Poznań: Szybciej i bezpieczniej na ulicy Bałtyckiej

  Poznań: Szybciej i bezpieczniej na ulicy Bałtyckiej

  Katarzyna Fertsch

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  120 mln zł ma kosztować nowy układ drogowy w okolicach spalarni śmieci. Zyskają na tym nie tylko poznaniacy, ale też mieszkańcy gminy Czerwonak. Kiedy budowa ma ruszyć? Gdy zostanie wbita pierwsza łopata pod spalarnię. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, drogowcy przebudują w tym rejonie niebezpieczną krzyżówkę.
  Przebudowa skrzyżowania Bałtyckiej z Janikowską ma kosztować 15 mln zł

  Przebudowa skrzyżowania Bałtyckiej z Janikowską ma kosztować 15 mln zł ©Piotr Jasiczek

  Czytaj też:
  POTRACONA ROWERZYSTKA

  Mowa o skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Janikowskiej. Drogowcy planują ogłosić przetarg w czerwcu lub na początku lipca.
  - Chcemy to zrobić w systemie "zaprojektuj i zbuduj". To znaczy, że firma, która wygra przetarg, będzie musiała przygotować projekt, zdobyć niezbędne pozwolenia i przebudować skrzyżowanie - wyjaśnia Jan Gosiewski z wydziału funduszy europejskich Zarządu Dróg Miejskich.

  Jak będzie wyglądało skrzyżowanie po przebudowie? Najważniejsze jest to, że zostaną wydzielone pasy do skrętu w lewo. Bo dzisiaj samochody, by skręcić, zatrzymują się na lewym pasie, który jest pasem do szybszej jazdy. W związku z tym często dochodzi w tym miejscu do kolizji czy wypadków.
  - Na skrzyżowaniu pojawi się też sygnalizacja świetlna - dodaje Jan Gosiewski. Drogowcy planują także wyznaczenie pasów dla samochodów skręcających w prawo oraz stworzenie pasa zieleni, który będzie rozdzielał obie jezdnie.

  Po przebudowie skrzyżowanie będzie bardziej bezpieczne. Dlatego pieniądze do projektu dołoży Unia Europejska. Podpisana już została umowa na dofinansowanie. Otrzymamy około 10,5 mln zł. Cała inwestycja szacowana jest na około 15 mln zł. Prace w terenie powinny się rozpocząć już w przyszłym roku.

  Drogowcy opracowują obecnie również koncepcję dojazdu do spalarni śmieci, która ma powstać na terenie Elektrociepłowni Karolin.
  - Trwa projektowanie układu komunikacyjnego do spalarni - mówi Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich.

  Gdy projekt będzie gotowy i drogowcy będą mieli zarezerwowane pieniądze na ten cel, będzie można ogłaszać przetarg. Prawdopodobnie powstanie też w systemie "zaprojektuj i zbuduj".

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez świateł!

  d'night (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Dodatkowe pasy - doskonały pomysł. Ale dlaczego budować kolejne sygnalizacje świetlne, które pewnię będą włączone jak zazwyczaj całą dobę, zatrzymując samochody w porach, gdy nie ma ruchu.

  Tam...rozwiń całość

  Dodatkowe pasy - doskonały pomysł. Ale dlaczego budować kolejne sygnalizacje świetlne, które pewnię będą włączone jak zazwyczaj całą dobę, zatrzymując samochody w porach, gdy nie ma ruchu.

  Tam wystarczą dodatkowe pasy do skrętów! Na Bałtyckiej są i tak gigantyczne korki, kolejne światła tylko je powiększą!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo