Poznań: Miasto zmusza palaczy do śmiecenia?

  Poznań: Miasto zmusza palaczy do śmiecenia?

  Maciej Roik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Miasto zmusza palaczy do śmiecenia?

  ©Sławomir Seidler

  Wszyscy wiedzą że palenie zabija. Jednak o tym, że może znacząco wpłynąć na wygląd poznańskich ulic, już nie każdy. A to fakt. Bo palacze dobrze wiedzą, jak trudne bywa poszukiwanie miejskiej popielniczki. Mimo że koszy na śmieci jest sporo, o miejscu na niedopałki często można tylko pomarzyć. Dlatego palacz staje przed wyborem: śmiecić czy ryzykować pożar? I na ogół wybiera to pierwsze.
  Poznań: Miasto zmusza palaczy do śmiecenia?

  ©Sławomir Seidler

  - Niestety to w Poznaniu smutna rzeczywistość, że koszy na śmieci z popielniczkami jest niewiele - potwierdza Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis. - A nawet jeśli są , to często szczelnie zakryte folią. Każda prób zgaszenia papierosa w takiej sytuacji, to ryzyko, że kosz stanie w płomieniach.

  Romuald Grząślewicz, obserwuje taką sytuację u zbiegu ulic 23 lutego i Masztalarskiej. Tu koszy z popielniczkami jest niewiele. A ich funkcje przejmują szczelne pokrywy, z których papierosy spadają wprost na ziemię.

  - Niestety jak na ziemi pojawia się jeden niedopałek, to zaraz ludzie rzucają następne. A to sprawia, że funkcje popielniczki, faktycznie przejmuje ulica - mówi.

  Jak nas poinformowano w Zarządzie Zieleni Miejskiej, w większości miejsc w Poznaniu, zmiany w tym zakresie ograniczają się jedynie do wymiany zdewastowanych koszy.

  - Montowanie koszy z popielniczkami jest problematyczne - twierdzi Barbara Hoffmann, zastępca dyrektora ZZM. - Powodem jest obowiązek ich wykładania workami z folii , nałożony przez Radę Miasta.

  Jak nas zapewniono, do tej pory oferty firm produkujących małą architekturę parkową, nie miały produktów, które umożliwiałyby wykładanie koszy workami i równoczesne wrzucanie niedopałków do popielniczek.

  Coraz częściej palacze są zmuszeni, by gasić niedopałki na chodniku

  Mimo to, wiosną ZZM zamontował nowe pojemniki w parku imienia Fryderyka Chopina oraz Adama Mickiewicza. A ich budowa pozwala pogodzić obowiązek wykładania worków z możliwością gaszenia papierosów.

  A co z koszami należącymi do ZDM-u? Około połowa z nich, jest wyposażona w popielniczki. Tylko w 2009 roku kupiono 700 takich egzemplarzy.

  - Ze względu na liczne akty wandalizmu, kolizje drogowe i kradzieże, w tym roku planowane jest kupno 240 kolejnych - mówi Dorota Wiśniewska, rzecznik poznańskiego ZDM. - Aktualnie w administrowanym przez ZDM pasie drogowym, znajdują się 3564 kosze na śmieci - kończy rzecznik.

  Czytaj także: Policja: Zakaz palenia to nie żart. Mandat dla 18-latka

  Czytaj także: Poznań: Przedszkolaki namawiały dorosłych do rzucenia palenia

  Czytaj także: E-papieros sposobem na ustawowy zakaz palenia

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Scena na piętrze

  L (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ciekawe, dlaczego wypowiada się akurat pan, który ma pod opieką przybytek, w którym tradycją uświęcone jest palenie na wąskich zasmrodzonych schodach, które w ogóle się do tego nie nadają.

  A...rozwiń całość

  Ciekawe, dlaczego wypowiada się akurat pan, który ma pod opieką przybytek, w którym tradycją uświęcone jest palenie na wąskich zasmrodzonych schodach, które w ogóle się do tego nie nadają.

  A utyskiwanie na brak koszy proponuję zamienić na zastanowienie się, czy rzeczywiście musimy w danej chwili wyrzucić papierek czy butelkę do publicznego śmietnika. Idąc rozumowaniem takich leni, cała ulica musiałaby być jednym długim śmietnikiem, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu X kroków to za dużo.

  Skoro miałeś siłę nieść pełną butelkę, to dlaczego teraz nie możesz zanieść do domu pustej? Jeśli zmieściła ci się w kieszeni guma, to sam papierek po niej chyba też?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Palacz czy nie palacz....

  Palacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Znalazł się ku*** mądry niepalący. Polacy to ogólnie brudasy niezależnie czy palący czy niepalący. Inną kwestią jest to, że miasto ma obowiązek sprzątać i zapewnić wystarczającą ilość i dostępność...rozwiń całość

  Znalazł się ku*** mądry niepalący. Polacy to ogólnie brudasy niezależnie czy palący czy niepalący. Inną kwestią jest to, że miasto ma obowiązek sprzątać i zapewnić wystarczającą ilość i dostępność koszy. Sam niejednokrotnie musiałem przejść kilkadziesiąt metrów by wrzucić papierek czy niedopałek do kosza. Koszy jest po prostu za mało i nie są regularnie opróżniane. Miasto zarasta brudem nie przez śmiecących ale przez zupełną obojętność i brak kontroli ze strony miasta firm sprzątających. Poznań jest tak brudny jak Wrocław w latach 80-tych.
  Gdzie są skupiska ludzi tam są i śmieci a miasto ma obowiązek sprzątać. Paranoją jest i to, że w kraju z rzeszą 2,5 mln nierobów (przepraszam-bezrobotnych) nie ma komu sprzątać ulic. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Papierek lakmusowy kultury

  Qwak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Niestety, ale większość palaczy pozbawiona jest kultury. Widać to po stosach niedopałków na przystankach.A wystarczyłoby egzekwowanie mandatów , budżet miasta poprawiłby się i poszanowanie prawa...rozwiń całość

  Niestety, ale większość palaczy pozbawiona jest kultury. Widać to po stosach niedopałków na przystankach.A wystarczyłoby egzekwowanie mandatów , budżet miasta poprawiłby się i poszanowanie prawa przez palących również.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo