Brak mieszkań socjalnych bije miasto po kieszeni

  Brak mieszkań socjalnych bije miasto po kieszeni

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zasób mieszkaniowy gminy to około 16 tysięcy lokali - socjalnych i komunalnych. Za mało, jak na istniejące potrzeby. Kolejka po mieszkanie socjalnenie maleje. Jest już ponad 1200 sądowych wyroków eksmisyjnych ze wskazaniem do lokalu socjalnego.
  Na gminie spoczywa obowiązek ich dostarczenia. W przeciwnym razie musi właścicielom budynków płacić odszkodowanie. Tylko w tym roku na ten cel miasto potrzebuje ponad czterech milionów złotych.

  Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zatwierdzono zmiany w budżecie. Jedna z nich dotyczyła zwiększenia kwot właśnie na odszkodowania.

  - Zmieniły się przepisy. Od dwóch lat gmina musi płacić pełne odszkodowanie - wyjaśnia Aleksandra Konieczna, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta.


  Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że właściciel kamienicy, w którym mieszkają lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym ze wskazaniem do lokalu socjalnego, może domagać się odszkodowania równego stawkom wolnorynkowym.

  Wcześniej mógł on liczyć na różnicę między czynszem, jaki lokator powinien płacić, a rynkową stawką czynszu. Nie mając mieszkań zastępczych Poznań musi płacić właścicielom budynków, którzy coraz chętniej dochodzą swoich praw w sądach. Zdaniem radnych z klubu PiS, to jest marnotrawienie pieniędzy.

  - Nie tylko nie budujemy mieszkań, ale kasa miasta jest uszczuplona o odszkodowania - twierdzi radny Szymon Szynkowski vel Sęk. - Trzeba te pieniądze przeznaczyć na budownictwo. Tymczasem na mieszkania w Poznaniu czeka się po 5-6 lat. Buduje się domy dla słoni, a nie dla ludzi. 30 milionów na słoniarnię się znalazło. Nie godzimy się na to.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo