Konin: Przebudowa wiaduktu briańskiego jesienią

  Konin: Przebudowa wiaduktu briańskiego jesienią

  Ola Braciszewska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wiadukt briański zostanie wyłączony z ruchu aż na dwa lata

  Wiadukt briański zostanie wyłączony z ruchu aż na dwa lata ©Ola Braciszewska

  Jeszcze do końca miesiąca potrwa remont na ul. Przemysłowej w Koninie, a już niedługo powinna ruszyć przebudowa wiaduktu briańskiego. Niestety, do tej pory nie ma jeszcze ogłoszonego przetargu na wykonanie wartej około 35 mln zł inwestycji. Brak również objazdów dla kierowców i alternatywy dla niepełnosprawnych.
  Wiadukt briański zostanie wyłączony z ruchu aż na dwa lata

  Wiadukt briański zostanie wyłączony z ruchu aż na dwa lata ©Ola Braciszewska

  Modernizacja ul. Przemysłowej była jednym z najważniejszych zadań drogowych tego roku. Remont 700-metrowego odcinka drogi krajowej nr 25 trwa od marca. Od rozpoczęcia prac ruch odbywał się tam wahadłowo. Teraz, można już przejechać normalnie. - Trwają jeszcze prace wykończeniowe. Pozostało nam właściwie tylko oznakowanie poziome i pionowe jezdni - mówi Arkadiusz Zendlewicz, kierownik budowy z firmy Skanska.

  Choć jeszcze ul. Przemysłowa nie została oficjalnie oddana, to nadszedł czas, żeby pomyśleć o kolejnej inwestycji - przebudowie wiaduktu briańskiego. To będzie inwestycja nie tylko trudna technicznie, ale też logistycznie. Wiaduktem codziennie przejeżdżają tysiące aut. Jego wyłączenie z ruchu spowoduje korki, jakich chyba w Koninie jeszcze nie było. Nie ma jednak wyjścia. Wiadukt jest w opłakanym stanie.

  Zgodnie z harmonogramem prac do końca marca miał być gotowy komplet dokumentacji przebudowy wiaduktu, a do końca maja miał zostać rozstrzygnięty przetarg. Chyba że byłyby odwołania. W takim wypadku wszystko miało być gotowe najpóźniej do połowy lipca, tak żeby wykonawca mógł wejść na budowę już we wrześniu.

  Maj powoli się kończy, a przetarg na razie nadal nie jest rozpisany. Nie ma też jeszcze nawet gotowej pełnej dokumentacji.
  - Mamy zapętlenia związane z decyzjami środowiskowymi. To jest absolutnie niezależne od miasta. Musieliśmy mocno potrząsnąć firmą, która przygotowywała zakres dokumentacyjny i w tej chwili prowadzimy negocjacje, żeby możliwie szybko decyzja została wydana i będziemy mieć komplet dokumentacji - informuje prezydent Józef Nowicki.

  Dokumentacja ma trafić do wydziału inwestycji na początku marca. Zaraz potem ruszy procedura przetargowa. Jak zapewnia prezydent, prace rozpoczną się na przełomie października i listopada.
  Obecnie jednak nie ma jeszcze wytyczonych objazdów. Zgodnie z koncepcją ma powstać droga alternatywa dla kierowców, która ciągnąć się będzie od ul. Poznańskiej przez ul. Rumiankową do Zakładowej. - Droga jest wytyczana. Nie będzie tam komfortu, ale będzie można się przemieszczać.

  Objazd musi powstać do jesieni. Na pewno ze wszystkim zdążymy - zapewnia prezydent Nowicki.
  Pozostaje jeszcze kwestia pieszych i niepełnosprawnych. Ci ostatni już teraz mają problemy z przedostaniem się na osiedle Zatorze. Tunel przy dworcu PKP jest dla nich nie do pokonania. Jedyną drogą był wiadukt briański. - Jest możliwość zakupu i zamontowania w tunelu windy. Rozwiązań jest kilka, ale o tym, które będzie najbardziej optymalne zdecyduje wydział drogownictwa - mów Maria Pawlak, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w konińskim magistracie.

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo