Leszno: Miasto chce dotować wszystkie żłobki

  Leszno: Miasto chce dotować wszystkie żłobki

  Daniel Andruszkiewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Leszczyńscy radni uchwalili właśnie przepisy, które osadzają ustawę żłobkową na gruncie lokalnym. Zaczną one obowiązywać już za kilka tygodni i wtedy każdy, kto spełni określone w nich warunki, będzie mógł założyć żłobek lub klub dziecięcy. Samorząd będzie dotował tego typu działalność. W wydziale edukacji trwają jeszcze prace nad stworzeniem harmonogramu kontroli nowych placówek, gdyż od teraz będą one nadzorowane przez urzędników.
  "Centrum Wisienka" chce skorzystać z nowych przepisów, by poszerzyć swoją działalność

  "Centrum Wisienka" chce skorzystać z nowych przepisów, by poszerzyć swoją działalność ©Archiwum Centrum Wisienka

  CZYTAJ TEŻ - WESZŁA W ŻYCIE NOWA USTAWA

  Na ostatniej sesji radni przyjęli dwa projekty związane z rządową ustawą. Ustalili wysokość opłaty za wpis do rejestru samorządowych żłobków i klubów dziecięcych oraz wysokość dotacji dla prowadzących je podmiotów. Miasto nie ma własnego żłobka, ale od lat dotuje "Misia", który jako jedyny jest zarejestrowany jako placówka służby zdrowia. Dwa pozostałe z mocy nowych przepisów staną się żłobkami po dokonaniu wpisu. One także decyzją rady będą dotowane z budżetu miasta.


  - Taki wpis będzie kosztował 600 złotych - informuje Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna. - Dotacje celowe wynosiły będą po 406 złotych na każde dziecko objęte opieką w żłobkach oraz po 160 złotych dla podopiecznych klubów dziecięcych.

  Przyznanie dotacji zostało jednak obwarowane konkretnymi wymogami. Przysługuje ona na dziecko, którego oboje rodzice pracują. Placówka nie może natomiast pobierać od rodziców opłat wyższych niż 250 złotych miesięcznie w przypadku żłobka oraz 150 złotych miesięcznie w klubach dziecięcych. Ustawa poza żłobkami i klubami wprowadza także ujednolicenie przepisów dotyczących zatrudnianie niań, których opieka ma być tańsza, gdyż to budżet państwa weźmie na swoje barki opłacenie m.in. ich składek na ubezpieczenie i pozostałych kosztów związanych z zatrudnieniem takiego pracownika. Poza tym nianie będą zatrudniane przez rodziców na podstawie umowy cywilno-prawnej. Dodatkową formą wychowawczą jest również instytucja opiekuna dziennego, którego może zatrudniać samorząd. W Lesznie nie ma na razie takich planów.

  - Nie przewidujemy powołania opiekuna, gdyż działające na terenie miasta placówki w pełni zabezpieczają potrzeby rodziców, a co za tym idzie, także naszą odpowiedzialność w tym względzie - tłumaczy Rosiak.

  Wnioski o dotacje i wpis należy składać w Wydziale Edukacji. Tam również można uzyskać wszelkie informacje związane z ustawą żłobkową. Każdy, kto chciałby założyć klub dziecięcy lub żłobek, może już dokonać wpisu do samorządowego rejestru. Stało się to możliwe z dniem podjęcia przez radnych uchwały w tej sprawie. Osoby te nie mogą jednak od razu wystąpić o przyznanie dotacji, gdyż przepisy określające warunki jej uzyskania zaczną obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Będzie to możliwe dopiero za sześć, może osiem tygodni. Czekają na to nie tylko istniejące placówki, ale też przedsiębiorcy.

  - Chcemy skorzystać z tych przepisów, ale nadal zastanawiamy się, jak zrobić to najkorzystniej - mówi Bożena Łuczak, która ze znajomymi prowadzi w Lesznie "Centrum Wisienka - Klub Taty, Mamy i Malucha".
  W tym czasie urzędnicy powinni już zakończyć prace związane z przygotowaniem harmonogramu kontroli nowych placówek. Każda będzie bowiem podlegała ich nadzorowi.

  Czytaj też - OPŁATY ZA ŻŁOBEK OSTRO W GÓRĘ

  Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo