaczy Maciej Augustyniak, dyrektor biura Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski