Firmy bardziej przyjazne mamom

  Firmy bardziej przyjazne mamom

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Firmy bardziej przyjazne mamom

  ©Grzegorz Jakubowski/polskapresse

  W tym roku po raz kolejny przyznano statuetki "Firma przyjazna mamie" dla tych pracodawców, którzy stwarzają optymalne warunki pozwalające godzić role zawodowe i rodzicielskie. Konkurs już po raz czwarty rozstrzygnęła Fundacja Św. Mikołaja. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie firmy, zgłoszone przez pracownice, które stwarzają dobre warunki kobietom w ciąży, a także ułatwiają powrót do pracy po urodzeniu dziecka.
  Firmy bardziej przyjazne mamom

  ©Grzegorz Jakubowski/polskapresse

  W tym roku statuetkę "Firmy przyjaznej mamie" zdobyły Danone, O.K. Centrum Języków Obcych i Centrum Edukacji "Oskar". Wyróżniono ponad 30 firm.

  Podczas Gali, oprócz wręczenia statuetek i dyplomów wyróżnionym firmom, zaprezentowano również wyniki opracowane na podstawie 6429 ankiet wypełnionych przez pracowniczki zgłoszonych do konkursu firm.

  Z danych opracowanych przez Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/ KRC wynika, że aż 78 proc. kobiet w ciąży spotyka się z życzliwym traktowaniem przez przełożonych, a aż 89 proc. z życzliwością współpracowników.

  Wciąż jednak kobiety napotykają na wiele trudności związanych z łączeniem obowiązków matki i pracowniczki.

  Wśród matek wychowujących dziecko do 4 lat, 12 proc. ma nieprzyjemności w pracy jeśli korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a 11 proc. wbrew własnej woli pracuje w godzinach nadliczbowych. Oba problemy występują szczególnie często w większych firmach. Jednak mimo tego każda kolejna edycja konkursu dowodzi, że stopniowo przedsiębiorcy przestają widzieć w macierzyństwie problem.

  - Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia - podkreśla Izabela Schnell, z Fundacji Świętego Mikołaja. - Ponad połowa ankietowanych kobiet ocenia, że w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o sytuację matek w ich miejscu pracy. Mamy nadzieję, że kolejne edycje konkursu zgromadzą jeszcze więcej firm przyjaznych mamom, a rozwiązania wprowadzone u laureatów i wyróżnionych w tym roku, staną się inspiracją do działań dla wielu pracodawców - podsumowuje.

  Danone wdrożył program "Firma przyjazna rodzicom". W ramach niego kobietom przysługuje dodatkowy miesiąc płatnego urlopu macierzyńskiego, opieka medyczna podczas ciąży oraz pokrycie kosztów porodu rodzinnego.

  Centrum Języków Obcych przygotowuje wyprawkę dla dziecka, stwarza także możliwość przychodzenia do pracy z dzieckiem i ustalenia indywidualnego harmonogramu pracy.
  Elastyczne godziny pracy oferuje rodzicom także "Oskar", a dodatkowo stwarza możliwość korzystania z transportu firmowego do celów prywatnych.

  Czytaj także: Poznań: Ruszył konkurs na "Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości"

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo