Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań folkuje - w czerwcu dwa festiwale!

Marcin Kostaszuk
Na Ethno Porcie obok wykonawców z Afryki i Ameryki Południowej zagra poznański zespół Tsigunz Fanfara Avantura
Na Ethno Porcie obok wykonawców z Afryki i Ameryki Południowej zagra poznański zespół Tsigunz Fanfara Avantura Archiwum artysty
Zagadka: które wielkopolskie wydarzenie kulturalne zostało w tym roku najhojniej dofinansowane w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Odpowiedź "Ethno Port" może być zaskakująca - wszak nad Wartą nie było nigdy ani tłumów, ani wielkich gwiazd.

- Nie o to nam chodzi. Nie chcemy odtrąbić sukcesu jeszcze przed wydarzeniem, jak inne festiwale. Tworzymy program bez presji na wysoką frekwencję i konieczność zapraszania wielkich gwiazd - mówi Andrzej Maszewski, szef Ethno Portu, który wczoraj prezentował program jego czwartej edycji, zaplanowanej od 17 do 19 czerwca w starym korycie Warty.

Nazwy i nazwiska, które wymienił Maszewski, mówią niewiele: słuchacze muszą mu wierzyć na słowo (albo sprawdzić na YouTube), że LA-33 z Kolumbii to ekipa grająca naprawdę ognistą salsę, że afrykańskie Trio 3MA ma unikalne brzmienie niespotykanych w Europie instrumentów, i że trzeba koniecznie posłuchać polifonicznego śpiewu korsykańskiego.

Spotkania z nieznanymi kulturami muzycznymi zaczynają jednak przynosić podobne żniwo, jak występy teatrów ulicznych na Malcie w latach 90. Gdy Ethno Port zaczynał, folk z Wielkopolski zaczynał się i kończył na Kwartecie Jorki, ewentualnie Kapeli z Orliczka. W tym roku sytuacja jest już inna. Na Ethno Porcie pojawi się na przykład Tsigunz Fanfara Avantura. Kapela tak gra (i wygląda) jak bałkańskie orkiestry weselne, jej członkowie noszą adekwatne pseudonimy (np. Margerita Crvena Zvezda), ale występują w niej poznaniacy. Na przykład Małgorzata Wosińska, która prowadzi grupę warsztatową śpiewu bałkańskiego Koqrki.

Dopiero od roku gra Vidlunnia - żeński zespół, inspirujący się tradycyjnymi pieśniami z Ukrainy, Białorusi i Polski i miksujący tę tradycję z nowymi brzmieniami. Jeszcze nie mają płyty, ale już są zauważone. - Jestem waszym wielkim fanem, życzę konsekwencji w rozwijaniu wspaniałej twórczości - napisał na ich profilu myspace Marcin Pospieszalski. Vidlunnia zdobyła też III nagrodę przeglądu "Nowa Tradycja".

Zarówno Koqrki, jak i Vidlunnię zobaczymy dwa tygodnie przed Ethno Portem, na drugim czerwcowym wydarzeniu z kręgu muzyki etnicznej: przeglądzie Dragon Folk Fest, który 4 czerwca odbędzie się w poznańskim klubie Dragon.

Za wcześnie jeszcze mówić o Poznaniu, jako o "folkowej stolicy Polski". Ale o boomie na muzyczne spotkania wielu kultur już chyba można.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski