My-Poznaniacy: więcej władzy w ręce zarządu

  My-Poznaniacy: więcej władzy w ręce zarządu

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Z Andrzejem Białasem, nowym prezesem stowarzyszenia My-Poznaniacy, rozmawia Tomasz Nyczka
  My-Poznaniacy: więcej władzy w ręce zarządu

  ©Archiwum rodzinne

  Zmiana na stanowisku prezesa to odwrót od lewicowej retoryki? Przyspieszenie? Dlaczego ktoś inny staje na czele stowarzyszenia?
  Prezes powinien być rozpoznawalny, mieć zdecydowane poglądy. Mam nadzieję, że jestem taką osobą.

  Arleta Matuszewska i Lech Mergler ich nie mieli?

  Nie. Po prostu uszanowaliśmy to, że pani prezes była już zmęczona pracą, którą wykonała w kampanii wyborczej. W stowarzyszeniu pojawiły się też nowe osoby, nowa energia. A to, że prezesem nie został Lech Mergler, wynika tylko z jego charakteru. Jak sam o sobie mówi, jest osobą przede wszystkim od pracy u podstaw. Bardzo cenną dla naszego ruchu.

  Jakie zmiany czekają więc My-Poznaniaków pod Pana przywództwem?
  Przede wszystkim stowarzyszenie musi się bardziej opierać na decyzjach zarządu. To już nie przelewki, bo staliśmy się rozpoznawalni w skali kraju. Udało się też zainteresować naszą ofertą różne środowiska. I zdobyć uznanie w Radzie Miasta.

  Konkretne sukcesy ostatnich miesięcy?

  Staliśmy się poważnym partnerem do rozmów dla urzędu miasta. Przychodzą do nas ludzie, którzy ze swoimi sprawami odbijają się od drzwi urzędników. Chcemy być ich adwokatami. Bierzemy udział w konsultacjach z miastem. I także dzięki nam ludzie w tym mieście uwierzyli, że to instrument, który może coś zdziałać. Że warto się zaangażować w oddolny ruch, który może mieć wpływ na rozwój miasta.

  Ale co udało się załatwić?

  Na pewno sprawę parku Rataje, która w dużej mierze była pilotowana przez nas. I park na Sołaczu. Otworzyliśmy przestrzeń publiczną w mieście do dyskusji. I przekonaliśmy radnych, że warto rozmawiać z różnymi środowiskami. Nie tylko z nami.

  Największe wyzwania na najbliższe miesiące?

  Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, choćby na Ławicy i dla targowiska obok stadionu Warty przy ulicy Dolna Wilda. Sprawa żłobków i przedszkoli, do których poznaniacy mają utrudniony dostęp. I priorytetowa dla nas strefa Tempo 30, która jest Poznaniowi bardzo potrzebna.

  Kiedy szef Wiary Lecha opluł jednego z kibiców na stadionie, postanowił Pan zabrać głos, zdecydowanie odcinając się od stowarzyszenia. Mówił Pan o innym modelu kibicowania. Wiara Lecha szkodzi poznańskim kibicom? Niszczy spuściznę pańskiego ojca, który przez 60 lat związany był z klubem?

  Tak jak ja kocham Lecha, kochają go tysiące innych. Również byli piłkarze drużyny dali mi do zrozumienia, że mają podobne zdanie. Na pewno nie można chować głowy w piasek, uciekać od odpowiedzialności.

  Kto chował głowę w piasek i uciekał od odpowiedzialności?
  Przez długi czas i Ryszard Grobelny, i zarząd Lecha nie potrafili wyciągnąć konsekwencji wobec chuliganów. Zresztą wątpliwości budzi też sposób, w jaki zbudowano stadion i jego jakość. Oraz metody zarządzania nim.
  Rozmawiał Tomasz Nyczka


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawostki

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

  @Pan Białas
  Czy kiedykolwiek poznamy uchybienia jakie są na stadionie?(budowlanka, elektryka, wykończeniówka, itd)
  Czy prawdą jest, że "główny architekt" stadionu stracił uprawnienia budowlane?...rozwiń całość

  @Pan Białas
  Czy kiedykolwiek poznamy uchybienia jakie są na stadionie?(budowlanka, elektryka, wykończeniówka, itd)
  Czy prawdą jest, że "główny architekt" stadionu stracił uprawnienia budowlane?
  Czy prawdą jest, że firmy biorące udział w budowie stadionu zatrudniały pracowników na czarno, czy jesteście w stanie do tego dojść po oficjalnych dokumentach?(umowy, zusy, listy kontrolne, itp...)??
  Dalej, czy Okrąglak, Termy, i wszystkie inne nowe projekty będą wyglądały podobnie jak stadion bubel, czy wreszcie zaczniemy w Poznaniu wyciągać wnioski dotyczące kontroli wszystkich projektów?by znowu po wszystkim nie okazało się tak jak teraz ze stadionem (...)?
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo