Jeśli wsłuchamy się w głos dzieci, one będą słuchać nas

  Jeśli wsłuchamy się w głos dzieci, one będą słuchać nas

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Marek Michalak: Zapytanie dziecka: czy bardziej kochasz mamę, czy tatę jest nieludzkie

  Marek Michalak: Zapytanie dziecka: czy bardziej kochasz mamę, czy tatę jest nieludzkie ©DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE

  Dziecko ma prawo wychowywać się w rodzinie, ma prawo do miłości obojga rodziców, do pełnej opieki zdrowotnej, do skutecznej ochrony przed wszelką przemocą - alarmuje Marek Michalak, rzecznik praw dziecka w rozmowie z Karoliną Sternal
  Marek Michalak: Zapytanie dziecka: czy bardziej kochasz mamę, czy tatę jest nieludzkie

  Marek Michalak: Zapytanie dziecka: czy bardziej kochasz mamę, czy tatę jest nieludzkie ©DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE

  Warto obchodzić Dzień Dziecka?
  Święta w ogóle warto obchodzić, bo one nam o czymś przypominają, dają taką dobrą energię. Ale chcę też powiedzieć, że 1 czerwca jako Dzień Dziecka jest obchodzony w tej części Europy. Reszta świata święto dzieci obchodzi 20 listopada, w dzień uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Zatem my, Polacy, mamy już dwa dni, kiedy przypominamy sobie o sprawach dotyczących dzieci.
  Jako Rzecznik Praw Dziecka życzyłbym sobie, żebyśmy o prawach dzieci pamiętali przez cały rok, w każdy dzień z tych 365. Nie ma ani jednego dnia, ani jednej chwili, kiedy dziecko przestaje potrzebować naszego wsparcia, naszej pomocy, naszego życzliwego spojrzenia na jego sprawy.

  Niedawno spotkał się Pan z uczniami kilku wielkopolskich szkół. Pan wysłuchał ich głosu, ale czy inni słuchają tego, co mówią dzieci?
  Chciałbym, żeby nie tylko Rzecznik Praw Dziecka, ale wszelkie instytucje, osoby dorosłe, które mają do czynienia z dziećmi, wsłuchiwały się w ich głos. Warto zwrócić na niego uwagę, gdyż w tym głosie często znajdziemy receptę na to, jakie działania budujące relacje międzyludzkie powinniśmy podjąć, aby nie pogłębiać przepaści pokoleniowej. Jeśli my, dorośli chcemy być wiarygodni, jeśli chcemy trafić do młodzieży, to ona musi nas zrozumieć. Musi uwierzyć w nasze czyste intencje, wtedy będzie chciała nas słuchać.

  Polska rzeczywistość to coraz więcej rozwodów, dzieci wychowywanych w niepełnych rodzinach. Martwi to Pana?

  Z praktyki mojego urzędu muszę powiedzieć, że bardzo mnie niepokoi sytuacja dzieci w sytuacjach, kiedy rodzice się rozwodzą. To jest coś, co jest niezwykle destrukcyjne i zagrażające interesom dziecka. Dwie osoby, które deklarują, że najbardziej kochają dziecko, i że to właśnie dobro dziecka jest dla nich najważniejsze, zaczynają tym dzieckiem rozgrywać, przeciągać je na swoją stronę. W przenośni, może to prowadzić do takiego emocjonalnego rozerwania dziecka. Zapytanie dziecka: czy bardziej kochasz mamę, czy tatę, czy nakazanie mu stanąć po jednej ze stron, jest nieludzkie. Tego nie powinno się robić. Dziecko ma prawo, gwarantuje mu to zarówno prawo międzynarodowe, jak i krajowe, do utrzymywania kontaktów, bliskości z obojgiem rodziców. Dziecko nie musi odpowiadać na tego typu pytania. Ma prawo do jednego i drugiego rodzica, do takiego samego uczucia i do mamy, i do taty. To my, dorośli, musimy sobie zdać sprawę z tego, że i mama, i tato, nawet jeśli już nie chcą mieszkać razem, są niezbędni do prawidłowego rozwoju dziecka. I jeśli faktycznie kochają dziecko, to zachęcam do tego, żeby w imię tej miłości potrafili schować swoje animozje, a dać uczucie, które temu dziecku jest potrzebne i dać możliwość przekazania tego uczucia przez drugą stronę.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo