Fundusz alimentacyjny

Fundusz alimentacyjny

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Kto może starać się o alimenty z funduszu alimentacyjnego? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakie dokumenty przedstawić? Na jaką kwotę możemy liczyć? Czy dłużnicy alimentacyjni są całkiem bezkarni? Na pytania Czytelników odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Fundusz alimentacyjny

Jaki dochód uprawnia do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

- Żeby otrzymać taką pomoc dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 725 zł netto, miesięcznie.

Jakie dokumenty należy złożyć ubiegając się o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

- Podstawowymi dokumentami będą: zaświadczenie urzędu skarbowego o osiągniętych dochodach, dokument tożsamości, zaświadczenie komornika o stanie egzekucji oraz wyrok zasądzający alimenty.

Z racji tego, że mój były mąż nie ma z czego płacić alimentów, mam je zasądzone od teściów - dziadków mojego pięcioletniego syna, którzy jednak też ich nie płacą. Czy syn ma w takiej sytuacji prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

- Nie. Świadczenia z funduszu przysługują wyłącznie wtedy, jeżeli alimenty są zasądzone od rodzica dziecka. W takim przypadku dziecko nie ma prawa do świadczeń z FA, nawet jeśli jego ojciec nie żyłby i z tego powodu dziadkowie mieliby obowiązek płacenia alimentów.

W trakcie pobierania świadczenia z funduszu alimentacyjnego dłużnik przekazał na moje konto kwotę 50 zł jako część alimentów. Czy mogę przyjąć tę kwotę?
- Nie. Pobieranie świadczeń wyklucza możliwość otrzymywania alimentów bezpośrednio od dłużnika. W przypadku pobrania tej kwoty będzie pani zobowiązana do zwrotu jej równowartości do organu wypłacającego świadczenia.

Mam wyrok zasądzający rentę alimentacyjną dla córki. Dłużnik przestał płacić alimenty w grudniu 2010 r, a w lutym tego roku złożyłam wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Czy dostanę spłatę tych świadczeń od grudnia zeszłego roku?
- Nie, bo prawo do świadczenia z FA ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.

Mieszkam z dziećmi w Poznaniu, ale na pobyt stały zameldowani jesteśmy w Jarocinie. Gdzie powinnam złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

- Wniosek taki składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania, osoby uprawnionej. W pani sytuacji wniosek należy złożyć w Poznaniu.

Syn ma zasądzone alimenty w wysokości 800 zł miesięcznie. Czy dostanę świadczenia z funduszu alimentacyjnego w zasądzonej kwocie?
- Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednak nie wyżej niż 500 zł.

Jestem rodziną zastępczą dla dziecka, które ma zasądzone alimenty od obojga rodziców. Czy należą się dziecku świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Nie. Świadczenia te nie przysługują dziecku w rodzinie zastępczej.

1 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Alimenty i zasiłek

Ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Czy listopadzie mogę złożyć zasiłek roku2015

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo