Poznań: Obniżyć akcyzę na paliwa! - apelują związkowcy

  Poznań: Obniżyć akcyzę na paliwa! - apelują związkowcy

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W środę związkowcy pikietowali przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu

  W środę związkowcy pikietowali przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Czwartkowe posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, zwołane na żądanie koczujących od środy w Urzędzie Wojewódzkim związkowców zajęło się trzema z czterech postulatów protestujących. Za zgodą wszystkich stron pominęła temat płacy minimalnej. Za to przyjęto postulat czasowego zmniejszenia akcyzy na paliwa.
  W środę związkowcy pikietowali przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu

  W środę związkowcy pikietowali przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Komisja wypracowała opinię, która zostanie przekazana rządowi. Jest ona w dużym stopniu zbieżna z postulatami związkowców. Zawiera żądanie zwiększenia nakładów na zwalczanie bezrobocia, podniesienie progów dochodowych uprawniających do korzystania z pomocy społecznej, a także, choć nie bez kontrowersji, propozycję czasowego zmniejszenia akcyzy na paliwa.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Związkowcy: "Polityka wasza, bieda nasza" [ZDJĘCIA, FILM]

  Przeciwnicy tej propozycji - wojewoda oraz przedstawiciele pracodawców argumentowali, że taki zabieg, zastosowany w przeszłości nie dał spodziewanego efektu w postaci znaczącej obniżki cen paliw. Związkowcy zaś twierdzili, że skoro państwo jest właścicielem bądź współwłaścicielem spółek paliwowych powinno wymusić na nich obniżenie cen.

  Ostatecznie przy dwóch głosach wstrzymujących się komisja przyjęła i ten punkt. W swojej opinii podkreśliła, że postulaty te powinny stać się przedmiotem prac Komisji Trójstronnej.
  Postanowiono także, że na najbliższym posiedzeniu WKDS zajmie się sytuacją najuboższych mieszkańców naszego regionu.

  Uczestnicy komisji byli usatysfakcjonowani efektem jej pracy. - Po raz kolejny dowiedliśmy w Wielkopolsce, że o najważniejszych sprawach można rozmawiać przy stole, nie na ulicy - stwierdził Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności. - Reszta kraju mogłaby się uczyć od Wielkopolski dialogu.

  Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej także przyznał, że wypracowano wspólne stanowisko. - Ta opinia jest tak wyważona jak tylko może być - zaznaczył. - Wszyscy zgadzamy się na przykład z tym, że więcej pieniędzy na zwalczanie bezrobocia jest potrzebne. Pozostałe sprawy ujęte w tej opinii też są ważne, jednak trzeba pamiętać, że nie ma ona mocy sprawczej. Nie sądzę więc, aby coś zmieniła.
  Wicewojewody Przemysława Paci, reprezentującego w komisji administrację rządową, choć wstrzymał się od głosu, nie dziwi, że komisji udało się wypracować wspólne stanowisko.

  - W Wielkopolsce dialog społeczny zawsze prowadzony jest w atmosferze zaufania - powiedział. - W tym kontekście dziwi mnie jedynie forma nacisku na zwołanie komisji w takim
  trybie - dodał.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: "Solidarność" wychodzi na ulice

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kapitalizm panowie

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  kapitalizm panowie,wolny rynek nie podoba sie to nie musisz kupować,przecież o to naród walczył

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo