Poznań: Osiedle ogrzewane energią z ziemi [ZDJĘCIA]

  Poznań: Osiedle ogrzewane energią z ziemi [ZDJĘCIA]

  Beata Marcińczyk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tak wygląda nowoczesna kotłowania przy Strzeszyńskiej. Rachunki za ciepło będą niższe o 10 procent
  1/5
  przejdź do galerii

  Tak wygląda nowoczesna kotłowania przy Strzeszyńskiej. Rachunki za ciepło będą niższe o 10 procent
  ©Paweł Miecznik

  Bez emisji dwutlenku węgla do atmosfery, bez wysokich rachunków za ciepło, bez strachu, że jak w mieście pęknie rura, to w mieszkaniu będzie zimno. Właśnie tak, prawie jak w raju, mają od dzisiaj mieszkać lokatorzy dwóch bloków przy ulicy Strzeszyńskiej. Powstało tu nowoczesne, przyjazne naturze osiedle ogrzewane ciepłem z wnętrza ziemi.
  Czytaj też:
  LOFT CZY KAMIENICA?

  - W minionym sezonie mieszkania ogrzewane były przez sieć Dalkia, ale to już się zmienia - mówi Katarzyna Nawrocka, szefowa spółki Termy Podolańskie.

  Spółka uzyskała 8,8 miliona złotych z funduszy europejskich na realizację systemu grzewczego
  opartego na odnawialnych źródłach energii - ciepła pobieranego z gruntu. Przy Strzeszyńskiej stanąć mają jeszcze cztery bloki i hotel. Będzie to najbardziej innowacyjne osiedle w Polsce.

  - Przypuszczam, że nie ma takiego także w Europie - mówi Andrzej Komasiński, dyrektor do spraw technicznych. - 200 metrów w głąb ziemi zostały zrobione pionowe odwierty. Umieszczone są w nich rury polietylenowe, w których jest glikol ogrzewający się od temperatury gruntu. Ta wynosi od 8 do 12 stopni Celsjusza, w zależności od pory roku.

  Ogrzany glikol trafia do kotłowni. Po przejściu przez system sprężarek ciepło wtłaczane jest do mieszkań. W ten sposób ogrzewane są nie tylko lokale (przez system rurek w podłogach), ale także woda użytkowa.

  - Najwyższa temperatura, jaką otrzymujemy w pompie, to 50 stopni - informuje A. Komasiński. - Do tej pory nikt jeszcze nie ogrzewał w ten sposób osiedla, ale wynikało to tylko z ograniczeń technologicznych.

  W lecie nadmiar ciepła z mieszkań odprowadzany będzie do ziemi. - Nie zanieczyszczamy środowiska, a tam, gdzie są odwierty, powstają tereny zieleni- zachwala dyrektor.

  Unia wsparła, można się chwalić
  Projekt "System grzewczy z odnawialnych źródeł energii (...) dla osiedla Podolany w Poznaniu" jest realizowany w ramach programu na lata 2007-2013. Kwota dotacji z funduszy europejskich wynosi 8,8 miliona złotych. Zyski ze stosowania nowej metody to przede wszystkim: niższe koszty eksploatacji oraz nie prowadzi ona do zanieczyszczania środowiska naturalnego.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo