Poznańscy studenci - informatyczna potęga!

  Poznańscy studenci - informatyczna potęga!

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Członkowie zespołu Demoscene Spirit: z lewej Marek Banaszak, z prawej Łukasz Michniewicz, w głębi ich opiekun Tomasz Gdala. Ich dzieło to Trident: system
  1/6
  przejdź do galerii

  Członkowie zespołu Demoscene Spirit: z lewej Marek Banaszak, z prawej Łukasz Michniewicz, w głębi ich opiekun Tomasz Gdala. Ich dzieło to Trident: system kontroli wałów przeciwpowodziowych ©Marek Zakrzewski

  Gdyby gracze Lecha byli tak dobrzy jak studenci informatyki z naszego miasta, to na Euro 2012 mielibyśmy połowę kadry z Poznania. Na tegoroczną światową olimpiadę informatyczną Imagine Cup pojedzie bowiem do USA aż dziewięciu komputerowych wynalazców ze stolicy Wielkopolski.
  Poznańskie uczelnie reprezentują trzy z pięciu polskich ekip. Dwaj finaliści są z UAM, a ich prace powstały pod okiem tego samego opiekuna, Tomasza Gdali z Wydziału Matematyki i Informatyki. Drużyna Cellardoor (Aleksandra Łukasiak, Rafał Szekalski, Oskar Szulc i Krzysztof Żarczyński) zaprezentuje grę komputerową "The Book of Elm", będącą w istocie interaktywną… książką.

  ZOBACZ: TAK STUDENCI Z UAM PRACOWALI NAD SYSTEMEM PRZECIWPOWODZIOWYM

  W kategorii "Interoperacyjność" od razu na podium (awansowały tylko trzy drużyny z całego świata) wskoczyli Demoscene Spirit (Łukasz Michniewicz, Szymon Majewski, Magdalena Dudarska i Marek Banaszak), którzy zaprojektowali system wczesnego ostrzegania przeciwpowodziowego, w czasie rzeczywistym diagnozujący stan wałów i symulujący możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w czasie katastrof żywiołowych.

  - Wykorzystaliśmy czujniki, używane dotąd głównie w rolnictwie. Wystarczy je wkręcić do środka wału, by na bieżąco analizować stopień jego namoknięcia. Dzięki temu wiedzielibyśmy, w którym miejscu rzeka je przerwie i jakie będą skutki - mówi Łukasz Michniewicz z Demoscene Spirit, który już po raz trzeci będzie uczestnikiem Imagine Cup.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Studenci z Poznania mają pomysł na... wały

  Ostatnim poznańskim reprezentantem w Nowym Jorku będzie Błażej Matuszyk z Politechniki Poznańskiej (kategoria: "Technologie Informatyczne"), który napisał program wspomagający proces przyznawania… grantów. Pozostali reprezentanci Polski to drużyny CodeRaiders
  z Politechniki Łódzkiej (system medyczny, tworzący społeczność… krwiodawców) oraz WCY_TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który zaprezentował COP4CE - narzędzie koordynujące akcje policji i sił ratunkowych.

  W imprezie organizowanej przez Microsoft co roku startuje kilkaset tysięcy studentów informatyki z całego świata. To prawdziwe igrzyska - kilkadziesiąt kategorii, ceremonie otwarcia i zamknięcia, wieloetapowe eliminacje przed jurorami. Wygrywają ci, którzy wpadną na najciekawszy pomysł, który zrealizują przy użyciu technik informatycznych.

  PRZECZYTAJ TAKŻE: Kair: Poznaniacy elitą w olimpiadzie geniuszy

  - Podobne konkursy organizowane są także dla firm. Prace studentów są jednak na znacznie wyższym poziomie, bo konkurencja jest ogromna - mówi szef polskiego jury Tadeusz Golonka, współtwórca firmy CDN i międzynarodowy ekspert informatyczny. Zwraca on też uwagę, że nasza informatyczna reprezentacja będzie bardzo zauważalna: więcej ekip ma w finałach jedynie Brazylia.

  Finały Imagine Cup odbędą się w pierwszej połowie lipca w Nowym Jorku.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poprawki

  Zdegustowany student UAM-u (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 11

  1. Tomasza Gdali z Wydziały Matematyki i Informatyki.
  Raczej z wydziału niż z wydziały.

  2. Aleksandra Łukasiak a nie Łukasik,

  3. "zaprezentuje grę komputerową grą "The Book of Elm", będącą...rozwiń całość

  1. Tomasza Gdali z Wydziały Matematyki i Informatyki.
  Raczej z wydziału niż z wydziały.

  2. Aleksandra Łukasiak a nie Łukasik,

  3. "zaprezentuje grę komputerową grą "The Book of Elm", będącą w istocie interaktywną… książką. "
  To już zupełnie jakiś łamaniec. Proponuję: "zaprezentuje grę komputerową 'The... "

  4. "narzędzie koordynujące akcje policji i siłom ratunkowych. "
  Chyba sił?

  Ktoś to w ogóle czytał przed wrzuceniem do sieci?

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo